Bulanık Mantık Uygulaması

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ozkantas19
Üye

Bulanık Mantık Uygulaması

Mesaj gönderen ozkantas19 »

arkadaşlar delphi ile yapılmış basit bir bulanık mantık uygulama örneği olan varmı? örnek olması açısından başka bir programlama dilide olabilir.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Bulanık Mantık Uygulaması

Mesaj gönderen mkysoft »

@bluekid'in bloğuna bakabilirsiniz: http://derindelimavi.blogspot.com/search?q=bulan%C4%B1k
ozkantas19
Üye

teşekkür ederim bir inceleyim
ozkantas19
Üye

bilgisi olan başka arkadaş yokmu acaba
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

o siteden daha detaylı bilgiyi bilimsel makalelerde ve kitaplarda bulabilirsiniz. @blukid'in sitesi gayet anlaşılır. Yine @bluekid sitesinde yazıyordu galiba, zekai şen hocanın kitapları olması lazım. Ne aradığınızı daha spesifik anlatırsanız hem sizin işiniz hemde bizimki kolaylaşır.
Bulanık mantık tek başına çözüm üreten bir yöntem değildir. Değişkenlerin Sabit değerler yerine fonksiyonlar halinde ifade edilmesidir.
ozkantas19
Üye

mkysoft hocam cevabınız için teşekkür ederim gerek siteleri gerekse kitapları inceledim genelde kitaplarda teorik anlatılmış kod şeklinde uygulamaya rastlayamdım. takıldığım nokta şudur ki bulanık mantık çalışmalarını daha önce matlab toolbox da yaptım ancak hocam bir programlama dili ile yapmamı istiyor bende kod kısmını anlayamadım yani algoritma nasıl oluşturacağım nasıl kodlayacağım elimde en basit haliyle bile olsa bir kod parçası olsa anlayıp işe koyulacağım ama bulamadım yabancı sitelerde bir kaç tane buldum ancak çok ağır kodlar var çözemedim.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Temel algoritma mantığını biliyor olmanız gerekir. Sonuç olarak bu konular daha ileri düzey algoritmalar içeriyor. Yinede yukarıda verdiğim tanımla, ne yapmak istediğinizi anlamadım. Matlab Toolbox'ında Fuzzy var, ancak o da tek başına bir iş yapmıyor ki?
ozkantas19
Üye

matlab toolbox ı aslında bulanık mantık uygulaması için yeterli istediğim tüm uygulamaları gerçekleştirdim ancak hocam delphi yada c# ta istiyor ve algoritma mantığını bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
bluekid
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bluekid »

mkysoft hocam cevabınız için teşekkür ederim gerek siteleri gerekse kitapları inceledim genelde kitaplarda teorik anlatılmış kod şeklinde uygulamaya rastlayamdım.

Sitede Delphi ile değil ama C++ ve C# ile yazılmış kodlar mevcut bence biraz daha dikkatli inceleyin
algoritma mantığını bilmiyorum.
Komple yeniden kodlayacağım diyorsanız,Algoritmasının mantığını elimden geldiğince basitleştirerek yazmaya çalıştığım
Nasrettin Hocadan Bulanık Mantık dersi

yazısına bakın
ozkantas19
Üye

hocam anlamadığım kısmı bvu durulaştırma ve bulanıklaştırma vs işlemlerin kod ile nasıl yapılacağı yoksa bunlar için extra birşeye gerek olmayıp if else kalıbıylamı yapılacak
Kullanıcı avatarı
bluekid
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bluekid »

extra bir şeyden kastınızı anlamadım ?
kod var açıklama var...
daha ne diyeyim bilemedim
ozkantas19
Üye

bluekid yazdı:extra bir şeyden kastınızı anlamadım ?
kod var açıklama var...
daha ne diyeyim bilemedim
özür dilerim ama kodları göremedim galiba hocam