zeos ağ üzerinden mysql veritabanı bağlantısı sorunu

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
capella
Üye

zeos ağ üzerinden mysql veritabanı bağlantısı sorunu

Mesaj gönderen capella »

Merhaba ben bir uygulama yaptım uygulamamda sıkıntı yok çalışıyor kendi bilgisayarımdada çalışıyor. uygulamamda ağ üzerinden çalşsın diye convig.ini dosyası yaptım içine girip server makinenin ip si girildiğinde oraya erişip artık oradaki veritabanınından işlem yapması gerekiyor. Eğer her iki bilgisayarda da mysql kurulu ise
server makineye erişilebiliyor sorun yok. Ama client makinede mysql silindiğinde windows hata raporu gönder çıkıyor. Sanırım server makineye erişemiyor. Ben daha önce mysql4.1 kullnıyordum böyle bir sorun yoktu. Şimdi ise böyle bir sorunum var libmysql50.dll üzerinden işlemleri yapması lazım her bilgisyara mysql kuracak halimiz yok sadece server makinede olursa yetmesi lazım. Sizce sorunum ne olabilir. Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: zeos ağ üzerinden mysql veritabanı bağlantısı sorunu

Mesaj gönderen Battosai »

libmysql.dll exe'nin olduğu dizine at...
capella
Üye

Mesaj gönderen capella »

libmysql50.dll zaten exe nin olduğu dizinde
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Sen dediğimi yap... :)
capella
Üye

Mesaj gönderen capella »

libmysql.dll dosyasını ilgili dizne attık dediğini yaptım yine aynı hatayı alıyorum.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Bilgisayarda (örneğin c:\windows\system veya c:\windows\system32 ) libmysql.dll in farklı bir sürümü varsa bu tür bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Libmysql.dll in 2 MB olan bir sürümü var. Onu kullanmayı deneyin. Olmazsa 1.6 MB olan sürümünü deneyin. Maalesef MySql firması libmysql dosyasına sürüm bilgisi koymuyor bizi böyle kıvrandırıyor.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
capella
Üye

Mesaj gönderen capella »

zaten libmysql.dll in boyutu 1.97 mb ve 1.6 mb olan versiyonunu bulamadım 1.97 mb olandada çalışmadı sorun devam ediyor.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Ana bilgisayarda'daki libmysql aynı dosyası aynı mı? Ana bilgisayarda libmysql*.* dosyalarını aratın. İkisinde aynı sürümün çalıştığından emin olun. Ayrıca libmysql'den kaynaklanmaması olasılığını her zaman göz önünde bulundurun. Bağlandığınız kullanıcı adının (örn. root veya mysql) ağdan bağlanma yetkisi var mı? Başka bir utility veya program ile mysql'e bağlanabiliyor musunuz?
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
capella
Üye

Mesaj gönderen capella »

server makinedeki mysql e herhengi bir programla rahat bir şekilde ulaşabiliyorum onda sorun yok. Ama yinede programı çalıştırmak istediğimde hata raporu gnder çıkıyor. Am işin ilginç olanı şu her iki makineye yani server makinedede mysql olsun diğer makinede de olsun diyelim bu sefer server makinedeki veritabanına rahat bir şekilde bağlanıp işlem yapabiliyorum server makinenin mysql veritabanına rahat bir şekilde veri kaydedebiliyor her türlü işlermleri yapabliyorum. Galiba mysql in bir şeyi eksik mi oluyor acaba onda eksiklik hissediyor ama ne onu bulamadım???sizce ne??
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

kurduğunuzda çalıştığına göre kesinlikle sorununuz dll dosyası hatası. libmysql.dll dışında bir dosya adı kullanıyor olabilir companentleriniz. bağlantı nesnesi olarak ne kullandığınızı yazmamışsınız, acaba ODBC üzerinden bağlanıyor olabilir misiniiz?
capella
Üye

Mesaj gönderen capella »

benim kullandığım komponent zeosdbo bayğı hoş bir komponent
eskiden beri bayağı işimi gördü ama hala sorun devam ediyor arkadaşlar??
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Aklında olsun bir hata mesajı alıyorsan buraya soru yazarken hata mesajınıda yaz...Nerden bilelim hatanın ne olduğunu değil mi ? Belki şimdiye işte şu hata mesajını veriyor arkadaşlar deseydin çözüm bulunmuştu. Veritabanı sürümü 5.x lerden biriyse Zconnection ayarlarından protocol=mysql-5 yap Güncel bir libmysql.dll edin exe nin yanına at... Bağlanmayı dene bağlanmıyorsa hata mesajı ile birikte buraya başvur :)
capella
Üye

Mesaj gönderen capella »

zaten protokol mysql5. Birde hatayı yazdım demiştim okursanız hataraporu gönder çıkıyo bunu herkes bilir açıklama ihtiyacı hissetmedim.güncel libmysql.dll kullanıyom. neredeyse tüm libmysql leri kullnadım sonuç aynı?
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

dosyanın adı libmysql41.dll olabilir. bu şekilde adını değiştirin. 4.x veri tabanları için böyle yapılıyordu. 5x için libmysql51.dll yada libmysql5.dll olabilir. en iyisi yardım dosyasını okumak. kaynak kodlarını inceleyerek 5x protokolü için hangi dll'i yüklemeye çalıştığınıda görebilirsiniz.
hbilal
Üye

Mesaj gönderen hbilal »

capella yazdı:Merhaba ben bir uygulama yaptım uygulamamda sıkıntı yok çalışıyor kendi bilgisayarımdada çalışıyor. uygulamamda ağ üzerinden çalşsın diye convig.ini dosyası yaptım içine girip server makinenin ip si girildiğinde oraya erişip artık oradaki veritabanınından işlem yapması gerekiyor. Eğer her iki bilgisayarda da mysql kurulu ise
server makineye erişilebiliyor sorun yok. Ama client makinede mysql silindiğinde windows hata raporu gönder çıkıyor. Sanırım server makineye erişemiyor. Ben daha önce mysql4.1 kullnıyordum böyle bir sorun yoktu. Şimdi ise böyle bir sorunum var libmysql50.dll üzerinden işlemleri yapması lazım her bilgisyara mysql kuracak halimiz yok sadece server makinede olursa yetmesi lazım. Sizce sorunum ne olabilir. Şimdiden teşekkürler.
Merhaba capella,
arkadaşlar ne demek istediğini anlamadılar sanırım. daha önce bende denemiştim. benide anlamadılar. Aynı sorun bende de var, formda çözüm ararken senin yazını buldum.
eğer bir çözüm yolu buldu isen paylaşırsan sevinirim.
harici Mysql server kurmadan veritabanına erişimi sormuştum ben arkadaşlara,
( viewtopic.php?f=1&t=30014 )
Kolay gelsin.