Bileşen Düzenleme

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
w32dasm
Üye

Bileşen Düzenleme

Mesaj gönderen w32dasm »

Merhaba,

Çok severek kullandığım Venus Component bileşeninin sitesi galiba 6-8 yıldır kapalı, Delphi 7 'den sonra da versiyon çıkmadı. Benim sorum, delphi 7 için olan versiyonu XE serisi için düzenlense yasal olarak bir sorun yaratırmı. Firmaya ulaşmak istiyorum lakin ulaşamıyorum.

XE5 için tekrar derledim, label hariç diğerleri sorunsuz çalışıyor. Yasal olarak sorun oluşturmayacaksa paylaşmak ve sorun için çözüme ulaşmak istiyorum.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Re: Bileşen Düzenleme

Mesaj gönderen pasa_yasar »

Yasal olarak sorun oluşturması için kişilerin takip etmesi gerekiyor. Firma kapanmış Delphi 7 sonra üretmemişler. Yaptığın program tutarda popüler olursa ağızları sulanıp biz yaptık diyebilirler. O kadar popüler oldumu farklı componentler kullanırsın. Bi sorun yaratacağpını sanmam. Hatta bir şekilde iletişime geçersen 10 dolara bile alırsın. Adamlar zaten kapatmış ne alsak kar diyip lisans verirler. Ama fatura gönderirlermi bilemem.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

@pasa_yasar, kişilerin değil Allah'ın takip ettiğini unutma, insanların kanunu değil Allah ın kanunu önemli olan.
Eğer component lisanslıysa, ve source larını da verdilerse, bunun üzerinde değişiklik yapmak hakkındır, çünkü mal sana at ve kullanmak için para verdin. Eğer satın alınmadıysa, şirkete yada kişiye bildirilmeden, yada sahiplerinin izni olmadan kullanmak hırsızlıktan farklı değildir.
kolay gele.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Saol freeman35 bilmiyordum. Ondan dolayı dedim ileride satın alırsın. Umarım türkiyedeki bütün hırsızlıklara aynı tepkiyi veriyorsundur
w32dasm
Üye

Mesaj gönderen w32dasm »

freeman35 yazdı:@pasa_yasar, kişilerin değil Allah'ın takip ettiğini unutma, insanların kanunu değil Allah ın kanunu önemli olan.
Eğer component lisanslıysa, ve source larını da verdilerse, bunun üzerinde değişiklik yapmak hakkındır, çünkü mal sana at ve kullanmak için para verdin. Eğer satın alınmadıysa, şirkete yada kişiye bildirilmeden, yada sahiplerinin izni olmadan kullanmak hırsızlıktan farklı değildir.
kolay gele.
Source Lisanslı değil, Lisans için iletişime geçmek istedim lakin herhangi bir iletişim kanalları bulunmuyor.
Kullanıcı avatarı
pasa_yasar
Üye

Firma kapanmıştır. Birebir tanımıyorsan ulaşamazsın. Ya günaha girip adamların firması hala duruyormuş öğrenirlerse dava edeceklermiş gibi gizlice kullanacaksın :) yada kullanmıyacaksın. Büyük firmalarda ürünlerini lisansız ve seriallerini dağıtıyor kendi ürünlerini çaldırıyorlar. Bunların temelinde kişiler uygulamaları kullasın beğenirse alsın. Herkesin alım gücü yok veya önceliği değil müşteri elimizden kaçmaktansa alsın kullansın. Zaten başarılı olursa kişi alır almazsa da delil olduğu için mahkemeden söke söke alırız mantığı vardır. Microsoft ,devexpress,fastreport bilmiyormu adamlar yazılımlarını lisansız kullanıyor. Çoğunu kendileri dağıtıyor. Mantıklı ve doğru olanda budur. Para vermeden karşıyı desteklemektir bu. Fast report lisansız kullanırsın yetenekliysen başarılı olursun para kazanırsın. Sonra programı satın alırsın. adamlarda kazanır sende. Sen para kazanır sonraki sürümleri satın almak zorunda kalırsın. Onlar her sürümde para kazanır ve reklamını koyar sitelerine. Ama adam yazılım geliştirmiş başaramamış firmayı kapatmış bu delphi nesnesi değil muhasebe yazılımı olsun. Şimdi bi yazılım firmasında ya kod yazıyordur ya test. Belkide pizza satıyordur. Uygulama destek olmaz uğraşmakta istemez. Denedik olmadı der gider. Kimse o kadar işin arkasına düşmez. Borland işi bıraktı herkes gidip aramızda para toplayıp destek olalım 2000 $ delphi aldık ama 2000 $ delphiden 100.000 dolar kazandık onların hakkı diyor mu.