Delphi Mobil Geliştirme IDE ve Kitap

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
SelcukSZR
Üye

Delphi Mobil Geliştirme IDE ve Kitap

Mesaj gönderen SelcukSZR »

Selamlar,

Halihazırda C# ile uygulama geliştiren biri olarak Delphi ile yeni yeni haşır neşir olmaya başladım. Windows programlamada zaten C# kullandığım için Delphi özellikle cross platform, daha spesifik olarak ise mobil uygulama geliştirme konusunda ilgimi çekti. Tabii asıl sebep yakın zamanda çalışmaya başlayacağım firmanın uygulama geliştirmede Delphi kullanıyor olması. Daha çok az araştırma yaptım sayılır ama bir iki günlük kavram karmaşasından sonra bir şeyler netleşmeye başladı.

Bu başlığı açma amacıma gelirsem, dediğim gibi Delphi özellikle mobil uygulama konusunda beni motive ediyor. Fakat anladığım kadarıyla Embarcadero'nun ücretsiz IDE'si olan Delphi Starter sürümünde cross platform desteği yok. Lazarus'ta ise mobil derleme desteği doğrudan yok, bu desteğin gerçekleşmesi için çeşitli uğraşılar var ama stabil çalışan bir uygulama/teknik yok araştırabildiğim kadarıyla. Sormak istediğim ise benim gözüme çarpmayan kenarda köşede kalmış bir IDE/metod/kütüphane vs var mıdır, yoksa Delphi ile yazılan mobil uygulamaları derlemek için illaki Delphi/RAD Studio'nun Enterprise sürümüne mi (yada Professional + mobil eklentisi) sahip olmam gerekiyor?

Bunun dışında yine RAD Studio'nun Starter versiyonunun veritabanı uygulama desteği de yok gibi bir madde görmüştüm features kısmında, bu gerçek mi yada mümkün mü, sonuçta veritabanı işlemleri kütüphaneler aracılığıyla yapılıyor -olmalı- ve veritabanı uygulaması geliştirilmiyorsa eğer Starter'da, bu aynı zamanda eğer bu versiyonu kullanırsam halihazırda default olarak bulunan kütüphaneler dışında başka kütüphane kullanamayacağım anlamına mı geliyor?

Bir de kitap araştırması yaptım, genelde Zeydin Pala'nın Delphi 7 kitabı tavsiye ediliyor (en son 2010 basımını gördüm), bir de Mustafa Dikici'nin Delphi 2009-2010 kitabı gözüme çarptı, bu kitabın ise 2012 basımı mevcut fakat kitabın okuyucu yorumlarına pek rastlamadım. Delphi 7 ile 2009-2010 arasında ne fark var bilemiyorum ama yanlış hatırlamıyorsam Generic tiplerin 2009-2010 ile geldiğini okumuştum. Başka önemli gelişimler de var mı 2009-2010'da ve sizce hangisini tercih etmeliyim? Bu noktada benim için asıl amacın Delphi syntaxını ve önemli kütüphaneleri/sınıfları öğrenmek olduğunu söylemeliyim.

Fikir beyan etme zahmetine gireceklere şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Re: Delphi Mobil Geliştirme IDE ve Kitap

Mesaj gönderen greenegitim »

Merhaba, delphi 2009-2010 kitabında çoğunluk bölüm object pascal dilini anlatımı veri tipleri fonksiyon, procedure , oop, jenerik tipler bunlar güzel bir şekilde işlenmiş windows form uygulamaları daha az bir bölümde işlenmiş obje pascal dillinin temelleri için bu kitabı tavsiye ederim.

daha sonra rahmetli fatih küçükkelepçe nin kitabını tavsiye ederim içerisinde bileşen tasarımı, firebird sql, windows apileri gibi konular güzel bir şekilde anlatılmış.

bu kitaplardan sonra bulabilirseniz marco cantü nün kitabı alabilirsiniz, ingilizce kaynaklarada bakabilirsiniz biraz arama ile ingilizce pdf ebooklarda bulmanız mümkün.

