TStringlist Güncelleme Sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
bnyamin
Üye

TStringlist Güncelleme Sorunu

Mesaj gönderen bnyamin »

Arkadaşlar merhaba şöyle bir sorunum var 2 adet edit kullanıyorum ve bunlara veriyi TStringlist (formun oncreate) aracılığı ile veri tabanından çekiyorum.projemde edit1 ile kayıt yapıyorum. Projemin çalışma prensibine göre 1. sayfada edit1 ile yaptığım kayıtın otomatikman 2. sayfadaki edit2 de çıkmasını istiyorum. yani buradaki tek iş Tstringliste düşüyor ben 1. sayfada kaydet butonuna bastığımda Tstringlistin veri tabanından aldığı listenin güncellenmesini istiyorum. Oysa benim projemde formun oncreate olayında kullandığım için güncellenmesi için programı kapatıp açmam gerekiyor.
Not:Kullanmış olduğum editler aşağıdaki kod sayesinde combobox gibi açılır kutu görevi görüyor.

Ya da eğer bu TStringlist olayının çözümü yoksa;

SL:TStringlist;

FAutoComplete := CreateComObject(CLSID_AutoComplete) as IAutoComplete2;
FStrings := TEnumString.Create(SL.Create) as IUnknown;
OleCheck(FAutoComplete.SetOptions(ACO_AUTOSUGGEST or ACO_UPDOWNKEYDROPSLIST));
OleCheck(FAutoComplete.Init(Edit1.Handle, FStrings, nil, nil));

bu kodlarda SL.Create yazılan yere hangi kodu yazmalıyım ki Stringlisti karıştırmadan direk veri tabanından alayım bilgiyi.
Yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.
ertank
Kıdemli Üye

Re: TStringlist Güncelleme Sorunu

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Özetle kayıt girişi yapan formun, ekranda kayıtları güncel göstermesi gereken ikinci forma değişikliği haber vermesini sağlayabilirsiniz. Böylece ikinci form gerekli veri güncellemesini yapıp kullanıcıya doğru bilgi gösterebilir.

Ekte windows mesajları ile tek yönlü iletişim kuran örnek bir proje vardır. Proje Delphi 10.3.2 ile çalışmaktadır. Ufak düzenlemeler ile Delphi 7 ile de kullanılabilir.
Dosya ekleri
formlararası mesajlaşma.7z
(51.83 KiB) 62 kere indirildi
bnyamin
Üye

Re: TStringlist Güncelleme Sorunu

Mesaj gönderen bnyamin »

Sayın Ertank Hocam her zaman cevabın ve önerin için çok teşekkür ediyorum her zaman ilaç gibi geliyorsun.