Exe açılır açılmaz bplleri sormaya başlıyor..

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
baypipox
Üye
İletişim:

Exe açılır açılmaz bplleri sormaya başlıyor..

Mesaj gönderen baypipox »

Merhaba arkadaşlar öncelilikle sorunumu hallettim, başka bir pc'de kodları derleyerek fakat merak ediyorum, acaba benim pcdeki sorun ne olabilir..
Exe açılır açılmaz kullandığım bileşenlerin bplleri sormaya başlıyor.. Package'de ne varsa bulanamadı diye hata veriyor.. tabi bu hataları karşı tarafdaki pc'si veriyor.
Kendi pc'imde derleme yaptığımda sorunsuz çalışıyor fakat, karşı tarafa gönderdiğimde başlıyor bplleri sormaya, bplleri bulup system32 atarsam düzeliyor.
Gözüme ilk çarpan exe'nin dosya boyutu oldu. Sorun halloldukdan sonra exe boyutu 3'mb lara felan geldi. Ama sorun devam ederken 60-70 kb arası bir exe boyutu oluyodu derleme yaptığımda. (Not: build ettim..) Projedede kullanılan öyle çok bi bileşen yok, sadece cx grid ve oracle data access componentleri var..

Merak ediyorum acep ben neyi yanlış yaptımda kendi bilgisayarımda, böyle bir hata oluştu.. (Not: Başka pc'de tekrar derlediğim kodları kendi bilgisayarımdada artık düzgün olarak derleyebiliyorum..)
adnansirca
Üye

Re: Exe açılır açılmaz bplleri sormaya başlıyor..

Mesaj gönderen adnansirca »

Projenizin seçenekleri ile ilgili bir sorun bu. Sorun da değil aslında. Tercih meselesi kısacası.
Project--Options penceresinden “Build with runtime packages” işaretli ise bpl dosyalarını projenizle birlikte taşımanız gerekir. İşaretlemediğinizde ise tüm paketler exe dosyasınıza gömülü olarak derleme yapılır. Bu durumda exe boyutu haliyle büyür.
Kullanıcı avatarı
baypipox
Üye
İletişim:

Re: Exe açılır açılmaz bplleri sormaya başlıyor..

Mesaj gönderen baypipox »

sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim yeni bir şey daha öğrendim hocam saolun...