rad studyonun starter versiyonunda veritabanı bileşenleri yok ama zeos (ücretsiz), unidac bileşenlerini kurabilirsiniz.
Mobil için rad studyonun starter versiyonarında yok.

rad studyo mobil konusunda sıkıntılar mevcut https://ersanyakit.com/blog/firemonkey- ... siniz.html burayı ve yorumları okuyabilirsiniz. ama ileride bu sorunlar çözülebilir iyi bir yere gelebilir embarcadero nun yapmak istediği iş gerçekten zor.
Mücadele güzelleştirir!
SelcukSZR
Üye

Merhaba,

Bilgiler için teşekkür ederim. Paylaştığınız makale hakikaten Delphi ile mobil programlama açısından pek iç açıcı değil, üzüldüm böyle olduğuna. Ama yine de bu yola baş koyduk, en azından basit database uygulamaları yapabilecek kadar öğrenmek niyetindeyim Delphi'yi.

Kavram karmaşası yaşadığım konulardan biri de Object Pascal'dı bu arada. Object Pascal dediğimiz şuan yürürlükteki Delphi, değil mi? Ufak farklılıklar olabilir ama tabii arada ama syntax olarak en azından sanıyorum Object Pascal ile Delphi aynı?
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

@SelcukSZR en büyük sıkıntınız SOAP servisler, XML işlemleri olacaktır. Onun dışında çok rahat bir ortam. Bu rahat ortamın geliştiricileri körelttiğini düşünmeye başladım son günlerde.
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

SelcukSZR yazdı:Merhaba,

Bilgiler için teşekkür ederim. Paylaştığınız makale hakikaten Delphi ile mobil programlama açısından pek iç açıcı değil, üzüldüm böyle olduğuna. Ama yine de bu yola baş koyduk, en azından basit database uygulamaları yapabilecek kadar öğrenmek niyetindeyim Delphi'yi.

Kavram karmaşası yaşadığım konulardan biri de Object Pascal'dı bu arada. Object Pascal dediğimiz şuan yürürlükteki Delphi, değil mi? Ufak farklılıklar olabilir ama tabii arada ama syntax olarak en azından sanıyorum Object Pascal ile Delphi aynı?
aslında her zaman ismi pascal dı sonuçta pascal dili geliştirildi delphi kullandığımız ide nin adı. Delphi yeni bir dilmiş gibi lanse edildi en başta ama sonra bunu object pascal olarak düzeltiler.
Mücadele güzelleştirir!
SelcukSZR
Üye

en büyük sıkıntınız SOAP servisler, XML işlemleri olacaktır. Onun dışında çok rahat bir ortam. Bu rahat ortamın geliştiricileri körelttiğini düşünmeye başladım son günlerde.
Yorumunuz için teşekkürler. XML ile ufak tefek veritabanı işlemleri yapmıştım daha önce ama amaç sırf XML kullanmış olmaktı neredeyse, detayına inmek elbet gerekecekti, varsın Delphi buna vesile olsun. :)
aslında her zaman ismi pascal dı sonuçta pascal dili geliştirildi delphi kullandığımız ide nin adı. Delphi yeni bir dilmiş gibi lanse edildi en başta ama sonra bunu object pascal olarak düzeltiler.
IDE de hem Delphi, hem de RAD Studio (C++ Builder artısıyla) olarak anılıyor, Delphi her anlama gelebilen kavramlarüstü bir kelime gibi adeta. :)
Dilin asıl adının Object Pascal olduğunu öğrenmek güzel ama. :) Teşekkürler bilgi için.
Kullanıcı avatarı
karflake
Üye

Mesaj gönderen karflake »

@SelcukSZR, Delphi Starter ile sadece 32 bit Windows uygulamaları geliştirebilirsiniz. Arkadaşların da dediği gibi Zeos bileşenleriyle Delphi Starter'ın veritabanı kısıtını aşabilirsiniz. Nasıl yapılacağı burada anlatılmış. Ayrıca Delphi ile mobilde Pascal dışında bir şey bilmeden çok hızlı uygulama geliştirebilseniz de, tamamen Embarcadero'nun bileşen setine bağlısınız. Bileşenler çok stabil değil, Android çok hızlı yeni sürüm çıkarıyor, Delphi ile yazdığınız uygulama karmaşıklaştıkça saç baş yolmaya başlıyorsunuz.

