Raize Bileşeninin demosunda çalışıp projede çalışmayan özelliği

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
baloglurecep
Üye
İletişim:

Raize Bileşeninin demosunda çalışıp projede çalışmayan özelliği

Mesaj gönderen baloglurecep »

Arkadaşlar Raize bileşeninden kayan yazı bileşenini kullanmak istedim. Bileşene ait özellikler object inspector kısmından yapılınca sorunsuz çalışıyor. Yalnız bu özllikleri kodla aktif etmek ya da değiştirmek istediğimde bu kısmı çalıştıran kod çıkmıyor. Örnek vermek gerekirse;
object inspector kısmında kayan yazının kayma yönü var. scrooltype diye bir kısım. Seçenekler içinde ise stRightToLeft,stLeftToRight,stNone diye geliyor. Yalnız bunu ben başka bir yerden kodla yapmak istediğimde bu seçenekler çıkmıyor. Sebebini anlamadım. bileşenin demosunda sorunsuz çalışıyor. Bilgisi ve yorumu olan arkadaşlardan destek bekliyorum saygıyla kalınız.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Re: Raize Bileşeninin demosunda çalışıp projede çalışmayan özelliği

Mesaj gönderen sabanakman »

Muhtemelen ilgili değerin tanımlı olduğu unit uses listesinde tanımlı değildir. Bunu bulmak için kod editöründe ScroolType özelliğine Ctrl tuşu baılı tutarak tıklayın. Özelliğin tanımlandığı yere konumlanırsınız. Bu sefer de özelliğin tipine (TScroolType) aynı şekilde Ctrl basılı tutarak tıklayın. Gelen unit ismini uses'a ekleyip kullanmayı deneyin. Ayrıca (güncel delphi sürümlerinde) atama yaparken xyz.ScroolType:=TScroolType.stRightToLeft gibi bir kodla atama yapmayı deneyin.
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Şaban bey merhabalar...Dediklerinizi yapmıştım. Eksik mi yaptım diye eve gelince tekrar yaptım. Demosunu açtım frame şelinde yapılmış penceler. İstenildiğinde creat ediliyor. gerek dpr dosyasındaki ünitlerde gerekse diğer formun ünitlerinde ya göremedim ya da açmıyor....Tıklıyorum tıkladığım şekilde kalıyor. Bileşenin bulunduğu ünite gitmiyor...
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Uses da RzCommon yazmak gerekebilir. Deneme imkanım olmadığı için tahmini yazıyorum
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Şaban bey tam dediğiniz gibi oldu. Windows 10 kullanıyorum. hlp uzantılı doslayarı windows açmıyor. Uzun uğraşlar sonucu raize bileşenin hlp dosyasını açtım. Orda tam sizin dediğiniz gibi rzcommon ünitini işaret ediyordu sorduğum özellikler. Ekleyince düzeldi. Teşekkürler