Stoğa girmeyen ürünün kayit altina alinmasi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kahraman1285
Üye

Stoğa girmeyen ürünün kayit altina alinmasi

Mesaj gönderen kahraman1285 »

Merhaba

İs emri formunda kullanici stok ve iscilik tablosundan urunleri ayri ayri secip is emrine ekliyor. Stokda olmayan yada stoga girmesine gerek olmayan malzemeyi is emrine eklemesi icin bi form daha yaptim bu formda urun bilgilerini alip (cogu bilgi opsiyonel) is emrine ekliyorum. Harcanan urunleri de stok harekt isimli tabloda tutucam.

Stok tablom su sekilde
İd. Pk
Barkod
Urun adi. Not null
....
Stok hareket tablosu
İd pk
Barkod
Urun adi nt null
Miktar. Not null
....
Urunu stok tabosundaki id kolonuna gore takip tmeyi planliyorum.
Bu durumda kullanicinin stokda olmayan urunu is emrine eklediginde bunu nasil kayit altina almaliyim ?
Once stok tablosuna yazip daha sonra is emrine mi eklemelimiyim ? Yada dire k stok harekete harcama olarak mi kaydetmeliyim ?
İs emrinin ayni gun kapanmayacagini ve kapanma sirasinda stok tablosundan miktari dusmeyi olanliyorum.
Bu durumda haricten eklenen urun icin stok tablosuna yeni kolon olusturup mu yazmali yada baska tabloda mi tutmali ?

Tecrubelerinize binaen tavsiyeniz nedir ?
İyi calismalar.
Cepden yazdim klavye ing.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Stoğa girmeyen ürünün kayit altina alinmasi

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

1. Stok hareket tablosunda stoğun isminin veya barkodunun olmaması lazım. Sadece ID'sini koymanız lazım.

2. Normal işleyiş şöyledir:
- stok yoksa önce stok kartı açılır
- sonra stok alış aydı yapılarak depo stoğuna işlenir.
- Sonra da ilgili iş emrine çıkılır.

Neden stok kartı açmak istemiyorsunuz? Çok yoğun ve değişen bir stok hareketi mi var? Bir kullandığınız stoğu, bir daha kullanmıyor musunuz? Bu durumda "STOK MASRAFI" diye bir masraf tipi açın. Oraya miktar ve açıklama olarak neler yapılmış girsinler.

Kolay gelsin.
kahraman1285
Üye

mussimsek yazdı: 02 Oca 2019 11:23 Merhaba,

1. Stok hareket tablosunda stoğun isminin veya barkodunun olmaması lazım. Sadece ID'sini koymanız lazım.

2. Normal işleyiş şöyledir:
- stok yoksa önce stok kartı açılır
- sonra stok alış aydı yapılarak depo stoğuna işlenir.
- Sonra da ilgili iş emrine çıkılır.

Neden stok kartı açmak istemiyorsunuz? Çok yoğun ve değişen bir stok hareketi mi var? Bir kullandığınız stoğu, bir daha kullanmıyor musunuz? Bu durumda "STOK MASRAFI" diye bir masraf tipi açın. Oraya miktar ve açıklama olarak neler yapılmış girsinler.

Kolay gelsin.
Mustafa bey
İlk yazdiginiz sekilde stok hareketi degistiricem.

Stok degisiminin hizli olacagini ongoruyorum. STOK MASRAFİ diye tanimladiginiz islemde stok satis bilgisini hizli bir islem icin sadece stok satis fiyatini mi girmeli urunun stok harici alinip harcandigini belirtmenin bi faydasi var midir bunun icin stok tablosuna kolon acmali mi ? Stok harekete sade id yazinca diger bilgileri mecbur stok tablosuna yazmak gerekecek. Bu durumda dediginiz gibi her urun stoga girmeden harcansa bile mutlaka stok tablosuna yazmali gibi gorunuyor.

Tecrubenizle baska kullanim seklinin olmamasi gerektigini mi dusunuyorsunuz?
Tavsiyeleriniz onemli tesekur ederim.
maydin60
Üye

Mesaj gönderen maydin60 »

Bence Stokta olmayan bir datayı takip edemezsiniz...SANAL STOK KALEMİ (Bu şekilde adlandıracagım).

SANAL STOK KALEMİ ni tabloda tanımlanmalıdır, yanına bir FIELD daha tanımlayıp SANSTKKAL_ISLEMYAPILSINMI STRING[1] ='E'..'H'.( veya Tabloda domain tanımlayp Boolean tipi de olabilir. )
bununlada bu stokla ilgili işlem yapılıp yapılmaycagı kontrol edilebilir.

if Query1.FiedByName('SANSTKKAL_ISLEMYAPILSINMI ').asstring = 'E' then
Query1.FiedByName('ToplamTutar').asFloat := BFIYAT*MIKTAR ELSE
Query1.FiedByName('ToplamTutar').asFloat := 0; gibi..
kahraman1285
Üye

maydin60 yazdı: 02 Oca 2019 06:40 Bence Stokta olmayan bir datayı takip edemezsiniz...SANAL STOK KALEMİ (Bu şekilde adlandıracagım).
Ben de bu yüzden kullanıcıyı ürünü tanıtmaya zorlayacak şekilde değişiklik yaptım.