Android SQL Serverdan veri listeleme?

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Android SQL Serverdan veri listeleme?

Mesaj gönderen mrmarman »

brs yazdı:dogan Hocam.

Unit1'den (if ServerMethods1.IdIPWatch1.ForceCheck then) dediğimde ServerMethods ulaşamıyorum, fakat aynı işlemi ServerContainer üzerinden (if ServerContainer.IdIPWatch1.ForceCheck then) dediğimde ulaşabiliyorum.
Bu anlamda ben mi hata yapıyorum yoksa başka bir sıkıntımı var?

uses ServerMethodsUnit1, ServerContainerUnit1; kısmındada sorun yok ekli

Selam, aynı durum bende de var xe5 kullanıyorum bilen birinin cevabını sabırsızlıkla bekliyorum :D

Not: Benim uygulamam mobil değil...
Merhaba..
Hem Server, hem Mobil Client hem de Desktop Client uygulama olarak (3) proje paylaştım. Bu başlıktan ulaşabilirsiniz..

Örneği MySQL üzerinden verdim. Forumda soruların bir çoğu MySQL üzerine olduğundan böyle yaptım. SQLServer bağlantısı ile farkı yok. MySQL için Connection ve Query yerine AdoConnection ve ADOQuery kullandığınızda da SQLServer oluyor. Bu kadar basit.

:!: Sorunuzun cevabı da aslında size verdiğim ekran resminin üzerinde yazılı. :wink:

bkz.Resim
Resim
Resim ....Resim
zagerx
Üye

Mesaj gönderen zagerx »

Tekrar merhabalar başka bir başlık altında yazdıklarımı tekrar yazıyorum yanlış yapmıyorumdur İnşallah
heycanımı bağışlayın:)
bu konuyla alakalı yaklaşık iki üç haftadır uğraşıyorum sayenizde datasnap kullanarak android ten bağlanıp sql den veri alabiliyorum.
Fakat veri tabanına insert update delete gibi işlemlerin datasnap ile nasıl yapıldığına bir örnek verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
mcuyan
Üye

Mesaj gönderen mcuyan »

Selamlar

Xe7 ve üst versiyonlarında denedşğim kadarıyla mobile de en kolay bağlantıyı mysql de sağlayabildim. FB de bağlantıyı datasnapla bağlayana kadar göbeğim çatladı ki halen Win 32/64 bit server larda firewall dan dolayı sıkıntılar yaşıyorum.

Kısaca size mysql bağlantısını anlatayım: Kullanılan Paketler: UniDAC paketleri
Mobile formunuz üzerine: Uniconnection, Unitransaction, UniQuery, UniUpdateSQL, UniDatasource ve UniMySqlProvider ekleyin.

Gerekli bğalantıları yapıp connect deyin.. İşlem tamam :)
M.Cihan UYAN
SNC Tech&Soft
erdogan_ozkaya
Üye

Mesaj gönderen erdogan_ozkaya »

Merhaba,

Hocam Biraz geç oldu ama :)

SdwAHR/DataSnap_MySQL.rar dosyaya ulaşamadım acaba tekrar atabilir misiniz.

teşekkürler
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

SQL Server'da veri çekme ve yazma olaylarını tamamen SP ile yaptım. Veri eklerken, parametreleri gönderiyorum. Gerekli tablolara kayıtları ekleyen SP, SONUC isimli bir alanda değer geri dönüyor.

En güzeli bu bence. Gerekirse, hızlıca SP'de de değşiklik yapılabilmesi açısından güzel. Her seferinde programı güncellemeye gerek kalmayabiliyor.

Kolay gelsin.
erdogan_ozkaya
Üye

Mesaj gönderen erdogan_ozkaya »

Hocam bir türlü çözemedim hep bir noktaya gelip takılıp kalıyorum elinizde basit bir öner varmı acaba paylaabilirmisiniz?

teşekkürler
alicebel
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen alicebel »

Merhaba arkadaşlar;
Ben Android' ten SQL Server' a direk erişen bir uygulama geliştirdim.
Play Store daki linkleri aşağıda belirteceğim.
Bu siteden bunca zamandır faydalanıyorum. Allah yapanlardan ve paylaşanlardan razı olsun.
Şimdi de ben bildiklerimi ve nacizane tecrübelerimi paylaşayım.

Devart Unidac komponenti ile SQL Server a direk erişim sağlıyorum. Bir çok database e erişmek mümkün. XE6, XE8 ve en son 10.1 Berlin ile derledim çalıştı. İşinizi ne kadar görür bilmiyorum ama benim çözüm mantığımda oldu. Markete konulabilecek bir uygulama geliştirebildim.

Aynı tip uygulamaları IOS için de yapmak mümkün. Aşağıdaki uygulamaların IOS versiyonlarını da kısa bir süre sonra markete koymuş olacağım.

Daha detaylı sorusu olanlara cevap verebilirim.

