Structure bozuldu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
seci20

Structure bozuldu

Mesaj gönderen seci20 »

ustalarım Structure bozulmuş durumda suan hataları gostermıyor daha onceden gosterıyordu suan gostermıyor hata oldugu alana zıplıyor ama hangı hata gostermıyor. Nasıl duzeltebılırım nette arıyorum ama bulamadım çözümünü bir türlü. Delphi sürmü xe10 seatle...

Resim
ertank
Kıdemli Üye

Re: Structure bozuldu

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

1) Bazen F9 (Debug modunda çalıştır) seçildiği zaman kod değişiklikleri DCU içine yansımayıp hatalı konumlandırmalara sebep olabiliyor. En kolay deneyebileceğiniz Clean ve Build seçeneklerini sırası ile uygulamak.

2) Eğer internetten indirdiğiniz bir dosya üzerinde çalışıyorsanız veya internetten kopyala yapıştır şeklinde kod parçacıkları aldı iseniz satır sonu karakterleri CR+LF (#13#10) olmayıp farklı karakterler olabilir.
- Kaynak kodunuzu Notepad++ benzeri bir uygulama ile açın satır sonu şeklini farklı bir platform olarak seçin (örn: unix) sonra tekrar windows şekline geri getirin. Dosyayı kaydedip deneyin.
- Aşağıdaki bağlantıdan indirebileceğiniz uygulama bu tür sorunları tespit etmek için hazırlandığını idda ediyor.
https://docs.google.com/file/d/0B07SrKp ... RLczA/edit
DİKKAT: Uygulama geliştiricisi öncelikle dosyada okuma yapılmasını. Direk kaydedilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.
seci20

Mesaj gönderen seci20 »

hocam yazdığınız tüm işlemleri uyguladım ama malasef olmadı. Bu birden bire başıma geldi normalde o kısımda kod hatalarını gösterir şimdi hiçbir tepki vermiyor.
seci20

Mesaj gönderen seci20 »

Ayrıca bir değişkenin üstüne gittiğimde o değişkenin tanımlandıgı yere gidebiliyordum oda kayboldu şuan
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Kurulum uygulamasını çalıştırıp tamir et "Repair" seçeneğini deneyebilirsiniz. Ancak bu durumda bütün kurulu bileşenleri yeniden yüklemeniz gerekebilir.

Bu da işe yaramaz ise komple kaldırıp, registry içinden ilgili bütün kayıtları silip, disk üzerinden ilgili bütün dosyaları kaldırıp (ProgramData\Embarcadero, Documents\Public\Embarcadero, vb) yeniden temiz kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

İş bu noktaya gelirse bahane ile daha yeni bir sürüme geçmeyi de düşünebilirsiniz.