Kitap konusunda forum üyelerinden biri, bir çalışma yapıyordu ama üyenin adını unuttum.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

Kitap yazarı Fesih Bey:
memberlist.php?mode=viewprofile&u=3771

Kitap üzerindeki çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirdiğiniz biliyorum. Tam olarak ne zaman çıkacağını bilmiyorum ama yakın zamanda kendisi burada cevaplar sanırım.
There's no place like 127.0.0.1
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fesiharslan »

SimaWB yazdı:Kitap yazarı Fesih Bey:
memberlist.php?mode=viewprofile&u=3771

Kitap üzerindeki çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirdiğiniz biliyorum. Tam olarak ne zaman çıkacağını bilmiyorum ama yakın zamanda kendisi burada cevaplar sanırım.
@SelcukSZR'a ÖM ile Kitap konusunda kısa bir açıklamada bulunmuştum.
Sizin (@SimaWB) de belirttiğiniz gibi yoğun bir çalışma içindeyim. Bundan dolayı zaman ayırıp buradan cevap yazamadım.
Kitap genel itibarı ile Tüm Platformlarda (Windows, Mac OS X, Android, iOS ve Linux) uygulama geliştirme konularını kapsıyor.
Taslak olarak 700 sayfayı geçti, tahminimce 1.000 sayfa gibi bir içeriğe sahip olacak.
Yaklaşık 2-2,5 yıldır aktif bir şekilde her platform için ayrı ayrı testler yapıyorum.
FireMonkey (FMX) mimarisinin artık rayına oturduğunu söyleyebilirm.
Tabi bu söylemi; yapmış olduğum testler sonucunda ortaya çıkan bug'ları görerek, ve Embarcadero'nun
bu bug'lara gerek HotFix ve gerekse Update'ler ile müdahale etmesi sonucuna dayandırıyorum.
İster Android isterse iOS ve MAC OSX hedef platformları olsun; en son yayınlanan SDK'ya küçük bir müdahale ile kullanılabilir duruma getirilebiliyor.
Son örneği Mac OS X 10.12.2 üzerine XCode 8.2.x kurulduğunda, yani iOS 10.2 SDK'yı kullanmak istediğinizde
lokal bilgisayarınızdaki SDK ve iOS simulatörü güncellenemediğinden (lokal-Uzak PC SDK uyumsuzluğu) "Session Ended" hatası oluşuyor ve simulatör çalışmıyordu.
XCode 19 Aralık 2016'da geliştiricelerin hizmetine sunulmasına rağmen 11 Ocak 2017 tarihinde Embarcadero tarafından bir HotFix ile bu SDK'ların kullanılabilmesi sağlandı.
Bu durum, Embarcadero işin temeline son derece hakim olduğunu ve var oldukları sürece bu desteğin devam edeceği sinyallerini veriyor.
Bu mimaride (FMX) doğrudan Native Java ve Objective-C de doğrudan kullanılabiliyor.
Yazılım sektöründe uzun yıllar çalışanlar bilir (Türkiye'nin en büyük yazılım firmalarından örnekler de verebilirim);
Mobil platform ve Masaüstü platform grupları vardır. Hatta Android grubu, iOS grubu, Win ve Mac OS X grubu, Web vb grubu...
Aslında olması gereken yöntemin bu olması gerektiğini biliyorum. Fakat yukarıda saymış olduğum;
Windows, Mac OS X, Android, iOS ve Linux hedef platformları hakkında çok bilgim olmamasına rağmen, (platform hassasiyetleri hariç)
bugün artık her platformda uygulama geliştirebiliyorum.
(Hatta bu kapsamda, Kitapta samsung gear sm v700 için bir görüntünün nasıl oluşturulabileceği ve örnek bir uygulama da yer almaktadır.)
Sözün özü FMX mimarisi ile Linux çekirdeği olan herhangi bir ARM/LLVM veya x86 CPU'lu cihazlara, Mobil ve Masaüstü platformlara ve yakında, Delphi 10.2 Tokyo sürümü ile Linux Ubuntu, Red Hat ve Fedora 64 bit sunucular için destek geliyor.
Hatta beta sürümünü test eden arkadaşlar/MVP'ler bu konuda bir çok makaleler yayınladılar bile.

