Projeyi ikinci kez çalıstırınca hata

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
fatihyegen
Üye

Projeyi ikinci kez çalıstırınca hata

Mesaj gönderen fatihyegen »

Projeyi ilk defa çalıstırdıgımda herhangi bir hata almıyorum fakat porojeyi 2. defa çalıstırdıgımda hata alıyorum

hata : [dcc32 Fatal Error] F2039 Could not create output file '.\Win32\Debug\Project1.exe'

proje yi görev yöneticisinden kapatınca tekrar düzeliyor neden olabilir acaba ?
ertank
Kıdemli Üye

Re: Projeyi ikinci kez çalıstırınca hata

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Uygulamanızın düzgün şekilde kapanmayıp arka planda penceresiz şekilde çalışmaya devam ediyor olma ihtimali yüksek.
fatihyegen
Üye

Evet uygluma arka planda çalışıyor gözüküyor fakat ben uygulamayı kapatıyorum neden açık kalıyor olabilir ?
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Kullandığınız Delphi sürümünü belirtmemişsiniz.
Uygulamanın ne yaptığını bilmiyoruz.

-Thread çalıştırıyor ve açık kalıyor olabilir.
-Kapandığı sırada hata oluşup açık kalıyor olabilir.
-Aklımıza hiç gelmeyen bir sebepten açık kalıyor olabilir.

Olası sebepleri tespit edip uygulama kodu paylaşır iseniz daha fazla yardımcı olmak mümkün olabilir.
Son sürümlerden bir Delphi sürümü kullanıyor iseniz öncelikle projenizi DEBUG moduna getirin ve F9 tuşu ile çalıştırın. Kapattığınız zaman hata alıp almadığınızı kontrol edin. Delphi 7 kullanıyor iseniz direk olarak F9 tuşu ile çalıştırıp kontrol edebilirsiniz.

Hata alıyor iseniz aldığınız hatayı burada bizimle paylaşın.
fatihyegen
Üye

Delphi 10.3 kullanınıyorum proje bir kere çalısıyor herhangi bir hata vermiyor fakat 2. çalıstırdıgımda zaten proje 1.exe çalısıyor diyor
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Uygulama açık iken ikinci kez derlemeye çalışır iseniz aldığınız hata çok normal. Önce çalışan uygulamayı kapatmalısınız.

Eğer uygulama ilk kez çalıştırılıp kapatıldıktan sonra ikinci kez çalıştırılamıyor ise *ve* Görev Yöneticisi içinde detaylı listede uygulama EXE dosyası halen çalışıyor gözüküyor ise bu durumda uygulamanız düzgün bir şekilde kapanmıyor demektir. Aklınıza gelmeyecek kadar çok sebebi olabilir. Burada olası sebepleri sıralamaya kalksak bizim unuttuğumuz sebepler bile olacaktır. Dolayısıyla bu şekilde bir çözüm bulmak pek mümkün değil. Verdiğiniz bilgiler bu anlamda yeterli değil.

Bir önceki mesajımda tarif ettiğim gibi projeyi Delphi içinde standart kurulum sonrası sağ üst köşede bulunan "Projects" ekranında "Build Configurations" içinde DEBUG moduna alın (Debug yazısını çift tıklayın, kalın olsun). Sonra klavyeden F9 tuşuna basarak debug olarak ilk kez çalıştırın. Ardından uygulamayı kapatmayı deneyin.

1- Herşey yolunda ise hiçbir mesaj vb ile karşılaşmazsınız. Bu durumda bizmle uygulamanın problem çıkarması ihtimal kaynak kodlarını paylaşmanız gerekir. Öncelikle Form.OnClose(), Form.OnCloseQuery(), Form.OnDestroy() olaylarında yazılı kod var ise bunları paylaşmanız en mantıklısı olacaktır.
2- Eğer uygulama kapatıldığı zaman Delphi karşınıza bir mesaj ekranı getiriyor ise bu mesajı bizimle paylaşın. Problemi çözmeye bir adım yaklaşmış oluruz.
fatihyegen
Üye

tamamdır hocam çözdüm teşekkür ederim.
yusuf simsek
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen yusuf simsek »

@fatihyegen Nasıl Çözdüğünüzü paylaşabilirseniz memnun oluruz...
Bugün bir kez daha,
Hiç Birşey Bilmediğimi Öğrendim!!!

https://extrayazilim.com