Delphi çizim komponenti

Delphi .net ve .net ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
sercans
Üye

Delphi çizim komponenti

Mesaj gönderen sercans »

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı internet üzerinden araştırmalar yaptım fakat bir çözüm bulamıyorum çizim olarak farklı şeyler cıkıyor fakat bana komponent olarak lazım bu konuda bilgisi olan yardımcı olabılırse sevınırım arkadaslar.
Yapmak istediğim tam olarak şu daire ve dikdörtgen çizimi yaptırabileceğim komponent lazım arkadaşlar ayrı ayrıda olabilir tek tekde olabilir yardımlarınızı görüşlerinizi bekliyorum

iyi forumlar
En son sercans tarafından 12 May 2015 12:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
sercans
Üye

Re: Delphi çizim komponenti

Mesaj gönderen sercans »

++++++++
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Mesajını daha önce de gördüm, şimdi de cevap yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım. De ki neden? (kendi adıma cevap vereyim, diğer arkadaşlar pay çıkarsınlar) :roll:
Çizim yapıp bunu ne yapacağını, derken nasıl kullanmak istediğini detaylı anlatmamışsın.

Öyle hazır bulacağın bileşenin de sana hizmet edip etmeyeceğini nereden bilebilirim değil mi...
Ayrıca bir Component değil de zaten Delphi klasik kodlama imkanları ile bunu yapabileceğini değerlendiriyorum. Buna ilişkin bir çaban oldu mu? Bu çaba boşa mı çıktı? gibi sorular aklıma geldi ama bilemedim.

Projende bunu kesim için mi kullanacaksın? Resim boyutlandırma, pencere hesabı, ev dekorasyonu nedir? Belki de çocuğuna boyama programı yapmak istiyorsun...

Şimdi bunları aslında ben sormadan yazman gerekiyor onun altını çizmek istedim. Soruyu yukarı taşımak yetmez sevgili kardeşim. :idea:
Resim
Resim ....Resim
sercans
Üye

Mesaj gönderen sercans »

Hocam cevap verdiğiniz için teşekkür ederim canvas sistemiyle yapmaya calıstım bır kac ufak hata almama ragmen dıger arkadaslarım yapabildiklerini söylediler üniversite öğrencisiyim ve hocamızın dediği component olarak img içinde yanı kare dıkdortgen daire cektıgımız zaman paintte oldugu gibi ekranda oluşacak 3-4 gündür bunun üstünde uğraşıyorum fakat bir çözüme bulamadım ne olarak kullanacağım aslına bakarsanız sadece final ödevimi teslim edeceğim başka bir amacım yok yani kısacası bu amacla kullanacak ve hocanın ıstedıgıde yukarıda anlattıgım uzere yapamıyorum bulamıyorum burada bulabılecegımı dusundugum ıcın paylasmak ıstedım komponenti eklerim ve kullanırım ümidiyle..

Yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi günler olumlu veya olumsuz cevaplarınızı mutlaka bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

O zaman vcl olarak bunu koyduğunda hocan kabul etmez ki.
Paket çözümler yasak değil mi? Velev ki yasak değil, arkadaşlarına neden sormuyoruz nasıl yaptıklarını.
Burada yazıp versem hesabını hocana nasıl vereceksin?
Resim
Resim ....Resim
sercans
Üye

Mesaj gönderen sercans »

Tesekkurler yardimlariniz icin
En son sercans tarafından 12 May 2015 12:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

rectangle olacak gele değil. Zaten sen bunu yazarken Delphi IDE tamamlama yapar. çoktan seçmeli olarak doğrusunu yazabilirsin.
Resim
Resim ....Resim
sercans
Üye

Mesaj gönderen sercans »

teşekkür ederim dediğiniz gibi düzeltme yaptım ve oldu ilk olarak kare yaptık fakat halen bir komponent değil :) şimdi değerleri değiştirerek diğerlerinide oluşturabilirim fakat bu dediklerimin komponent olarak bir bilginiz veya yardım etme olasılığınız var mı ? eğer yardımcı olmak isterseniz komponent konusunda sevinirim fakat buradan da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Olumlu olumsuz cevaplarınızı bekliyorum genede her sey için teşekkür ederim.
En son sercans tarafından 12 May 2015 12:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

öğrenci notlarında component hazırlama yönergesi vardır. Onu uygulamalısın. Önce bu yaptığını bir bağımsız procedure veya fonksiyona dönültürmeli, çizim yapılacak nesne (burada timage) parametre olarak dahil edilmesi gerekiyor.
Resim
Resim ....Resim
sercans
Üye

Mesaj gönderen sercans »

Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam fakat bu terimler çok yabancı bize fakat dediğiniz bölüme bakacağım eğer yapabilirsem oradan yapmaya çalışırım. Genel bir tabirle bizim beklentimiz armut piş ağzıma düş tarzında fakat bu da günümüz yazılımcılarının onayladığı bir durum değil fakat her sey ıcın teşekkürler

Çok teşekkürler iyi günler iyi forumlar hocam Allah razı olsun.
En son sercans tarafından 12 May 2015 12:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

Merak ettiğim için sormak istedim, hangi üniversitenin hangi bölümünde okuyorsunuz ?
sercans
Üye

Mesaj gönderen sercans »

Merhaba mesajinizi yeni gordum ist gelisimde bilgisayar prog .