Android de MSSQL veri tabanına bağlanıp veri girişi yapmak

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
tayipk
Üye

Android de MSSQL veri tabanına bağlanıp veri girişi yapmak

Mesaj gönderen tayipk »

merhaba arkadaşlar xe7 ile android bir proje yapmak istiyorum. proje hali hazırda var Olan ticari yazılıma bağlanıp dışarıdan veri girişi sağlayacak. yani müşteriye gidildi tahsilat yapıldı yapılan tahsilatı cep telefonundan anında sisteme cari karta ekleyecek. Firedac ile MSSQL bağlantı yapıyorum fakat bu projenin platformunu Android yapınca proje açılmıyor. çalıştıramıyorum. android uygulamada MSSQL veri tabanına uzak bağlantı kurabileceğim bir yöntem varmıdır varsa paylaşabilirseniz sevinirim.
Herkese Kolay gelsin.
Soru Sorarken yazmaya Üşenmeyen Parmaklar Sorunun Çözüldükten Sonra Teşekkür etmeye de Üşenmesin.
Kullanıcı avatarı
AliZairov
Üye
İletişim:

Re: Android de MSSQL veri tabanına bağlanıp veri girişi yapmak

Mesaj gönderen AliZairov »

İyi akşamlar. Bildiğim kadarıya MS SQL direk bağlantı mümkün diğil androidde. Çözüm için eğer windows tabanlı server kullanıyorsanız Server/Client işlemi yaparak haberleşe bilirsiniz. Linux ise tam bilmiyorum tunnel.php dosyası ile.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba.

DataSnap örneği vermiştim forumda. Bu linkten inceleyin. İşinizi çok kısa zamanda ve güvenli bir şekilde görecektir. Veritabanı kaynağı ne olursa olsun fark etmez.

Başarılar.
Resim
Resim ....Resim
tayipk
Üye

Mesaj gönderen tayipk »

merhaba muharrem hocam örneğinizi indirip inceleyecem sonucu muhakkak dönecem hocam teşekkürederim.
Soru Sorarken yazmaya Üşenmeyen Parmaklar Sorunun Çözüldükten Sonra Teşekkür etmeye de Üşenmesin.
Kullanıcı avatarı
mustafasoy
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mustafasoy »

evet muharrem armanın verdiği örnek üzerinden bende bayağı bir ilerleme kaydettim
hatta işi biraz abarttım proje yavaşlamaya başladı
malum sorguların süresi uzadı ve bu beni sqlite kullanmaya zorladı.
ek olarak
devartın sdac componenti gayet başarılı ancak ücretli http://www.devart.com/sdac/
simaweb'in başka konularda önerdiği jdbc örneğini deneyebilirsiniz
yukarıdakilerin hepsini denedim gayet sağlıklı çalışıyor ancak en mantıklısı yine datasnap diyebilirim
http://www.mustafasoy.com.tr
Nasıl ki Soru sorarak öğrendiyseniz , öğrendiklerinizi cevap vererek öğretiniz.
tayipk
Üye

Mesaj gönderen tayipk »

muharrem hocam örneğinizi inceledim fakat tam olarak kavrayamadım lütfen kusurabakmayın acaba ben bu datasnap olayını kafamda çok mu büyütüyorum da ondan anlamıyorum onuda çözemedim. gönderdiğiniz örneği MSSQL uyumlu yapabilmem için neler yapmam gerekiyor hocam anlatmanız mümkün müdür acaba :(
tayipk
Üye

Mesaj gönderen tayipk »

mustafa bey sdac component bende var fakat onunlada başaramadım sdac ile bağlantı yöntemini paylaşabilirimisiniz rica etsem.
Kullanıcı avatarı
mustafasoy
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mustafasoy »

