MSSQL Management Studio da SUM komutu ile doğru sonuç almama rağmen Delphi ile hata alıyorum

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
izmirlikemal
Üye

MSSQL Management Studio da SUM komutu ile doğru sonuç almama rağmen Delphi ile hata alıyorum

Mesaj gönderen izmirlikemal »

Selam arkadaşlar!
Yazmak da olduğum bir programın bir aşamasında MSSQL Management studio veri tabanına kaydettiğim verilerden sayısal bir kolonun toplamını almak istiyorum.
Delphi de uyguladığım kodlar;

ADOQuery1.close;
ADOQuery1.SQL.Clear;
ADOQuery1.SQL.Add('Select sum(Eleman_Kalinlik_cm) AS TOPLAM from Malzeme');
Label1.Caption:=FloatToStr(ADOQuery1.FieldByName('TOPLAM').AsFloat);
ADOQuer1.open;

Ancak kodları çalıştırdığımda sürekli veritabanının ilk kolon yani primary key sütununun olmadığını belirten bir hata mesajı ile karşılaşıyorum.
Forumda araştırırken arkadaşlardan birisi; Field editör deki listede kullanmadığınız kolonları silerseniz doğru sonuç alırsınız.diye bir yorum yazmıştı.
Ben de denemek amacıyla ilk (Mlz_ID) satırını sildim, bukez Mlz_ID satırından sonraki satırın olmadığı şeklinde bir hata mesajı verdi.
MSSQL Management studio da yaptığım sql sorgusunda doğru netice alıyorum. Arkadaşlar 1 haftadan fazladır araştırıyorum sonuca ulaşamadım. Deli olacağım. Lütfen doğru neticeye ulaşmam için yardım edin.
erdem55
Üye

Re: MSSQL Management Studio da SUM komutu ile doğru sonuç almama rağmen Delphi ile hata alıyorum

Mesaj gönderen erdem55 »

Merhaba
Neredeyse aynı konu desek yanlış olmaz sanırım. İncelemenizi tavsiye ederim.
viewtopic.php?f=2&t=34240
izmirlikemal
Üye

Re: MSSQL Management Studio da SUM komutu ile doğru sonuç almama rağmen Delphi ile hata alıyorum

erdem55 daha önce inceleme yaptım sonuç aynı. Değişen birşey olmadı.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

izmirlikemal yazdı: 19 Ara 2017 10:08 erdem55 daha önce inceleme yaptım sonuç aynı. Değişen birşey olmadı.
Size verilen cevapları uygulamıyorsunuz. ADOQuery1 üzerinde sağ tuş ile tıklayıp tüm alan tanımlarını silmeniz gerektiğini daha önce de belirtmiştim. Eğer çalışmaz ise ekstra bilgiler paylaşmanızı rica etmiştim. Ancak bunun yerine sadece bir alanı silip denemeler yapıyorsunuz ki olmuyor.

Aşağıdaki şekilde form bazında bir prosedür tanımlayarak istediğiniz SQL komutunu kullanabilirsiniz:

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.GetTotal();
var
  Query: TADOQuery;
begin
  Query := TADOQuery.Create(nil);
  try
    Query.Connection := ADOConnection1;
    Query.SQL.Text := 'Select sum(Eleman_Kalinlik_cm) AS TOPLAM from Malzeme';
    Query.Open();
    Label1.Caption := Query.FieldByName('TOPLAM').AsString;
  finally
    Query.Free();
  end;
end;
Yukarıdaki kod "Field" tanımları boş olarak oluşturulduğu için çalışacaktır. Sizin ADOQuery1 içinde tasarım zamanı alan tanımlarınız olduğu ve bir TDataSource ile DB aware bileşenler ile bağlı olduğu sürece farklı bir SQL komutu (tasarım zamanında tanımlı kolonları içermeyen) çalıştırmanız mümkün olmaz.

Şahsen yıllardır zorunda olmadıkça query bileşenlerine tasarım zamanında alanları tanımlamaktan kaçınırım.
izmirlikemal
Üye

Değerli arkadaşım ertank!
Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yaptığım uygulamadan sonucu olumlu şekilde aldım. Size çok teşekkür ederim. Sizinle takıldığım konularda eğer izniniz olursa e-mail yoluyla iletişime geçmek isterim. Burada birkaç konuya vakıf arkadaşların dışında söz konusu sorunum dışında da doyurucu bilgi vereni görmedim. Size minnettarım.Teşekkür ederim.
NOT:
Sizden acizane bir isteğim daha olacak;
Malum Delphi , delphi ile mssql veritabanı uygulamalarında Türkçe kaynak sıkıntısı çekmekteyiz. Konu ile alakalı bilgi kaynağı adresi paylaşır mısınız?