Md5 kullanımı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Serhat
Üye

Md5 kullanımı

Mesaj gönderen Serhat »

Bir kaç gündür Md5 üzerinde araştırma yapıyorum genelde "şifreleme" yöntemi gösteren birçok kod buldum, ancak nedense bir türlü şifre çözme işlemi için kod bulamadım.
Aşağıdaki kodlar forumda paylaşılmış, bu şifreleme yöntemi sizce güvenilir mi?...

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
  Enc : TCrypt;
begin
  Edit1.Text := Enc.Encripta(Edit1.Text);
end;

procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
var
begin
  try
    Edit1.Text := Enc.Desencripta(Edit1.Text);
  except
    ShowMessage('Çözümlenemiyor Lütfen Yöneticinize Başvurunuz');
  end;
end;
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Re: Md5 kullanımı

Mesaj gönderen sadettinpolat »

md5 bir hash algoritmasidir , tek yonludur. bir ifadenin md5 degerinden orjinal ifadeyi elde edemezsiniz. gerci md5 i de kirdilar ama yine de basit bir islem degil.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
Serhat
Üye

Mesaj gönderen Serhat »

sadettinpolat yazdı:md5 bir hash algoritmasidir , tek yonludur. bir ifadenin md5 degerinden orjinal ifadeyi elde edemezsiniz. gerci md5 i de kirdilar ama yine de basit bir islem degil.

Hocam (bir ifadenin md5 degerinden orjinal ifadeyi elde edemezsiniz) elde edilemiyor ise o zaman kullanıcı şifresini vb. işlemlerde kullanılamaz bu durumda kullanıcının programa giriş yapması mümkün değil...
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

genelde şu şekilde kullanılır, veritabanına şifrenin md5 li hali kaydedilir, kullanıcı giriş sırasında da ekrandan alınan değer md5 lenir ve daha sonra veritabanındaki değerle karşılaştırılır
bazen yükselmek için önce dibi görmek gerekir...

forumda soru sormadan önce bakılmalı bence
daha fazlası için...

yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışanlar için, tökezleyip düşmek kaçınılmazdır...

Resim
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

sadettinpolat yazdı:md5 bir hash algoritmasidir , tek yonludur. bir ifadenin md5 degerinden orjinal ifadeyi elde edemezsiniz. gerci md5 i de kirdilar ama yine de basit bir islem degil.
md5 kırıldı derken "md5 ile şifrelenmiş bir verinin ters işlem ile orjinali elde edildi" demek istemiyorsunuz sanırım. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını zannediyordum. Brute force ile çözülebilir tabi ama onada can dayanmaz heleki karmaşık şifrelerden bahsediyorsak.
Serhat yazdı:Hocam (bir ifadenin md5 degerinden orjinal ifadeyi elde edemezsiniz) elde edilemiyor ise o zaman kullanıcı şifresini vb. işlemlerde kullanılamaz bu durumda kullanıcının programa giriş yapması mümkün değil...
Derken de yanlış düşünüyorsunuz bence, asıl bu tip bir şifreleme yontemi veritabanlarında kullanılır ki olur da veritabanını ele geçiren kişi veritabanında kayıtlı kişilerin orjinal şifrelerini ele geçiremesin.
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

esistem yazdı:
md5 kırıldı derken "md5 ile şifrelenmiş bir verinin ters işlem ile orjinali elde edildi" demek istemiyorsunuz sanırım. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını zannediyordum. Brute force ile çözülebilir tabi ama onada can dayanmaz heleki karmaşık şifrelerden bahsediyorsak.
"cmu software engineering institute"a göre kriptolojik açıdan kırılmış bir hash functiondır.

http://md5cracker.org/ bu siteye gidip "deneme" kelimesinden olusturdugum "8f10d078b2799206cfe914b32cc6a5e9" md5 ifadesini cozmek 1 saniye bile surmuyor.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Görüldüğü gibi MD5 artık tek yönlü değil :) Zaten güvenli kayıt için artık kullanılmıyor. Kendi belirlediğiniz anahtar kelime ile encrypt/decrypt yapan şifreleme algoritmaları mevcut. Basit bir arama ile bir çok örneğe ulaşabilirsiniz.

http://codahale.com/how-to-safely-store-a-password/
https://github.com/marcelocantos/bcrypt-for-delphi
Kullanıcı avatarı
brs
Üye

Mesaj gönderen brs »

Bu paylaşılan yöntem ne kadar güvenli sorusu aklıma takıldı...

