windows mobile 6.5 professional uygulama

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
erdogan_ozkaya
Üye

windows mobile 6.5 professional uygulama

Mesaj gönderen erdogan_ozkaya »

Arkadaşlar,

Biraz araştırdım ama net bir sonuca ulaşamadım hep yarım bilgiler var,

Windows Mobile 6.5 Professional (El Terminali) nasıl uygulama yapabilirim ?

Delphi 7 ve Delphi 10.2 Tokyo kullanıyorum.

Teşekkürler
ihalilcoban
Üye

Re: windows mobile 6.5 professional uygulama

Mesaj gönderen ihalilcoban »

Bildiğim kadarıyla delphinin windows mobile 6 platformuna desteği yok. Visual Studio 2008 de windows mobile platform desteği mevcuttu (hiç kullanmadım).

burada bahsedilmiş belki işine yarar.
https://social.msdn.microsoft.com/Forum ... m=csharptr

https://www.cozumpark.com/forums/thread/497404.aspx
erdogan_ozkaya
Üye

Teşekkürler,

Lazarus ile yapılabiliyor sanırım inceliyorum ama bir türlü çözemedim daha :) çözebilirsem yazıcam buradan.

Teşekkürler.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

.NET tarafında Windows Mobile desteği Visual Studio 2008'den sonra yoktur. Son kullanılabilecek sürüm budur.
Object Pascal tarafında ise Lazarus ile yapılabilir. WinCE platformu için cross compile desteği gerekir. Cross compile desteğini hazır kurulum olarak indirmek mümkündür. Uyumlu sürüm ile kullanılmalıdır. Cross compile desteğini ayrıca kaynak kodlardan derleyerek elde etmekte mümkündür. İşlemci türünü arm olarak seçmek gerekir. Eğer spesifik bir cihaza yönelik geliştirme yapılıyor ise belirli (armv7a gibi) bir işlemci türü de seçilebilir.

Lazarus-WinCE platformunda unutulmaması gereken bir konu Form OnCreate olayında Top ve Left parametrelerini 0 (sıfır) olarak ayarlamaktır. Aksi takdirde çözünürlüğü çok yüksek bir PC ekranında tasarım yapıp son derece küçük bir ekrana sahip bir cihazda çalışan uygulama penceresi gözükmez ve uygulamada bir sorun var algısı oluşturabilir.
erdogan_ozkaya
Üye

Hocam Cevabınız için teşekkür ederim dediğiniz gibi.

bir uygulama yapmaya çalışıyorum bitince aşama, aşama yaptığımı ekleyeceğim buraya.

Teşekkür Ederim.
ertemsoft
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ertemsoft »

Merhaba

Remote Desktop özelliği var ise uygulamayı delphi vb ile yazıp sanal bir bilgisayar üzerinden
kullanabilir. Ben iş yerinde böyle bir çözüm yoluna gittim.

Saygılarımla
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
erdogan_ozkaya
Üye

Merhaba,

evet var ama nekadar sağlıklı olabilirki

teşekküler
alidirik
Üye

Mesaj gönderen alidirik »

Merhabalar,

Günümüzde el terminalleri Ertank ve Erdemsoft arkadaşların belirttiği yöntemler ile kullanılmaktadır.
Her iki yöntemin (Programın El terminali üzerinde çalışması veya Uzak Masa üstünde Çalışması) avantaj ve dezavantajları mevcut.
Programın kullanım amacına bağlı olarak yönteme karar verilebilir.

Windows Mobile 6.5 işletim sistemine sahip el terminalleri Compact FrameWork alt yapısını kullanmaktadır.
Farklı yazılım geliştirme ortamları kullanılsa da en çok tercih edilen ortam Visual Studio ortamıdır.
Visual Studio ortamında Visual Basic.Net ve C# programlama dilleri kullanılsa da en çok tercih edilen dil C# dilidir.
Visual Studio nun Smart Device desteğinin olması önemli.
Visual Studio nun Smart Device desteği olan son sürümü Ertank arkadaşın da belirttiği gibi 2008 sürümüdür.
Delphi ortamında yazılım geliştiren bir kişi C# ortamında da rahatça programlama yapabilir diye düşünüyorum.
C# ın Kodlama yapısı Delphi ye çok yakındır.