Hassas teraziye veri gönderme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
AfterPost
Üye

Hassas teraziye veri gönderme

Mesaj gönderen AfterPost »

Sevgili delphi dostları;
stok tablosundaki tok adi , fiyati.. gibi verileri hassas teraziye göndereceğim ve terazi bu veri alacak ürünleri gramajına göre fiyatlayacak yani terazinin hafızasına ilgili ürün fiyatını nasıl yazdıarcaağız
saygılarımla
underwater
Üye

Re: Hassas teraziye veri gönderme

Mesaj gönderen underwater »

teraziden bilgi almayı duydumda,
bilgi göndermeyi ilk kez duyuyorum.

Burada bilgiyi göndereceğiniz chip ve makina dili devreye girer.
AfterPost
Üye

Mesaj gönderen AfterPost »

underwater yazdı:teraziden bilgi almayı duydumda,

Yazar kasaya veri gönderildiğinde makine dili mi devreye giriyor .text dosyasına yazıyor yazar kasada onu algılıyor .. o zaman hassas terazi üreten firmalar ürünleri nasıl satacak , makine dili ile mi yolluyor market otomasyonu yapanlar kaldı ki bu tip bileşenlere veri gönderdiğin zaman bir anlam kazanır .. düşünsene fındık kğ 25TL bunu hassas terazi nasıl algılayacak? Marketlerde hiç dikkatınızı çekmedi mi?
kaldı ki teziden ne verisi okunacak ki?
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

AfterPost yazdı:terazinin hafızasına ilgili ürün fiyatını nasıl yazdıarcaağız
Teraziyle haberleşmenin nasıl sağlandığını bilmeden bu soruyu nasıl cevaplamamızı bekliyorsunuz?
USB mi, Comport mu, ethernet mi vs. nasıl haberleşiliyor?
Daha da önemlisi; kullanılan protokol. Belirli bir standardı var mıdır? Yoksa firmalara göre değişken midir?
Bence terazinin üretici firmasıyla irtibata geçmek en mantıklısı. Yada internette ilgili dokümanları var mı bakılabilir...
There's no place like 127.0.0.1
underwater
Üye

Mesaj gönderen underwater »

AfterPost yazdı:
underwater yazdı:teraziden bilgi almayı duydumda,

Yazar kasaya veri gönderildiğinde makine dili mi devreye giriyor .text dosyasına yazıyor yazar kasada onu algılıyor .. o zaman hassas terazi üreten firmalar ürünleri nasıl satacak , makine dili ile mi yolluyor market otomasyonu yapanlar kaldı ki bu tip bileşenlere veri gönderdiğin zaman bir anlam kazanır .. düşünsene fındık kğ 25TL bunu hassas terazi nasıl algılayacak? Marketlerde hiç dikkatınızı çekmedi mi?
kaldı ki teziden ne verisi okunacak ki?

hocam biz com port vasıtasıyla teraziden kg bilgisini alıyoruz.

Market otomasyonu yapanlar hassas teraziye bilgi göndermez.Terazinin yazıcısından çıkan barkodu kullanır sisteminde sadece.
Terazinin klavyesinden girilen ürün bilgilerini kastediyorsunuz siz.(Aslında bu dediğim tamda teraziye bilgi göndermektir.Fakat bu işi terazi üreticisi kendi programlamıştır.)
İkisi farklı şeyler.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Selam,
Aslında merket otomasyonlarında teraziye bilgi göndermek mutlaka vardır veya olmalıdır. Teraziye ethernet, rs232 veya usb ile bağlanıp ürün PLU dosyası hazırlanıp gönderilir. Yada markette teraziyi kullanan kişiden terazinin başına geçip tek tek bütün ürünleri ve fiyatlarını kodlamasını beklersiniz.
Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Mesaj gönderen KoPilot »

Herkese merhaba;
Ölmüş bir konuyu canlandıralım.
Benim CAS LP2 terazim ve kodlamaya çalıştığım bir barkod programım var. Programla ilgili çoğu şeyi hallettim (program teraziden aldığım barkodu okuyor, sorum o değil) fakat teraziden kg verisini nasıl alacağımı bilmiyorum ki sadece bilmekle de kalmıyorum hiçbir fikrim de yok.
Terazinin üzerine koyduğum ağırlığın değerini programa nasıl okutturacağım, bu işlem için hangi bileşeni kullanacağım?
Bana bir başlangıç yolu verin lütfen...
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk
Eyvallah..
Lord_Ares
Üye

Mesaj gönderen Lord_Ares »

