web site aspden verileri çekme

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

web site aspden verileri çekme

Mesaj gönderen brs »

Selamlar;

http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst2.asp sayfasında verileri alıp daha sonrasında parçalayıp databaseye kaydedeceğim; fakat asp sayfadan veri çekme konusunda kaynak bulamadım, asp sayfadan verileri nasıl çekebilirim...

verilerin alınacağı alan adı: <pre>

Tarih Saat Enlem(N) Boylam(E) Derinlik(km) MD ML Mw Yer Çözüm Niteliği
---------- -------- -------- ------- ---------- ------------ -------------- --------------
2016.05.26 22:15:44 40.3842 30.0663 5.6 -.- 2.1 -.- KIZILOZ-OSMANELI (BILECIK) İlksel
2016.05.26 21:55:15 37.6893 36.1955 5.0 -.- 2.3 -.- DEGIRMENDERE-KADIRLI (OSMANIYE) İlksel
2016.05.26 20:04:09 36.8690 31.2467 16.1 -.- 1.9 -.- GUNDOGDU-MANAVGAT (ANTALYA) İlksel
En son brs tarafından 27 May 2016 12:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Re: we site aspden verileri çekme

Mesaj gönderen fesiharslan »

Merhaba @brs;
Senin için son depremler uygulaması yazdım. :)
Birazdan yayınlarım...
GooglePlay'da yayınlarsan, açıklamalar kısmında bana da bir yer verirsin artık.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Fesiharslan üstadım projeyi bitirip googleplay'e ekledigimde adınız mutlaka geçecek.

Fakat aynı anda bir kaç uygulama yapıyorum bu nedenden dolayı google eklemem zaman alacak, deprem ilgili projemi yapmamın sebebi insanlara anlık olarak bilgilendirmek, üyesi olduğum arama kurtarma ekibimiz için daha çok geliştirmek uzere bir uygulama olacak...
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Faydalı bir uygulama olacağından eminim.
İlk kullanıcılardan biri ben olurum.
Bu uygulama ile;
  • Remote Push notification mimarisi ile bulunduğumuz bölgeye yakın depremler, bildirim olarak gelebilir.
    Enlem, boylam bilgisinden ilgili deprem üssü haritada gösterilebilir.
    Bölgelere göre deprem yoğunluk grafiği veya renk derinlikleri gösterilebilir
    vb. daha bir çok özellik eklenebilir.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Evet kesinlikle faydalı bir uygulama olacaktır. Ancak ben fazla detaya giremem grafik gibi çok fazla tecrubem yok maalesef :oops:
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Re: web site aspden verileri çekme

brs yazdı:Selamlar;
http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst2.asp sayfasında verileri alıp daha sonrasında parçalayıp databaseye kaydedeceğim; fakat asp sayfadan veri çekme konusunda kaynak bulamadım, asp sayfadan verileri nasıl çekebilirim...

verilerin alınacağı alan adı: <pre>

Tarih Saat Enlem(N) Boylam(E) Derinlik(km) MD ML Mw Yer Çözüm Niteliği
---------- -------- -------- ------- ---------- ------------ -------------- --------------
2016.05.26 22:15:44 40.3842 30.0663 5.6 -.- 2.1 -.- KIZILOZ-OSMANELI (BILECIK) İlksel
2016.05.26 21:55:15 37.6893 36.1955 5.0 -.- 2.3 -.- DEGIRMENDERE-KADIRLI (OSMANIYE) İlksel
2016.05.26 20:04:09 36.8690 31.2467 16.1 -.- 1.9 -.- GUNDOGDU-MANAVGAT (ANTALYA) İlksel
Aslında ihtiyacınız asp sayfasından veri çekme olayından çok HTML parse işlemidir. Çünkü Web uygulamalarında tüm istek ve geri dönüşler ISS üzerinden geçmekte ve HTML koduna dönüşmektedir.
Uygulamada HTML Parse işlemi ile KRDAE Web sitesinden son deprem listesi alınarak, ListView'de gösterilmektedir.
Geriye kalan kısımlarda küçük değişiklikler ile kullanışlı bir uygulama haline getirebilirsiniz.
Uygulama paket program haline geldiğinden Paket Programlar bölümünde paylaştım.

Link: viewtopic.php?f=12&t=35824

İyi çalışmalar...
En son fesiharslan tarafından 04 Haz 2016 10:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Elinize sağlık, hakkınızı helal edin...
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

brs yazdı:Elinize sağlık, hakkınızı helal edin...
Rica ederim. Helal olsun.
Yarım günüme mal oldu. Ama olsun Delphi için ve Delphi severler için değer diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Selam,

Kodlarda biraz değişiklik yaptım ve direk verileri listview çekiyorum; Bazen web siteden verileri çekerken deprem olan yerlerin yazı karakteri resimde olduğu gibi okumakta sıkıntılı oluyor, bu neden kaynaklı olabilir...

Resim
Kullanıcı avatarı
fesiharslan
Üye
İletişim:

Merhaba;
Depremin oluştuğu yer Text'inin (ListView > Item'da en üstte yer alan yeşil renkli text) Font (Font > Family)' undan kaynaklanıyor.
Dikkat ederseniz diğer Text alanlarında bu karakter bozuklukları yok.
Çözüm olarak;
Bu Text alanında farklı bir font (standart Font'lar) kullanın veya Windows'ta kullandığınız Font'u mobil platforma Deploy ederek kullanın.
İyi geceler...