Delphi & GPU (OpenCL)

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
anonymousdelphicoder
Üye

Delphi & GPU (OpenCL)

Mesaj gönderen anonymousdelphicoder »

Herkese merhabalar hayırlı Cuma'lar,

Benim sorum biraz aşırıya kaçabilir fakat kusura bakmayın :)

Delphi de yazdığımız kodlarımızı CPU değilde GPU üzerinden çalıştırabilme olanağımız var mıdır ?
Buradaki en önemli husus şu WIN API leri de GPU veya OPENCL C tarafından çalıştırabilir miyiz ?
Amacım işlemleri CPU üzerinden değilde GPU üzerinden çalıştırıp tabiri caizse ışık hızında bir hız kazanmak ?
Örnek olarak veriyorum; BitBlt API'sı bu API kopyalamada biraz yavaş GPU veya OPENCL C, CUDA PhysX, DirectCompute kullanarak bunu hızlandırabilir miyiz ? Yada alternatifler nelerdir ?

(Özellikle grafiksel işlemler için soruyorum...)
ihalilcoban
Üye

Re: Delphi & GPU (OpenCL)

Mesaj gönderen ihalilcoban »

Yanlış yönlendirmek istemem ama sanırım firemonkey mimarisi buna olanak tanıyor. Kullandın mı dersen hayır kullanmadım ama yaptığım çeşitli araştırmalar neticesinde bende bu kanaat oluştu. Firemonkeye bir bak derim.
Kullanıcı avatarı
badkursat
Üye

Mesaj gönderen badkursat »

https://www.youtube.com/watch?v=c4BigmnQhB0 belki bu video sana yardımcı olur.
anonymousdelphicoder
Üye

ihalilcoban yazdı:Yanlış yönlendirmek istemem ama sanırım firemonkey mimarisi buna olanak tanıyor. Kullandın mı dersen hayır kullanmadım ama yaptığım çeşitli araştırmalar neticesinde bende bu kanaat oluştu. Firemonkeye bir bak derim.
Firemonkey temelinde bunu kullanıyor zaten. Fakat ben FireMonkey tabanlı bileşen kullanmak istemiyorum.
Bu konuda net cevabı bulamıyıcam sanırım...
anonymousdelphicoder
Üye

badkursat yazdı:https://www.youtube.com/watch?v=c4BigmnQhB0 belki bu video sana yardımcı olur.

Video GPU Computing With OpenCL burada sormak istediğim can alıcı nokta şu;

OpenCL desteklemeyen ekran kartlarında bu firemonkey nasıl çalışacak ?
anonymousdelphicoder
Üye

Bilgisi olan hocalarımı kürsüye davet ediyorum :)
anonymousdelphicoder
Üye

Gerçekten bir tane bilgisi olan kişi yok mu ? Ancak datasetlere kayıt ekleme işiyle uğraşan bir toplumdan böyle ütopik bilgiler istemek saçmalıktı gerçekten. Benim araştırmalarım doğrultusunda edindiğim bazı bilgiler oldu fakat başka yorum / fikirleri olanları dinlemek istedim çünkü bilginin noktası bile benim için değerlidir. Size bol dataset append lı günler.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Çok ayıp. :alsana:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

anonymousdelphicoder yazdı:Gerçekten bir tane bilgisi olan kişi yok mu ? Ancak datasetlere kayıt ekleme işiyle uğraşan bir toplumdan böyle ütopik bilgiler istemek saçmalıktı gerçekten. Benim araştırmalarım doğrultusunda edindiğim bazı bilgiler oldu fakat başka yorum / fikirleri olanları dinlemek istedim çünkü bilginin noktası bile benim için değerlidir. Size bol dataset append lı günler.
Ben dataset e kayıt ekleyen o toplumun bir bireyi olarak, uyarıyı ben verdim.
Bizim bir vaadimiz mi var ki bize hesap sorar gibi azarlamaya kalkıyorsun? Madem araştırdın ve bazı bilgilerin var, neden paylaş mıyorsun? yoksa senin fikirlerin çok değerlide bizimkiler değersiz mi?

Genele yani tüm forum üyelerine yazıyorum, mahsuru yoksa, mesajı göndermeden önce en az bir kez okuyun, ve zahmet olmazsada biraz düşünün.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
anonymousdelphicoder
Üye

Merhaba,
öncelikle ben kimseyi azarlamıyorum bu yalnızca bir sitem,
Evet toplum olarak en çok yaptıgımız iş datasetlerdir bunun dışında kalan illaki kayda değer yapılan projeler vardır fakat ne miktarda ve ne kadar destekleniyor ? Ülke olarak ayet okunmuş fasulyeye birincilik verirken İlayda Şamilgil'in projesini gereksiz bulan ve First Step to Nobel Prize in Pyshics yarışmasında 5000 kişiden 1. olan kardeşimize yapılan büyük haksızlıktır. acaba derdimi anlatabildim mi ? Forumda kayda değer alınmayacak o kadar soru var ki ve bunların cevapları internette mevcut. Bir yabancı sitelerde sorulan soruları birde türk forumlarında sorulan soruları karşılaştırdığımızda halimiz ortada zaten...

Bu yüzden ben ne büyüklerime nede benden ufak kardeşlerimi azarlayacak düzeyde bir insan degilim.
Benim ki bir tepkiydi... Yinede kusura bakmayınız.
anonymousdelphicoder
Üye

Şunuda belirtmek istiyorum ki ben kimseyi küçümsemiyorum. Benim sitemimi illaki anlayacaklar ve bana hak verecekler olacaktır...
engerex
Üye

Mesaj gönderen engerex »

Bununla ilgili bireysel bir çalışma bulmuştum ancak arkadaşın exe çalışıyor benim derlediğim çalışmıyordu. Sanırım delphi sürümüyle alakalı.
anonymousdelphicoder
Üye

Buldugunuz projeyi veya exeyi gonderebilir misiniz acaba :)
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Win23 API'leri GPU üzerinde çalışmaz. Ancak bunu destekleyen kütüphaneler var. C# tarafında WPF var mesala. İşin köküne inerseniz (ben o tarafında uğraşmıştım) GPU içinde çalışıtabileceğiniz kodlar C'dir. Bunlara arayüz yazarak windows form nesnelerinin benzerini GPU üzerinde oluşturabilirsiniz. Ancak CPU'nun eriştiği bellek ile GPU'nun eriştiği bellek bir birinden bağımsız olduğu için veri taşıma işleri çok zahmetli. Bildiğiniz gibi bu süreci kolaylaştırmak için yazılmış grafik kütüphaneleri de mevcut.

İşlemleri GPU üzerinde yapmak her zaman size hız kazandırmaz. İşlemin niteliği ve veri yapısı önemli. GPU üzerinde yüzlerce çekirdek bulunur ve genellikle CPU'ların kabusu olan virgüllü sayılar üzerinde çok hızlı hesaplamalar yapabilirler.

Eğer yazdığınız uygulama tam sayıları üzerinden hesaplama yapıyorsa, büyük veri yığınlarını işliyorsa, ekranda hareket eden nesneler kullanmıyorsanız daha hızlı çalışmak yerine daha yavaş çalışacaktır.
anonymousdelphicoder
Üye

Bu aciklayici bilgi icin tesekkur ederim merak ettigim nokta win API ler neden gpu uzerinden calismazlar birde gpu uzerinden yazdigimiz kod her pc de calisabilir mi? Ondalikli sayilarin cpu yu neden bukadar yordugunu da pek anlayamadim:)

Saygilarla