Lazarus'ta, Android Uygulama yazmak.

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
loaded
Üye
İletişim:

Lazarus'ta, Android Uygulama yazmak.

Mesaj gönderen loaded »

Merhaba Arkadaşlar
Lazarus kendini artık çok geliştirdi. Android uygulamalar dahil her türlü proje için rahatlıkla kullanılabilir kanaatindeyim.
Android olarak temel başlangıç seviyesinde örnek bir uygulama oluşturdum; Merhaba Dünya uygulamasına ait Youtube Videosu
İlerleyen vadede duruma göre diğer projelerle ilgili de videolar yayınlacağım inşallah.
Kalk ve işe yarar bir şey yap! Çünkü Allah (c.c.) yeniden başlayanların yardımcısıdır.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Lazarus'ta, Android Uygulama yazmak.

Mesaj gönderen freeman35 »

Kullanılması konusunda ben çekimserim, geçmişten kalan tecrübe. Örnek, compile sırasında info form açılırdı, alaman keferesi ben kullanmıyorum dedi ve kaldırdı. Bir diğeri, x64qt yoktu, ben kör topal eklemiştim, bir hata çıkmıştı, qt ile ilgilenen elemanın cevabı, bu arada ben osx de çalışıyordum, cevabı "linux ta çalışıyor" du. yanılmıyorsam da bu iki farklı konuda bu şekilde olmuştu. Hatta bug tracker da biri adam osx yazmış sen linux diyorsun gibi bir şey yazmıştı. ama çözüm yok.
Yanlış anlaşılmasın, külliyen karşı değilim, ama gerçek büyük bir proje yapmayın derim. Açıkta kalabilirsiniz. Bir yıl kadar uğraşıp, diş poliklikleri için yazdığım projeyi aktarmıştım, yukarıda yazdığım olaylar son bir hafta kala yaşanmıştı, lazarusu da projeyi de sildim attım. Ama diğer taraftan da winCE olan bir sayım (barkod okuyucu) üzerinde sqlite ile kuyum etiketi okuyup arşivleyen bir program yazdım, muhtemelen hala kullanıyorlardır, zira bunu satan şirkette uyduruk(herkese uyması için, her türlü barkod okuyan sadece) bir şey vardı.
Kullanacaksanız, pascal ı iyi bilmenizi öneririm, olmadık yerde tıkanıyorsunuz, ve birilerinden yardım bekliyorsunuz, çözüm buluyorsunuz ama vakit kaybediyorsunuz. Hele ki bizim forumda bile, birisi 3-4 gün sonra paşamıza cevap vermiş, önce sitem etmiş bu kadar süre sonra cevap vermişsiniz, az medeniyet kalmış teşekkür etmiş sonrasında, oda kerhen.

Çalışmalarına devam et, hatta kodlarını örneklerini, tecrübelerini de paylaşırsan sevinirim.

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
loaded
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen loaded »

Öncelikle değerli vaktinizi ayırıp kıymetli fikirlerinizi beyan etme nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim Üstad freeman35.
Geçmişi çok kurcalamak istemiyorum Lazarus'u kullanmaya başlayalı 5 sene gibi bir zaman oldu. Başlangıçlarda sizin de belirttiğiniz gibi, bende bi takım bariz sorunlarla karşılaştım fakat çok hızlı gelişen ve evrilen bir proje çalışması, sorunlara çok hızlı tepki veriyorlar ve akabinde şu anda tüm projelerim sorunsuz çalışıyor. Yani emin olun para verilse böylesine güzel bir ürün bulunamaz. Ayrıca program gelişirken, sizi de geliştiriyor.
Bu da bambaşka bir durum. Forumları da çok aktif ve çok bilgili insanlar mevcut. Teknik destek mükemmel diyebilirim (Bu görüş göreceli olabilir.)
Yani sizin lehçede ; "Kemal'e ermiş bir Zat-ı Muhterem olmuş". diyebiliriz.

