Oluşturulan Barkod numarasını okumama...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ofadanur
Üye

Re: Oluşturulan Barkod numarasını okumama...

Mesaj gönderen ofadanur »

yaklaşık 10 yıl gemiş ama çözemediğim bir sıkıntım var. yardımcı olabilirsiniz ümidiyle yazmak istedim.

firmamızın kendi bünyesinde imalat formlarında kayıt işlerini hızlandırmak amaçlı barkodlar kullanmaktayız. normal a4 kağıt üzerine kendi tasarımımız üretim formları ile barkod yazdırmaktayız. 3 farklı yazıcımız var. hiçbirinde barkod sıkıntısı yaşamadık .fakat yeni aldığımız xerox 5230 marka yazıcımızdan çıkan barkodaları barkod okuyucular okumuyor. xerox a sorduk sebebini bilemediler.

acaba bu konuda yardımcı olabilecek biri var mıdır.

şimdiden ilginize teşekkürler.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Hangi barkod formatında (EAN, CODE128, vb), ne boyutlar içine (en mm, boy mm) ve hangi değerleri barkod olarak yazdırıyorsunuz?

Aynı değerin Xerox 5230 yazıcıdan ve diğer bir yazıcıdan çıktısını yüksek çözünürlüklü (1200dpi gibi) tarayıp iki resim görüntüsünü paylaşabilir misiniz?
areksajans
Üye

Mesaj gönderen areksajans »

merhabalar.burda yeniyim destek saglayacagınız için şimdiden teşekkür ediyorum..benim sorunum ceşitli barkod fontları kullandığım halde cıktı aldığım A4 kağıdı üzerindeki barkodu, kullanmış olduğumuz barkod okuyucu el terminali okumamaktadır.lakin baska bir A4 üzerinde bulunan barkodu okumaktadır. bu konuda destek bekliyorum.iyi günler dilerim
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Barkod fontu ile hiç çalışmadım. Biz barkod oluşturmak için fast report kullanıyoruz. Ancak barkod okumama problemleri ile karşılaştığımız oldu. Bu tarz durumlarda en güzeli, bir notepad açıp el terminaline nasıl bir veri geliyor incelemek. Bazen okunan barkodun başına ve sonuna bir takım karakterler ekleyebiliyor terminaller.

Ayrıca kağıdın fotoğrafını çekip, online barkod reader sitelerinden de deneme yapabilirsiniz. Akıllı cep telefonuna barkod reader uygulaması yükleyip deneyebilirsiniz. Böylece sorun terminalde mi, barkodda mı netleşir. Duruma göre de çözüme gidersiniz.

Kolay gelsin.
alidirik
Üye

Mesaj gönderen alidirik »

Merhabalar,

Kurallı veya kuralsız bir çok barkod tipi mevcut.
Barkod yazdırma işlemlerinde en profesyonel yöntem barkod yazıcı kullanmaktır.
Bunun nedeni barkod yazıcılara barkod yapısı hard font şeklinde yüklü olmasıdır.
Barkod yazıcılara yüklü barkod yazım dilleri sayesinde barkod yazdırma işlemleri problemsiz yapılabilmektedir.
HP, Xerox gibi marka yazıcılar barkod yazıcı olmadığından standartta dahili barkod font içermezler.
Bu nedenle bu tarz yazıcılara bilgisayar tarafında Windows Driver veya True Type font desteği ile grafik modda yazdırma sağlanmaktadır.

Word, Excel gibi programlardan barkod yazdırma işlemleri için Barkod Fontlarına ihtiyaç bulunmaktadır.
İnternette ücretli/ücretsiz hallerini bulabilirsiniz.
http://www.free-barcode-font.com web sitesinde ücretsiz olarak Code 39 barkod tipi için True Type barkod fontu indirilebiliyor.
Kullanım şekli de mevcut.
True Type barkod fontları için en çok bilinen sitelerden https://www.idautomation.com/ da diğer barkod tipleri için ücretli hallerini satın almak mümkündür.