öncelikle http://www.devart.com/sdac/download.html delphi versionunuza uygun olanı indirerek başlayabilirsiniz
yanılmıyorsam sadece setup.exe nin kurulmasıyla component kurulumu tamamlanıyor
bilgisayarımda kurulu olmadığından hatırladığım kadarıyla izah etmeye çalışayım , kullanımı oldukça kolay sdlac component paletinde mssql connection
seçerek connection stringi belirtiyorsunuz
ve aynı palette bulunan sdacquery ekleyerek connectionunu seçip sorgunuzu yazıyorsunuz
ado ile nasıl direk bağlantı yapıyorsanız bu componentle okadar kolay hale getirmişler ek eksisi pahalı olması
http://www.mustafasoy.com.tr
Nasıl ki Soru sorarak öğrendiyseniz , öğrendiklerinizi cevap vererek öğretiniz.
tayipk
Üye

Mesaj gönderen tayipk »

mustafa bey söylediklerinizi yapmıştım ama android platforma geçince sdac ta çalışmıyor hata veriyor :(
tayipk
Üye

Mesaj gönderen tayipk »

muharrem hocam tekrar merhaba sizin gönderdiğiniz örnekte oynamalar yaparak mobil bir şekilde veritabanına bağlanıp tabloda verileri okuyabilir hale getirdim. benim istediği yaptığım projede 1 tane dateedit 2 tane edit ve 1 tanede combobox var ben bunlarla bu veritabanına veri girişi yapmak istiyorum. yani işlem tarihi işlem adı işlemi yapan vs. şimdi işlemi yapan combobox a aynı farklı bir tablodan persponel bilgilerini okutup oraya getirmek ve ordan seçtirmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

Resim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Bu ekran açıldığında önce personel tablosundan sql ile kişileri çekip combobox'a doldurun. Doldururken de dilerseniz object integer olarak kişi kayıt id'sini veya sicil no gibi ayırt edici field'ı da yanı sıraya iliştirin ki kişi seçildiğinde ilgili sicil veya id ile sorguda kullanabilesiniz.

sql sorgu sonucunu basit bir while not eof / next end döngüsü ile combobox'a dolduracaksınız. örnekte aynı işlemi bulabilirsiniz.

tarih seçilince mi veya hangi bilgi ile ilintili olarak istiyorsanız veri sorgulamak için elinizde her şey var. sorgulayıp sonucu boşluk doldurmak veya listview vb. görüntülemek kalıyor. Dilersen kişinin veya ürünün resmini dahi download edip kullanabilirsin.
Resim
Resim ....Resim
tayipk
Üye

Mesaj gönderen tayipk »

muharrem hocam örneğiniz çok işime yaradı bir çok denemeden sonra en sonunda uzak veri tabanına kayıt işlemini başardım hocam. çokta mutlu oldum :) fakat şöyle bir durum var dateedit te tarih 06-04-2015 iken veri tabanına 08-04-2015 olarak geliyor yani dateedit teki tarihin üstüne +2 yapıp ekliyor bunun çözümü nedir hocam böyle birşeyle karşılaştınızmı?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Olmaması lazım, hiç karşılaşmadım.
O kısmın kodunu buraya yazarsan beraber bakarız. Bir de veritabanındaki alan DATE tipinde değil mi ? Atama yaparken parametrik bir hata olmuş olabilir.
Diğer yandan veritabanı yakasında storedproc falan yok değil mi veritabanına müdahale eden ?
Resim
Resim ....Resim
zagerx
Üye

Mesaj gönderen zagerx »

tayip k bey merhaba
mrmarman hocamızın örnegini bende inceliyorum fakat sqlden veri alabildim ama geri veri ekleme veya silme değiştirme yapamadım hazır bir örnek varsa paylaşabilirseniz sevinirim
bar3
Üye

Mesaj gönderen bar3 »

Uzun uğraşlarıma rağmen mysql verilen örneği mssql e çevirmeyi başaramadım. Acaba buradan yardımcı olabilirmisiniz? Yapabildiğini yazan mesajları okuyunca heves ediyorum ancak bir sonuca ulaşamadım. özellikle fdphysmysqldriverlink i fdphysmssqldriver linke çevirdiğimde database konumları vendor lib vendor home gibi yerleri nereden seçmem gerektiğini bulamadım.

Ayrıca paylaşılan uygulamada client sorunsuz çalışırken apk bağlantı kuramadan kendini kapatıyor.