Arapça yazı desteği

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
delphikursu
Üye
İletişim:

Arapça yazı desteği

Mesaj gönderen delphikursu »

ben delphide arapça yazı yazmak istiyorum arapça fontları ise tanımıyor
her halde windows'a arapça dil desteğini istiyor onuda bulamadım
En son delphikursu tarafından 08 Ağu 2004 02:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Arifceylan28
Üye

Mesaj gönderen Arifceylan28 »

Hemen başlığınızı değiştirin,konu ile alakalı bi başlık yazın ve forum kurallarını okuyun bence.Aksi takdirde sorunuzu cevaplamayabilirler.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

viewtopic.php?t=4057

burdaki bileşenler yardımcı olabilir.

Kolay gelsin.
delphikursu
Üye
İletişim:

dil destegini sağlayamadım

önermiş olduğunuz siteden companetti indirdim ve yükledim ama bir türlü arapça desteğini alamadım ne önerirsiniz
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

S.A.
Eğer makinende arapça fontlar yüklü ise normal editte bile arapça yazıları gösterebilirsiniz. Fontu seçtikten sonra charset ini SYMBOL_CHARSET seçmelisin.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
delphikursu
Üye
İletişim:

meraba

arkadaşım ben yazıyı sembol olarak yazmak istemiyorum sembol olarak yazmak istesiydim direk sembol fontlarının birini kopylarak bu sorunu haladiyim
bu sembolun bir sorunu var ben o sorundan kurtulmak istiyorum

harfleri sembol alğıladığından bir birlerine birleştime yapmıyor bu da yazımda oldukça fazla problem çıkarıyor
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

arkadaşım font ile charset i birbirine karıştırma.
arapça fontları bende kullandım ve dediğim şekilde yaptım. :wink:
Önce arapça fontu seçtim. charset inide symbol_charset yaptım.
tekrar kolay gelsin diyorum. bu arada fontun size ınıda biraz arttırmak gerekiyordu.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
delphikursu
Üye
İletişim:

yazı desdeğinini yapamadım

ben senin dediğini yaptım bu seref saçma sapan karakterler çıktı eğer sana zahmet olmasa basit bir örnek yapıp mail atabilirmisin
ahmet@delphikurus.com
Kullanıcı avatarı
derya
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen derya »

WinXP için:
Denetim Masası’nda (Control Panel) Bölge ve Dil Seçenekleri’ni (Regional and Language Options) tıklayın. Diller (Languages) sekmesini tıklayın.
Alta 2 tane checkbox olamsı gerekiyor. Arapca icin birincisini tıklaya ve gelen mesajta ok tiklayın. Windows XP Cd'sini takın ve Ok butonunu tiklayın. Şimdi Windows arapca destegi install edilecek.

Bunu yaptıktan sonra arapca kullanmak istediğiniz nesnelerin Font Charset'ini ARABIC_CHARSET'e değiştirin, Name olarak arapça bilen Font seçin(Arial...). Nesnenin BiDiMode'u varsa orada bdRightToLeft veya benser birini seçin.
delphikursu
Üye
İletişim:

arkadaşım

bu program hem Xp tabanlı olaçak hemde programı kurmak yeterlide olmayaçak ve programı kuran kişinin dil desteğini kurması gerekeçek ve yanlız Xp 'de çalışacak bu benim için çok büyük bir problem
delphikursu
Üye
İletişim:

s.a
arkadaşlar Richedit98 companeti win98 arabça destek veriyor. bu companet yanlızca delphi3-4 destekli bu yüzden delphi 7 çalışmıyor

bunu delphi 7 uyarlamanın bir yolu varmı bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

richedit98 http://www.delphipages.com sitesinden indire bilirsiniz.

yardımlarınıza şimdiden TEŞŞEKKÜRLER.
ALLAH razı olsun
baloglurecep
Üye
İletişim:

Re: Arapça yazı desteği

Mesaj gönderen baloglurecep »

Arkadaşlar okul bilgi programı yazdım. Okul koridorlarında büyük led tvlerde çalışlıyor. (hdmi pc bağlantılı) Güncelleme yapıyorum. raize adında bileşen setinin kayan yazı için RzMarqueeStatus adındaki bileşenini kullandım. Sağdan sola soldan sağa seçenekleri var. Arapça için ideal. Yalnız bir türlü ayarlar formunda yer alan edite girdiğim arapça yazıları bu bileşende gösteremedim. Windows fonts klasörüne arapça font da yükledim ve bu fontu seçtiğim halde değişmiyor. Yazılar yerinde ?????????????????????????????????????????? işareti çıkıyor. Fontu bilemedim gibi bir uyarı... Sebebini bulamıyorum. Sizce neden olabilir arkadaşlar...
cudyfoster
Üye

Mesaj gönderen cudyfoster »

Default_charset 'i arabic_charset yapabilirsin hata almamak için ve font kısmında arapça dil bulunuyorsa arapça yazıları görebilirsin delphi de
it seems in your anger you killed her...
baloglurecep
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen baloglurecep »

Default fontu arapça yaparsam bu defa formdaki tüm yazılar karışıyor. Ben ayarlar formundaki edit ile bu editten bilgi alan kayan yazı bileşeninde arapça yazı ( hadis, ayet ) göstermek istiyorum. Başka önerileri ve yöntemleri olan arkadaşlardan fikirlerini bekliyorum. Belki farklı bir yaklaşım çıkabilir. Saygıyla kalınız