Çalışma zamanı hatası

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Çalışma zamanı hatası

Mesaj gönderen White Rose »

s.a.
Hareket bilgilerinin girildiği dbgrid içerisinde tarih alanından çıkınca program kırılıyor ve "Programın çalışması durduruldu" deyip donuyor, ancak görev yöneticinden kapatmak gerekiyor.
Fakat program birçok kişide ve pc de kullanıldığı halde bu hatayı tek pc de veriyor.
Modülde ApplicationEventsException kontrolü de var.Bu pc deneden böyle hata verebilir.
Kullanıcı avatarı
doctorfunks
Üye

Re: Çalışma zamanı hatası

Mesaj gönderen doctorfunks »

Tarih formatı ile ilgili olabilir.Bölgesel ayarları kontrol ettiniz mi?
AliCinkilic
Üye

Mesaj gönderen AliCinkilic »

Sorun sadece belli bir bilgisayarda veriyor ise o bilgisayarın spesifik ayarları ile ilgilidir. Bundan dolayı Bölge ve Dil seçeneklerini kontrol etmek yada programda Tarih formatını client a bırakmamak en güzeli.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

doctorfunks yazdı:Tarih formatı ile ilgili olabilir.Bölgesel ayarları kontrol ettiniz mi?
AliCinkilic yazdı:Sorun sadece belli bir bilgisayarda veriyor ise o bilgisayarın spesifik ayarları ile ilgilidir. Bundan dolayı Bölge ve Dil seçeneklerini kontrol etmek yada programda Tarih formatını client a bırakmamak en güzeli.
Cevaplar için teşekkür ederim. Programda tarih formatı tanımlanan dbgridde var tanımlanmayan dbgridde. Her ikisinde de aynı hatayı veriyor. Bölgesel ayarlar doğru gg.aa.yyyy, ayrıca ben bunu windowsa bırakmayıp, program içinde tanımlıyorum.

sorun başka bir yerde...
AliCinkilic
Üye

Mesaj gönderen AliCinkilic »

Saygıdeğer arkadaş,

bilmece gibi soru soruyorsunuz insan birkaç satır kod veya bilgi paylaşır.
Gönderdiğin bilgiler problemi çözmek imkansız.

Sanırım sorunun cevapsız kalmasını istiyor olmalısın :)
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

"Hareket bilgilerinin girildiği dbgrid içerisinde tarih alanından çıkınca program kırılıyor ve "Programın çalışması durduruldu" deyip donuyor"

demişsiniz, olsa olsa dbgrid in eventlarından kaynaklanır, on exit, on change vs.vs. herhangi biri olabilir. %99 ihtimalle bölgesel ayarlardan kaynaklanan bir durum.
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

Gerçekten de bilmece gibi sormuşsunuz.

Programınızı, optimizasyon kapalı stack frames, use debug dcus, overflow check ve range check açık olarak Rebuild All ile derleyin. Programın çalışması durduruldu dediğine göre, programınızda istisna oluşuyor. Bu istisnayı görmek gerekir. "O bilgisayar"da, Windows Hata Raporlamayı kapatın veya sadece Microsoft programları için sınırlayın. İşletim sistemini bilmiyorum ama eski ise Dr. Watson 'u da devre dışı bırakın. Böylece, programınız istisna mesajını ve adresini gösterebilsin. Yine göremiyorsanız, Event Log dan Application ve System e bakın (tarih sırasına göre arayın).

İstisna adresi ve mesajını bulduktan sonra, mesajı bizle paylaşın veya Googla da arayın. Adresi ise şöyle kullanın: Delphi de programı açın ve Run komutu verin. Pause ile durdurun ve Find Error kutusuna adresi yazın.
Ömür Ölmez
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Re: Çalışma zamanı hatası-Kısmen çözüldü

s.a.
Arkadaşlar problem kısmen çözülmüştür. Ben Anaforma bir Applicationevents ekleyerek programda çıkması muhtemel sorunlar için bu componentin in onException eventinde olayları yakalayıp, kendi oluşturduğum bir formda uyarı mesajı
verdiriyordum. Sonra bu uyarı formunu kaldırıp mesajları Showmessage ile gösterince hata düzeldi ama bunda da Showmessage 2 defa çıkıyor. Meğerse uyarı formu kullandığımda form showmodal olduğu için birincisini gösteriyor,ikincisini göstermek istediğinde önceki modal form olduğu için hata veriyormuş. Dediğim gibi bunu her bilgisayarda yapmadı. Sadece tek bilgisayarda yaptı. Neyse şimdiki sorunum Showmessage uyarısı neden 2 defa çıkıyor, bunun çözümü lazım