Kitap konusuna gelince;
Bitme zamanı konusunda şu ana kadar bir hedef tutturamama rağmen, tahmini olarak 2 ay içerisinde yayınlanır diye düşünüyorum.

İçerik genel olarak (Tam içerik ve kapsamı yakın bir zamanda açıklarım İnşallah);
Birçok örnek uygulamalar ve Görsel Eğitim içeren, DVD hediyesi olacak.
FireMonkey mimarisinin çalışma prensibi, ne olduğu ve platform hassasiyetleri
ARM/LLVM mimari yapıları
2009 ve sonrası Delphi teknolojileri
Delphi Sürümleri Arasındaki Farklar ve Delphi Lisans Türleri
Yazılım Geliştirme Ortamı (IDE)
Menü ve Tüm Pencere Yapıları
LiveBindings Designer (View), Clipboard History (View), Deployment (Project),Resources and Images (Project)
Detaylı Kod Editörü anlatımı;
BreakPoint,
BookMark,
SyncEdit,
Kodları Biçimlendirme, Özel Kod Biçimlendirme, Otomatik Kod Biçimlendirmek,
Code Folding - Region,
Code Insight,
Code Completion,
Help Insight,
Error Insight,
Class Completion,
Block Completion,
Kod Parametre İpuçları ve tüm editör kısayolları (örnekli),
Code Navigation,
Castalia,
Navigation Toolbar
ToolBar ve Form Tasarım Araçları (Platforma özgü tasarımların yapılabileciğ Style/View pencereleri)
Project > Options ve Tools > Options
Delphi IDe başlangıç seçenekleri
Temel Nesne Yapıları, ortak özellikleri ve kullamnımı (örnekli)
Android Hedef platformu hakkında ek bilgiler
iOS Hedef platformu hakkında ek bilgiler
Multi (FMX) Platform Yapısı
Android Ve İos Gereksinim Farklılıkları
Tüm Platformlar için Geliştirci Ortamının Hazırlanması
Mac OS X, iOS Platform Ayarları
Android Platform Ayarları
Linux Platform Ayarları
Özel Cihaz Görüntüsü Oluşturmak (samsung gear sm v700) ve uygulama yazmak
Uygulama Stilleri ve özel stiller (örnek material design) oluşturma, kullanmak
Object Pascal Kodlama ve yeni nesil Derleyici Direktifleri
FMX ortak Kütüphaneler
Bildirimler (Notifications) ve Reklam servisini kullanmak
Dokunma Algılama İşlemleri
Grafik ve Çizim İşlemleri
Multimedya İşlemleri
3D İşlemler
Animasyon ve Efekt İşlemleri
Mobil Programlama Teknikleri
Cihaz Kaynaklarına Erişim
Cihaz sensörlerine erişim ve kullanımı
Beacons ve AppTethering Teknolojisi
Paralel Programlama
Rest ve RestFull Yapıları
Google FireBase
Örnek Rest API uygulamaları
Web Service
XML ve RRS Reader
Tüm Platformlar için Kütüphane Dosyası (dll, a, dylib) Yazmak ve kullanmak
Veri Tabanı (SQLite) ve Temel Veri Tabanı Kavramları
Uygulamaları Dağıtmak (Google Play, Apple Store, Windows App Store)
ugurbirol
Üye

Mesaj gönderen ugurbirol »

kitap ne zaman çıkar
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Şaban Şahin AKMAN