Birde tüm bunların üzerinde Android desteğinin getirilmesi,Efsane bir gelişmeydi.
Masaüstü yazdığınız kodların tamamı olmasa bile çoğunluğunu aynen Android'de kullanabilmeniz tarifsiz bir şekilde çok güzel bi durum oldu.

İşim gereği Veritabanı, Grafik, Sayısal Hesaplamalar gibi işlemleri çoklukla kullanırım. Bu zamana kadar oluşan sorunların çoğunluğu benim yetersiz bilgi ve deneyimlerimden hasıl oldukları vasıl oldu. Ben kendimi geliştirdikçe sorunların da gözle görülür bir şekilde azaldıklarına şahit oldum.

Konuyla ilgili Android sistemler için yazıp geliştirdiğim;
Poligon isminde bir CAD uygulaması ; Youtebe Videosu Çok stabil, verimli ve hızlı.
Omurga tamamen Pascal Kodlarla + Tasarım Android Studio'da yapıldı. Bence çok güzel bir çalışma oldu.

Benim gibi bir acemi böyle birşey yapabildiyse Ustalar neler yapabilir !!! Çok merak ediyorum.

İnşallah ilerde, elim müsait, oldukça eğitici tarz da çalışmalar (önce kendimi eğitmeliyim) yapıp Memlekette yazılım ilgisi olan arkadaşların, kardeşlerin tanışmalarına vesile olma temennisindeyim. Bu uygulamaya hiç olmasa bi deneme hakkı verilmeli diye düşünüyorum. Saygılar.
Kalk ve işe yarar bir şey yap! Çünkü Allah (c.c.) yeniden başlayanların yardımcısıdır.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

loaded yazdı: 12 Ara 2021 12:08 ...
Yani sizin lehçede ; "Kemal'e ermiş bir Zat-ı Muhterem olmuş". diyebiliriz.
..
Hepten dinazor yapsın ya beni :lol:
Yazını okuyunca fark ettim ki, Meraklılar özellikle de yazılım dili başka bir deyişle, yazılımcı olmayı isteyenler, mutlaka "free pascal" ve bununla yazılmış pascal projesi olan lazarus u mutlaka bilgisayarlarına kursunlar ve çokça kullansınlar. Yazılım öğrenmenin tek yolu budur. Bir hafta kursla yazılım ki tümünde mantık aynıdır. değişkenler, döngüler ve if then else bloğu. pascal olmuş c++ olmuş java script olmuş her türlü dil ile yazılım geliştirir kişi. Ama, dağarcığı, hayali olmayan kurgulayamaz, kurgu yapamayan da program yazamaz. Anca yaptım oldu olur.

"ctrl + Left Click" bunu kullanmayı alışkanlık edinin, kodu takip edip kafanızda inceleyip çalıştırın. Bu sayede program dağarcığınız gelişir, tecrübeniz artar. Sizin beş satırda yazdığınız bir satırda yapıldığını görünce, nasıl? diye sorup inceleyip anlamaya çalışın.
Bu arada yazılarım kişiye değil, geneledir, özellikle yeni başlayanlara.

Yeridir sanırım. linux biliyorsanız, host yani ana sisteminizi linux yapın, mikisoft içinde virtualbox (üçretsiz) kullanın. eğer bilmiyorsanız da kendinizi zorlayıp, mikisoft u host olanlar virtualbox da linux kurup orada denemeler yapıp yılmadan öğrenmeye çalışın. freepascal ve lazarus u orada deneyin.

Bu arada beş yıllık tecrübe hiçde küçümsenecek bir tecrübe değil, bildiğin benden daha fazladır, zira ben beş yıldan daha uzun süredir adını anmadım :)
Evet destek konusunda haklısın, winCE konusunda birisi olmasaydı olduramama noktasına gelmek üzereydim. Türk üm ve müslümanım deyince alacağın yardımlar baya azalıyor malesef :)

Ufak örnekler, anlatımlar çok yerinde olur, öğrenme heveslisi arkadaşlara fayda sağlayacaktır.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!