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
begin
  Edit1.Text := Enc.Encripta(Edit1.Text);
end;

procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);
var
begin
  try
    Edit1.Text := Enc.Desencripta(Edit1.Text);
  except
    ShowMessage('Çözümlenemiyor Lütfen Yöneticinize Başvurunuz');
  end;
end;
İşi bilen yardım eder, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan ise çamur atar...
nguzeller
Üye

Mesaj gönderen nguzeller »

http://md5cracker.org bilgiler tek yönlü yine ama ellinde çok sayıda şifreli kilemeden karlışatıp veri tabanlarında olanları gösteriyor. a kilemesi gösteren ile olmayacak bir kelimeyi md5 aynı sayıda sonuc döndermiyor.
Kullanıcı avatarı
quadr
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen quadr »

md5 tek yönlüdür hash ın tersi alınamaz.
belirttiğiniz site veya bunun gibi siteler site üzerinde arama yapılan her verinin hash ını alır database e kayıt eder.
siz sorgulama yapınca databaseden karşılaştırır.eğerki md5 kullanacaksanız işleri bi nebze zorlamak için modifiye edin.
böylelikle lamerlerden kurtulursunuz.kıracak kişi mecburi olarak modifiye edilen kısmı riplemek zorunda kalacaktır.

Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

http://www.tcct.us
PROGRAMADOR
Üye

Mesaj gönderen PROGRAMADOR »

md5'i sorun olarak görüyorsanız md5'i de başka bir encrpyt yönetimiyle encrpyt edersiniz olur biter. Bununla birlikte md5'in geri dönüşümü yoktur.
In dubio pro reo...
Şüpheden sanık/özgürlük yararlanır...
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

sadettinpolat yazdı:
esistem yazdı:
"cmu software engineering institute"a göre kriptolojik açıdan kırılmış bir hash functiondır.

http://md5cracker.org/ bu siteye gidip "deneme" kelimesinden olusturdugum "8f10d078b2799206cfe914b32cc6a5e9" md5 ifadesini cozmek 1 saniye bile surmuyor.
Selam,
verdiğiniz sitede bazı testler yaptım, eğer oluşturduğunuz şifre sadece harf yada rakamlardan oluşuyorsa hemen kırılıyor, fakat fakat birkaç harf ve rakamı karıştırıp yaparsanız kesinlikle kıramıyor, ben 6-7 haneli şifreler denedim, 3 harf ve rakamdan oluşan hiçbir şifreyi kıramadı. Fakat sadece rakam ise 8-10 haneli şifreleri gösterdi. Demekki neymiş, önce md5 sonrada sha ile şifrelersek kesinlikle kırılması imkansız bir hale geliyor. Hatta abartıp, md5, sha, base64 vs.vs. gibi yapılırsa cracker için sonuç %100 hüsran olur.
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mesaj gönderen hido »

Arkadaşlar web de bulunan mysql databaseye yapmış olduğum program ile sorunsuz bağlanıyorum...

Örnek: database Password "DENEME2222" md5 karşılığıda "DHAY25AHAK222AAAARRR" varsayalım, md5 geri dönüşü yok ise ben database md5 şifresini "DHAY25AHAK222AAAARRR" alıp programa eklediğimde gerçek şifre ile sağlamasını nasıl yapacağım....
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen thelvaci »

Maalesef crack yapacak kişilerin %100 hüsrana uğraması pek olası değil. Açıkçasını söylemek gerekir ise kırılamayacak uygulama yoktur. Sadece daha fazla uğraştıranı vardır dersek daha yerinde bir tabir olur. Veriyi ne kadar şifrelerseniz şifreleyin, uygulamayı dump eden bir cracker'ın; sizin karşılaştırma yaptığınız yerleri tespit etmesi dahi uygulamanızı kırması için çoğu durumda yeterli olabilir. Bundan seneler önce türkçe çıkan bir e-zine dergide bu yöntemler anlatılıyordu. Hatta sırf eğlence olsun diye bende bazı uygulamaları eğitim amacı ile kırmıştım. Basitçe jne'le je yada nop ile değiştirerek.

Benim kanaatim cracker'ların en sevmediği şeyi yapmanın faydalı olacağı yönünde. Uygulamanız bir tek kontrole sahip olmamalı, birden fazla yerde değişik zaman dilimlerinde hata vermeden kontroller yapmalı. Hatta bazen uygulamanızın restart edilmesini sağlamalı. Yada daha da iyisi cracker'a programı kırdığı izlenimi verilmeli ama söz gelimi 5 gün sonra program çalışmasını durdurmalı. İnanın anlık tepki vermeyen uygulamaları cracker'lar hiç sevmezler ;)
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

hido yazdı:Arkadaşlar web de bulunan mysql databaseye yapmış olduğum program ile sorunsuz bağlanıyorum...

Örnek: database Password "DENEME2222" md5 karşılığıda "DHAY25AHAK222AAAARRR" varsayalım, md5 geri dönüşü yok ise ben database md5 şifresini "DHAY25AHAK222AAAARRR" alıp programa eklediğimde gerçek şifre ile sağlamasını nasıl yapacağım....
Kullanıcının girdiği değer de varsayalım ki, "DENEME2222" olsun. Bunu MD5 dolarak dönüştürürseniz veritabanındaki gibi bir "DHAY25AHAK222AAAARRR" değer elde edersiniz ve bu dönüşen değerler üzerinden kıyaslarsınız hepsi bu!

Bu arada programın lisans güvenliği açısından ayrı bir sohbet oluşturulsa ve millet eteğindeki taşları bu başlık altından dökse iyi olacak gibi. Bu bir kaç mesajdan bile güzel fikirler dökülmüş :mrgreen:
Şaban Şahin AKMAN