RichEdit Kaydetme Sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
d7new
Üye

RichEdit Kaydetme Sorunu

Mesaj gönderen d7new »

Merhaba

Düzenleme: bundan önce yazdığım sorumun cevabını buldum. PlainText özelliğini True yapınca .txt uzantılı olarak kaydedebiliyoruz.

İlk sorum bir FontDialog ekledim. RichEdit'te Font değişiklikleri yapabiliyorum ama kaydet deyince o değişiklikler kayedilmiyor(renk, boyut, font)

İkinci sorunum da şu; sadece .txt uzantılı dosyaları seçmek/açmak istiyorum fakat Filter kısmına ne yazdıysam bir türlü başaramadım. Hatta kodla da yazdım şöyle ki:

Kod: Tümünü seç

SaveDialog1.DefaultExt := 'txt'
gibi bu ve benzeri çok kombinasyon denedim .txt, *.txt, *.txt* vs.
En son d7new tarafından 05 Oca 2016 06:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Re: RichEdit Kaydetme Sorunu

Mesaj gönderen xozcanx »

Filter kısmına
Text Dosyası|Txt
yazmayı deneyin ;)
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
d7new
Üye

Mesaj gönderen d7new »

xozcanx yazdı:Filter kısmına
Text Dosyası|Txt
yazmayı deneyin ;)
Bunu görmüyor. Yani aşağı tarafta Text Dosyası (*.txt) yazıyor ama dosyanın ismini yazıp kaydet dediğimde değişen bir şey olmuyor ki dosyaadi.txt şeklinde değil direkt dosyadı diye uzantısız kaydediyor.
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

İndirip kontrol edebilirmisin Resim
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..
Kullanıcı avatarı
Opt2000
Üye

Mesaj gönderen Opt2000 »

Merhaba,

DefaultExt özelliğini ayarlamanız gerekiyor. DefaultExt, kullanıcı dosyanın uzantısını yazmazsa eklenecek olan uzantıdır. Sizde büyük ihtimalle boş bırakılmış.

İyi çalışmalar
d7new
Üye

Mesaj gönderen d7new »

Opt2000 yazdı:Merhaba,

DefaultExt özelliğini ayarlamanız gerekiyor. DefaultExt, kullanıcı dosyanın uzantısını yazmazsa eklenecek olan uzantıdır. Sizde büyük ihtimalle boş bırakılmış.

İyi çalışmalar
Evet hocam dediğiniz durumdan dolayı olmuyormuş. Hatamı fark ettim.
Diğer sorunuma yardımcı olabilecek birisi var mı? FontDialog koydum, onunla yazıya font verebiliyorum vs. Ama yaptığım değişikleri kaydet deyince kaydetmiyor.
Kullanıcı avatarı
Opt2000
Üye

Mesaj gönderen Opt2000 »

PlainText := True dediğiniz zaman zaten adı üstünde plain text kaydeder :) Yani bildiğimiz basit metin dosyası. Biçimlendirme, renk, boyut vs yok. Eğer bunların kalmasını istiyorsanız o zaman Rich Text olarak kaydetmeniz gerekir. Rich Text olarak kaydedecek olursanız dosyanın uzantısının txt olması iyi bir fikir olmaz, çünkü kullanıcı dosyayı notepad benzeri bir editörle açacak olursa anlamsız şeyler görebilir. Bence devam etmeden önce RTF dosya formatı hakkında biraz bilgi edinin, Delphi'nin yardım dosyalarından RichEdit özellikleri nelerdir onları okuyun.

İyi çalışmalar.

NOT: İlk mesajınızda düzenleme yapmışsınız. Hatırladığım kadarıyla soruda zaten düz metin dosyaları ile çalışmak istediğinizi yazmıştınız. Şimdi ise biçimlendirmeye doğru gidiyoruz. Her soru için ayrı bir başlık açmak forumu daha kullanışlı yapacaktır.