Dx10 Android Telefonu Görmüyor.

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
gaus
Üye
İletişim:

Dx10 Android Telefonu Görmüyor.

Mesaj gönderen gaus »

Merhaba Abilerim ve arkadaşlarım
Ne yaptıysam android telefonumu görmedi?
Usb hata ayıklama falan hepsi tamam ama bir türlü test ettiremedim.Nedeni ne olabilir ?
Hatta şu an emulatorü dahi görmüyor
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Re: Dx10 Android Telefonu Görmüyor.

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba;
Büyük bir ihtimalle SDK, NDK ve Java kütüphanelerinin tam kurulmaması veya eksik güncellenmesinden kaynaklanıyor.
Tools > Options > Environment Options > SDK Manager sekmesini açın.
Açtığınız pencerede SDK versions bölümünde belirtilen versiyonun image ve SDK tools'unun yüklü olup olmadığını (Android Tools ile ) kontrol edin.
Ayrıca yine aynı pencerede (SDK Manager penceresinde) SDK, NDK ve Java sekmelerine göz atın. Bu sekmelerde belirtilen path ve dosya tanımlamalarının karşısında sarı ünlen işareti olan alanlar var mı?
Var ise;
Bilgisayarınızdan, C:\Users\Public\Documents\Embarcadero\Studio\18.0\PlatformSDKs\android-sdk-windows\platforms (18.0 yerine Delphi 10 Seattle için 17.0, Delphi XE8 için 16.0 yazın) klasörünü açın.
Sarı ünlen işareti olan kısmı, açmış olduğunuz klasör konumundaki yeni path ve dosya adları ile değiştirerek düzeltebilirsiniz.
Yani Android-22 yerine Android-23 (veya android-sdk-windows\platforms klasöründeki SDK versiyonunuz hangisi ise onu) yazmanız yeterli olacaktır.

İyi çalışmalar
gaus
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gaus »

Merhaba Fesih Hocam,
dediklerinizi zaten yapmıştım.Güncellemelerimiz yaptım.Dediğiniz gibi hepsini zaten tek tek seçtim.Şu an bende de 17 olarak gözükmekte.
Sarı ünlem işaretli tek bir yer bulunmamakt.Fakat telefonları görmüyor şu an
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

gaus yazdı:Merhaba Abilerim ve arkadaşlarım
Ne yaptıysam android telefonumu görmedi?
Usb hata ayıklama falan hepsi tamam ama bir türlü test ettiremedim.Nedeni ne olabilir ?
Hatta şu an emulatorü dahi görmüyor
Emulator dahi görmüyor demişiniz. Bu da sıkıntının gerçek cihazda (telefonunuzda) olmadığını gösteriyor.
Son zamanlarda bir SDK güncellemesi yaptıysanız ve bilgisayarınızı yeniden başlamadıysanız. Bilgisayarınızı yeniden başlatarak, test etmeyi deneyin.
En son fesiharslan tarafından 16 May 2016 02:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
gaus
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gaus »

Resim

Bu da Delphi Kısmı
Resim

resimde de görüleceği gibi herşey tamam görünüyor.Nerede yanlışlık yapıyorum ben acaba
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

SDK versions bölümündeki Android kısmında 2 farklı SDK sürümü yer alıyor. Sürümleri 23.0.2 ve 24.3.3. Fakat Properties > SDK sekmesinde ise 23.0.3 tanımlı. Dolayısıyla Project Manager > Target Platforms kısmında tanımlı olan (veya varsayılan) SDK versiyon veya versiyonlar ile tanımlı olan path'ler arasında bir uyuşmazlık var.
Çözüm için;
SDK Manager'da Android altında yer alan her iki SDK platformunu Delete ile kaldırın. Add ile yeni bir SDK platformu ekleyin.
gaus
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gaus »

Gene sonuç Aynı hocam birşey değişmiyor.
me_turan@mynet.com
Üye

Mesaj gönderen me_turan@mynet.com »

konuyu hortlatacak belki ama, benzer bir sorun yaşıyordum. meğer telefonun driverinin yüklenmesi gerekiyormuş. normalde aygıt yöneticisinde telefonu görüyordu ve sorunsuzdu. Ancak yinede telefonun pc driverini sitesinden bulup indirdim. driveri yükleyince sorun düzeldi, delphi de target klasörü altında göründü..