Form da Bazı alanları Açma

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ozcank
Üye

Form da Bazı alanları Açma

Mesaj gönderen ozcank »

Arkadaşlar Merhaba ; Form23 de ki Edit alanları DBGrid ler var ve birde GroupBox1 içerisinde de Cari isim arama rehberi yaptım. Fakat yapmak istediğim şu ;
Formdaki bileşenleri kapatıp sadece GroupBox içerisindeki bileşenlere izin vermek. Cari secimi yaptıkdan sonra Form23 bileşenlerini açmak.
Biraz daha açayım;

Form23 de Alanlar var ve ben bir rehber yapıp Cari isim buluyorum. Button a basınca Rehber açılıyor seçim yapmadam form da herhangi bir yere tıklayınca Rehber kapanmıyor kalıyor. Bende rehber açılınca Form da herhangi bir yere tıklayamazsın bilgi giremesin istedim.
bunu nasıl engelleyebilirim?
ozcank
Üye

Re: Form da Bazı alanları Açma

Mesaj gönderen ozcank »

Arkadaşlar yapınca herşey engelleniyor

Kod: Tümünü seç

Form23.Enable:=True 
ben GroupBox1 içerisindekilerin değeri

Kod: Tümünü seç

GroupBox1.Enable:= False
Yapmak istiyorum.
Kullanıcı avatarı
emrgln
Üye

Mesaj gönderen emrgln »

for i:=0 to GroupBox1.ControlCount-1 do
GroupBox1.Controls.Enabled:=True;

Bu mantıkla diğerlerini de açıp kapatabilirsin.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

ozcank yazdı: 20 Nis 2019 08:40 Arkadaşlar Merhaba ; Form23 de ki Edit alanları DBGrid ler var ve birde GroupBox1 içerisinde de Cari isim arama rehberi yaptım. Fakat yapmak istediğim şu ;
Formdaki bileşenleri kapatıp sadece GroupBox içerisindeki bileşenlere izin vermek. Cari secimi yaptıkdan sonra Form23 bileşenlerini açmak.
Biraz daha açayım;

Form23 de Alanlar var ve ben bir rehber yapıp Cari isim buluyorum. Button a basınca Rehber açılıyor seçim yapmadam form da herhangi bir yere tıklayınca Rehber kapanmıyor kalıyor. Bende rehber açılınca Form da herhangi bir yere tıklayamazsın bilgi giremesin istedim.
bunu nasıl engelleyebilirim?
Merhaba,

İstediğinizi elde etmenin birden fazla yolu olabilir. Ekte benim tercih edebileceğim bir yöntemi proje olarak gönderiyorum.

Formun üzerinde Enable/Disable işlemini yapabilmek için her durumda Enable kalmasını isteyeceğiniz bileşenler olabilir. Bu bileşenlerin TAG özelliklerini sıfırdan faklı ve sabit bir değer kullanabilirsiniz.

Ekteki örnek uygulamada Enable/Disable butonlarının TAG değerleri -1 olarak ayarlanmıştır ki bu onları "dokunulmaz" yapıyor.

Kodun kalan kısmında gerekli açıklamalar mevcuttur. Örnek kod sadece Form için değil içine bileşen koyulabilen herşey için (örn: TPanel) kullanılabilir.

Teoride kod Delphi 7 ve sonrası tüm versiyonlar ile uyumludur.
Dosya ekleri
belirli bileşenleri enable_disable.7z
(51.25 KiB) 87 kere indirildi