Android izin kaldırma sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

Android izin kaldırma sorunu [ÇÖZÜLDÜ]

Mesaj gönderen codder71 »

Merhaba Arkadaşlar

Öncelikle herkese iyi çalışmalar. çalışmakta olduğum bir projede küçük bir sorunla karşılaştım. İzinler kısmında Tümünü göster başlığı altında bazı izinler var ben bunları kaldırmak istiyorum daha iyi sorunu anlatabilmek için konuya ekran görüntüsünüde ekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Resim
En son codder71 tarafından 11 Ara 2014 09:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Re: Android izin kaldırma sorunu

Mesaj gönderen SimaWB »

Yanlış anlamadıysam sizin yazdığınız programın network erişim izni var ve siz bunu kaldırmak istiyorsunuz.
Project menusü altından Options'ı seçip açılan pencerede "Uses Permissions" altında projenize yetkiler verip kaldırabilirsiniz. Sanırım sizin projenizde "Access network state" izni true (yada Change network state). Bu değeri false yaparsanız istediğiniz olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey: Debug ve Release modlar için ayrı ayrı izin verilebiliyor. Project Options->Uses Permissions penceresinde Target kısmına dikkat edin.
There's no place like 127.0.0.1
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

Cevabınız için teşekkürler SimaWB söylediğiniz gibi debug mod ve realese modada baktım ama iki listede "Access network state" bu değer false ama yinede öyle bir izin verildiğinden bahsediyor. Bu konuya eklemeyi unuttuğum bir şey daha var telefona programı kurarken iki adet izin listesi cıkıyor. İlk listede yani gizlilik ve güvenlik listesinde sizinde söylediğiniz şekilde düzenlemeler yapabiliyorum ama Tümünü göster (kırmızı kare içine aldığım izin listesi) adında 2. bir liste daha var onu komple kaldırmak istiyorum ama nasıl kaldırılacağını bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen barisatalay »

Tavsiyem manifest dosyasındaki "<%uses-permission%>" alanını silmeniz ve izinleri kendiniz manuel olarak vermenizdir.
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

Barıs bey cevabınız için teşşekür ederim. Bu manifest dosyasını nasıl düzenliyeceğiz bu konuda biraz bilgi verirmisiniz.
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

"<%uses-permission%>" bölümünü silin ve sizin için gerekli olan izinlerin hangisi oldugunu netten bulun.

Örneğin bahsettiğim alanı silip aşağıdaki gibi birşekilde yazabilirsiniz herşey sizin kontrolünüzde olur.

Kod: Tümünü seç

<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" />
  <uses-permission android:name="android.permission.PROCESS_OUTGOING_CALLS" />
  <uses-permission android:name="android.permission.READ_CALENDAR" />
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

Bu manifest dosyası projenin kaydedildiği debug klasörünün içindeki dosyamı oluyo aceba ??
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

Eğer delphi ile android için en az 1 proje açıp derlediyseniz, proje dosyalarını inceleseydiniz .dproj dosyasının yanına oluştuğunu gözlemleyebilirdiniz.
Burada gördüğünüz Manifest dosyası delphinin baz alarak üzerinde ayarlamalara izniniz olandır.
Android klasörünün içerisindekileri değiştirmeniz birşey farkettirmez.
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

Baris bey tabiki delphi projesindeki dosyaları inceledim :) ama birden fazla klasörler içinde manifest dosyası bulunuyor bu soruyu bu sebeple sordum. Yanlış anlaşıldı galiba debug klasorunun içindeki manifest dosyasının içinde Intenetle ilgili bir satir bulunuyor onu silip denileyecegim sonucu yazarım cvpbiniz için tskuler
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

barisatalay yazdı:Android klasörünün içerisindekileri değiştirmeniz birşey farkettirmez.
Debug klasörüde android klasörünün altında olduğuna göre bahsettiğim noktaya çıkıyoruz. Sizin yapmanız gereken başta da bahsettiğim gibi "AndroidManifest.template.xml" dosyasını açın.
barisatalay yazdı:"<%uses-permission%>" bölümünü silin ve sizin için gerekli olan izinlerin hangisi oldugunu netten bulun.

Örneğin bahsettiğim alanı silip aşağıdaki gibi birşekilde yazabilirsiniz herşey sizin kontrolünüzde olur.

Kod: Tümünü seç

<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" />
  <uses-permission android:name="android.permission.PROCESS_OUTGOING_CALLS" />
  <uses-permission android:name="android.permission.READ_CALENDAR" />
Kullanıcı avatarı
codder71
Üye

Teşekkürler sorun çözülmüştür.
Kullanıcı avatarı
aytunccankir