zeos ağ üzerinden mysql veritabanı bağlantısı sorunu

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
dynamo
Üye

Re: zeos ağ üzerinden mysql veritabanı bağlantısı sorunu

Mesaj gönderen dynamo »

mysql kurmadan client bilgisayardaki programdan serverdeki dataya bağlanmak için 2 şey gerekli:

1-)client pc'de program exe'sinin bulunduğu klasör altında libmysql.dll dosyası olmalı.

2-)server pc 'de 3306 TCP portu açık olmalı.Windows Güvenlik duvarı yada Antivirüs Firewall vb. varsa oraya bu port ekleyin.

client pc'de mysql'in sevdiğim tarafı bu.hiç bir şey kurmadana sadece libmysql.dll üzerinden server'e bağlanıyor.
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

ufak bir bağlantı programı yazmıştım zeosla libmysql51.dll dll var applicationpath inde kendisi oluşturmuştu apache kurmadan websunucuma bağlanabiliyorum (websunucumun 3306 portu açık) hata başka bir bilgisayara da kopayalamıştım dll atmayı unutmuştum libmysql51.dll diye artıp indirip programın çalışma dizinine atınca sorun düzelmişti.
Mücadele güzelleştirir!
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

sorun dll sorunu. System32 klasörunde mysqllibxxx.dll dosyaları varsa silin. Dll dosyasını programanız ile aynı klasöre atın. Dll dosyası ismi protokole göre farklılık gösterebiliyor. Bu dosya adından dokümanı okuyarak emin olabilirsiniz yada deneme yanılma yapın. Dll dosyasını mysql klasorunden kopyalayın.