Bunla ilgili özelimden sorduğunuzda size bir örnek ile cevaplamıştım ama sanırım işinizi görmedi.
Gönderildi: 20 Eki 2018 02:18
tarafından Lord_Ares

Aslında bu sorunun cevabı , kullandığın barkod standartına göre değişebilir. Normal de ean 13 standartı kullandığını gördüm. Buna göre

örnek barkod : 2712345100221 bu olsun
1) Burada ilk iki karakter terazi ürünümü değilmi onu belli eder. Yani gramajla tartılan bir ürün mü adetmi onu anlarsın
2) 27 den sonra gelen 5 karakter ürünün stok numarasıdır. Veritabanında arama yaparken bunu ararsın ve ürün kayıt edilirken bu stok numarası ile kayıt edilmeli. ( örneğe göre 12345 stok numaramız )
3)Sonraki 5 karakter ürünün kg bilgisini saklar. (örneğe göre 10022 ) Bu beş karakterdeki ilk 3 hane kilogram sonraki iki hane gramı gösterir bize. Örneğe göre sonuç şudur ilk 3 hane 100 yani 100 kilo demektir. Son iki hane 22 yani 22 gram demektir.
4) Diyeceksin ki en sonda tek bir hane kaldı barkodumuz 13 karakterdi biz 12 sini bulduk. Sondaki tek karakter de kontrol karakteridir. Onu önemseme
Mesajında 7 karakter olarak kayıtlı demişsin. Bu demektir ki , ilk iki hane terazi etiketimi değil mi sonraki 5 hane stok kodu. Aşağıdaki örnek kaç karakter olduğuna bakmaz ilk iki sine bakar terazi etiketiyse stok kodu, kilo , gram bilgisini döndürür değilse sadece stok kodunu döndürür. Sen kullanırken fonksiyon ne sonuç döndürüyor ona bakarsın terazi ise tüm bilgileri alırsın değilse sadece stok bilgisini alırsın.
if fonksiyon adın = true then kaydet veya ara ELSE şunları yap gibi....

Ufak bir örnek gönderiyorum ekte edite girilen 13 haneli (yani ean 13 barkod) barkodu nasıl okutacağına dair bir fonksiyon hazırladım.

http://dosya.co/blarze09vbar/barkod.rar ... c9zyag8aw

yusuf simsek
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen yusuf simsek »

@Lord_Ares gayet güzel açıklamış aslında...

http://gs1.tobb.org.tr/icerik_goster.php?Id=21

burada farklı bir uslub ile anlatılmış...

Ben burada ki makaleden faydalanarak konuyu çözdüm...
Bugün bir kez daha,
Hiç Birşey Bilmediğimi Öğrendim!!!

https://extrayazilim.com
Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Mesaj gönderen KoPilot »

Lord_Ares yazdı: 29 Kas 2018 02:11 Bunla ilgili özelimden sorduğunuzda size bir örnek ile cevaplamıştım ama sanırım işinizi görmedi.
Gönderildi: 20 Eki 2018 02:18
tarafından Lord_Ares

Aslında bu sorunun cevabı , kullandığın barkod standartına göre değişebilir. Normal de ean 13 standartı kullandığını gördüm. Buna göre

örnek barkod : 2712345100221 bu olsun
1) Burada ilk iki karakter terazi ürünümü değilmi onu belli eder. Yani gramajla tartılan bir ürün mü adetmi onu anlarsın
2) 27 den sonra gelen 5 karakter ürünün stok numarasıdır. Veritabanında arama yaparken bunu ararsın ve ürün kayıt edilirken bu stok numarası ile kayıt edilmeli. ( örneğe göre 12345 stok numaramız )
3)Sonraki 5 karakter ürünün kg bilgisini saklar. (örneğe göre 10022 ) Bu beş karakterdeki ilk 3 hane kilogram sonraki iki hane gramı gösterir bize. Örneğe göre sonuç şudur ilk 3 hane 100 yani 100 kilo demektir. Son iki hane 22 yani 22 gram demektir.
4) Diyeceksin ki en sonda tek bir hane kaldı barkodumuz 13 karakterdi biz 12 sini bulduk. Sondaki tek karakter de kontrol karakteridir. Onu önemseme
Mesajında 7 karakter olarak kayıtlı demişsin. Bu demektir ki , ilk iki hane terazi etiketimi değil mi sonraki 5 hane stok kodu. Aşağıdaki örnek kaç karakter olduğuna bakmaz ilk iki sine bakar terazi etiketiyse stok kodu, kilo , gram bilgisini döndürür değilse sadece stok kodunu döndürür. Sen kullanırken fonksiyon ne sonuç döndürüyor ona bakarsın terazi ise tüm bilgileri alırsın değilse sadece stok bilgisini alırsın.
if fonksiyon adın = true then kaydet veya ara ELSE şunları yap gibi....