Link 1 : http://bit.ly/2cc1Jzf
Link 2 : http://bit.ly/2cr3UOZ

Saygılarımla.
Ali CEBEL.
Kullanıcı avatarı
hi_selamlar
Üye

Mesaj gönderen hi_selamlar »

alicebel yazdı:Merhaba arkadaşlar;
Daha detaylı sorusu olanlara cevap verebilirim.

Saygılarımla.
Ali CEBEL.
Merhaba,

Hız durumu nasıl projenizin.
Direkt bağlantıda hız da sorun yaşıyormusunuz. Özellikle 3G bağlantıda.
Direkt SQL sorgular ile mi verileri çekiyorsunuz yoksa Stored Procedure mi kullanıyorsunuz.
Kullanıcı sayısı arttığında server durumu sorgulama durumu nasıl acaba

Teşekkürler.
Herkes cahildir, bazi konularda.
alicebel
Üye
İletişim:

Merhabalar;

Öncelikle çok geç geri dönüşüm için kusura bakmayın.
Sorularınıza şöyle cevap vereyim.

Hız durumu nasıl projenizin.
-> Gayet iyi çalışıyor. Ölümcül bir sıkıntı görmedim.

Direkt bağlantıda hız da sorun yaşıyormusunuz. Özellikle 3G bağlantıda.
-> Gayet iyi çalışıyor. Olmasını istediğimiz bağlantı şeklide zaten bu. Bağlanılan sistemdeki internet hızı çok düşmediği sürece sorun yok.

Direkt SQL sorgular ile mi verileri çekiyorsunuz yoksa Stored Procedure mi kullanıyorsunuz.
-> Evet direkt SQL sorguları ile çekiyorum. Procedure kullanmadım. Ancak sonraki versiyonlarda ya da başka bir konu da uygulama yaparsam Stored Procedure kullanacağım.

Kullanıcı sayısı arttığında server durumu sorgulama durumu nasıl acaba
-> Kullanıcı sayısının çok arttığı bir durum olmadı. Ancak hız tarafında yine server çıkış hızına bağlı sorunlar yaşanabilir diye düşünüyorum.

İlginiz için tekrar teşekkürler.
aselek
Üye

Mesaj gönderen aselek »

Devart Unidac komponenti ile SQL Server a direk erişim sağlıyorum demişsiniz.. ücretli komponenti satın alarak mı yaptınız?

bir de birkaç versiyonu var standar, profesyonel vs.. 199$ dan başlıyor hangisini almak kullanmak gerekiyor hangisi daha uygun?

bir de bu işi ücretli komponent kullanmadan çözebilen biri yok mu?
ertemsoft
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ertemsoft »

Merhaba

Ben Devart ın Unidac bileşeni ile hem Mysql hemde SQL SERVEr a bağlanabiliyorum şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım .
Vaktim olursa örnek bir uygulama paylaşacağım.

Saygılarımla
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
alicebel
Üye
İletişim:

Merhabalar;

Unidac Componenti' nin ücretli olarak kullanıyorum.
Professional versiyonu. Biralt versiyona bu işlemi yapamamıştım. Ancak şimdi durum nedir?
Professional versiyonu lisanlayınca sıkıntım kalmadı.

Kolay gelsin.
tunceryuce
Üye

Mesaj gönderen tunceryuce »

Ali Bey merhaba;

Sizin yorumları gördükten sonra Devart'ın sitesinden demo kurulumları yaptım.

Uniconnection ile pc den uygulama gayet başarılı şekilde çalışıyor fakat android te çalıştırdığımda uniconnection.connected olduğu anda uygulama kapanıyor. Aynı şeyi yine Devart'ın mssql i ile de denedim ama nafile. Acaba nesne özelliklerinden midir diye tek tek baktım ama maalesef. Web sitelerindeki örnek videodaki her şeyi harfi harfine yerine getirmeme rağmen çalışmıyor.

Acaba trial olduğu için mi böyle yapıyor? Bir dll dosyası gibi birşey mi eksik, kaç gündür çıkamadık işin içinden.

Bu arada uygulamalarınız oldukça güzel. Sade ve pratik olmuş. Adana civarında bazen sizin çalıştığınız muhasebe programlarına özel yazılım talepleri oluyor. Sizinle iletişime geçebiliriz sanırım.
glagher
Üye

Mesaj gönderen glagher »

Benim delphi 2010 da yapmış olduğum bir projem var mssql server ile çalışıyorum.Bu uygulamama data snap ile farklı bir locasyondaki programımdan verileri çekmek istiyorum.Sorun şu ben delphi 2010 kullanıyorum ama telefon uygulaması yapabilmem için delphi xe sürümlerinde yazmam lazım iki farklı delphi platformu ile datasnap yazılımı yapabilirmiyim.Delphi 2010 daki projemi xe sürümlerine geçiremiyorum özel yazılmış componentler var :\