Mysql database güvenliği

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mysql database güvenliği

Mesaj gönderen hido »

Selamlar...
Yapmış olduğum program için Mysql database kullanıyorum bu databaseyi internet ortamında tutuyorum programı kullanıcısını seçme gibi şansım olmadığında database ile sıkıntım var programdan database şifrelerinin ulaşılmamasını nasıl sağlaya bilirim... formda bu durumla ilgili bir kaç konu açılmış fakat sonuç hiç birinde belli değil ya cevap verilmemiş yada sorunu çözen kişi çözümü yazmamış...

Kod: Tümünü seç

Params.Values['Server'] := 'xx.xx.xxx.xxx';
  Params.Values['Port'] := '3306';
  Params.Values['User_Name'] := 'xyz';
  Params.Values['Password'] := 'xxxx';
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: Mysql database güvenliği

Mesaj gönderen Battosai »

Çözüm yazılmıştır. :) İlk önce veri güvenliği için bağlantıyı SSH tunnel ile yapmalısın. MySQL parametrelerini exe içine veya client tarafına yazmaman gerekmektedir. MySQL'e doğrudan bağlantı yerine bir servis arayüzü ile iletişimi sağlamalısın. Bkz. DataSnap. Bu yöntemleri kullanmak işi zorlaştırır fakat istediğin bilgi güvenliğini sağlar.
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mesaj gönderen hido »

merhaba...

(MySQL'e doğrudan bağlantı yerine bir servis arayüzü ile iletişimi sağlamalısın) bu kısmı anlamadım nasıl bir şey yapmalıyım? bu konuda hiçbir fikrim yok...
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

"DataSnap" yazdımya. Ya da "server-client uygulama geliştirme" Bu mevzuları araştır. Programlamaya yeni başladıysan hemen çözebileceğin mevzular değil. Ayrıca "nasıl yapacağım" diye cevap dönderme zira anahtar kelimeler belli ve bu mevzuda bu forumda çokça yazı mevcut. Kolay gelsin.

http://docwiki.embarcadero.com/CodeExam ... ver_Sample
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mesaj gönderen hido »

Yaklaşık 7 saat boyunca internette DataSnap nı aratırdım 100 yakın video seyrettim tüm videolar anlatımları android üzerine kısacakı bir arpa yol alamadım.
DataSnap ile ilgili en azından mantığı konusunda bilgi verebilecek kimse varsa sevinirim...
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mesaj gönderen hido »

hido yazdı:Selamlar...
Yapmış olduğum program için Mysql database kullanıyorum bu databaseyi internet ortamında tutuyorum programı kullanıcısını seçme gibi şansım olmadığında database ile sıkıntım var programdan database şifrelerinin ulaşılmamasını nasıl sağlaya bilirim... formda bu durumla ilgili bir kaç konu açılmış fakat sonuç hiç birinde belli değil ya cevap verilmemiş yada sorunu çözen kişi çözümü yazmamış...

Konu güncel...
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mesaj gönderen hido »

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
Kullanıcı avatarı
dogan
Üye

Mesaj gönderen dogan »

hido yazdı::bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
hido yazdı:Selamlar...

Selam, Nasıl çözdüğünüzü bizimle paylaşır mısınız...
Kullanıcı avatarı
hido
Üye

Mesaj gönderen hido »

program içinde web'de bulunan database bağlantı şifrelerine ulaşılmasını engelleme hakkında herhangi bir şey yapamadım forumda onlarca konu açılmış ama hiçbirinde net bir şey yok, hayır sever bir hocalarımız yardımını beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi şimdilik...