Ufak bir örnek gönderiyorum ekte edite girilen 13 haneli (yani ean 13 barkod) barkodu nasıl okutacağına dair bir fonksiyon hazırladım.

http://dosya.co/blarze09vbar/barkod.rar ... c9zyag8aw

Hocam anlatmaya çalıştığım dediğiniz değil.
Bunları yaptım konu barkodlu teraziden barkod almadan terazi üzerine koyduğumuz ürünün gramajını direk programa almaktan bahsediyorum.
Yoksa sizin verdiğiniz bütün fikirler işime çok yaradı ve zaten kullandım. Teşekkür ederim.
Eyvallah..
Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Mesaj gönderen KoPilot »

Güncel
Eyvallah..
yusuf simsek
Üye
İletişim:

Terazi üzerinde tartılan ürünün gramajını doğrudan almak için TERAZİ ile iletişim kurmanız gerekmektedir...

Bunun için Terazi ile RS-232, USB ya da Ethernet üzerinden haberleşebilirsiniz...

Terazi ile Hangi kanaldan hangi protokol ile İletişim iletişim sağlayabileceğinizi Terazi Satıcısı ile görüşmeniz gerekiyor...

Sonrasında elimizden geldiğince yardımı olmaya devam edebiliriz.
Bugün bir kez daha,

Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Mesaj gönderen KoPilot »

yusuf simsek yazdı: 04 Ara 2018 07:58 Terazi üzerinde tartılan ürünün gramajını doğrudan almak için TERAZİ ile iletişim kurmanız gerekmektedir...

Bunun için Terazi ile RS-232, USB ya da Ethernet üzerinden haberleşebilirsiniz...

Terazi ile Hangi kanaldan hangi protokol ile İletişim iletişim sağlayabileceğinizi Terazi Satıcısı ile görüşmeniz gerekiyor...

Sonrasında elimizden geldiğince yardımı olmaya devam edebiliriz.
Servisten ne istemeliyim yani ne diyerek istemeliyim hocam. Benim terazimin RS-232 bağlantısı var ama bu bağlantı bahsettiğiniz işlem için mi kullanılıyor yoksa yoksa yoksa...
Kusura bakmayın neresinden başlayacağımı bilmediğim için sorular bile saçma oluyor farkındayım.
Eyvallah..
yusuf simsek
Üye
İletişim:

Estağfurullah...

Terazi servisini arayıp doğrudan "BİLGİSAYAR İLE NASIL BAĞLANTI YAPACAĞIM" diye sorun...

Onlar size gerekli detayları ve parametleri içeren bir döküman vereceklerdir...

Sonrasında ilk adım Delphi de küçük bir programcık yazarak terazi ile bilgisayar arasında iletişimi sağlamak...

Ben ihtiyaç duyduğumda TComPort componenti kullanıyorum, ( daha farklı componentler de mevcuttur )

viewtopic.php?t=2855

burada TComPort nereden indirebileceğin ve kullanım ile ilgili örnek kodlar mevcuttur...

İlk iletişimi sağladıktan sonra Terazi İletişim Klavuzu ve terazi Teknik servisteki arkadaşların sunacağı dökümanlar sana yol gözterecektir...
Bugün bir kez daha,

Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Mesaj gönderen KoPilot »

yusuf simsek yazdı: 06 Ara 2018 03:19 Estağfurullah...

Terazi servisini arayıp doğrudan "BİLGİSAYAR İLE NASIL BAĞLANTI YAPACAĞIM" diye sorun...

Onlar size gerekli detayları ve parametleri içeren bir döküman vereceklerdir...

Sonrasında ilk adım Delphi de küçük bir programcık yazarak terazi ile bilgisayar arasında iletişimi sağlamak...

Ben ihtiyaç duyduğumda TComPort componenti kullanıyorum, ( daha farklı componentler de mevcuttur )

viewtopic.php?t=2855

burada TComPort nereden indirebileceğin ve kullanım ile ilgili örnek kodlar mevcuttur...

İlk iletişimi sağladıktan sonra Terazi İletişim Klavuzu ve terazi Teknik servisteki arkadaşların sunacağı dökümanlar sana yol gözterecektir...
Teşekkür ederim.
1-2 gün uğraşayım ben bu işle, takıldığım yerde size tekrar danışırım.
Eyvallah..