Sizce Lazarus Proje Geliştirecek Seviyeye Ulaştımı

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
mozturkgss
Üye

Sizce Lazarus Proje Geliştirecek Seviyeye Ulaştımı

Mesaj gönderen mozturkgss »

Arkadaşlar Lazaraus ile proje geliştirmeyi düşünüyorum
Sizce lazaraus veritabanı vs. uygulamaları geliştirecek seviyeye ulaştımı?
Proje geeliştirirken karşılaşılan problemler nelerdir?
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

çok rahat proje geliştirebilirsin..
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

bence de yeterli hatta kendi sitesinde de birçok comp. paketi var
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Büyük işler için ve ticari programlar için tavsiye etmem...sitesine girersen orda bug bölümü vardır...ne kadar çok bug olduğuna bakabilirsin. Ayrıca kullanımı da kötü...en azından delphi7 gibi olması lazım ama malesef şuan ki sürümleri bu seviyede değil...Birde çok yavaş derliyor...
Sonuçta stabil çalışan ve bütün komponentleri için ufak tefek sorunlar dışında tüm bug ları temizlenmiş hale gelene kadar tavsiye etmem...şöle adam akıllı bi hale gelsin şöle delphi7 kıvamına bende geçmeyi düşünüyorum bu freepascal'a...ama 1500 küsür YTL delphi2007 pro için çok para değil bence profosyenel düşüneneler için.. sonuçta devamlı gelişen bu işe yatırım yapan arkasında desteğini bildiğin bir yazılım kullanmak daha iyidir...
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

@battosai...

iyi bir yazılımın ortaya çıkması 10 yıl alır. Bunu joel spolski diyor ben değil. free pascalın tek derdi windows ortamı için delphi idesi olmak değilki. bir ok linux türevi içinde exe üretior. haliyle tabiki derlemesi yavaş olacak. bedava bir ürüne yönelik component desteğide elbette delphi kadar geniş değil şu an...
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

@ikutluay

Bende onu diyorum zaten arkadaşa. Proje yapmaya başlayıp sonradan sıkıntı çekmesin....[/quote]
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

@battosai

haklısın... ancak demek istediğim kimse kod geliştirmezse buglar naısl çıkıp ayıklanacak. birilerinin el atması lazım.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

doğru henüz birçok eksiği var.. fakat çok gelişmiş olmayan orta ölçekli bir işletme için klasik stok cari, fatura türünde bir program firebird veya mysql kullanılarak yapılabilir..

ayrıca yaptığınız programları bazen çok ufak değişikliklerle bazende hiç değişiklik yapmadan linux altında derleyip çalıştırabilirsiniz..

ben birçok linux de denedim.. hiçbirisinde sorun yaşamadım..

ayrıca derleme süresi uzun değil.. baştan ayarları doğru yaparsanız derleme süresi windows üzerinde birkaç saniyede bitiyor..( tabi küçük bir program için program büyüdükçe normal olarak derleme süresi artacak)
linux de derleme süresi windowstakinin yarısından bile az zaman alıyor...

ayrıca componentlerde hergün biraz daha artıyor.. birçok veri tabanı için component mevcut..

indy bileşenlerini kullanabiliyorsunuz..
comport bileşenleri var..
edit bileşenleri var.. (biride bana ait)

vsvsvs...
Hakkan
Üye

Mesaj gönderen Hakkan »

selimr yazdı:
edit bileşenleri var.. (biride bana ait)
Hocam, hangisi size ait?

Bir de aktif gelistiricilerden misiniz?

Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

hayır aktif geliştirici değilim..

para değerleri için sağa (başka özellikleride var) dayalı bir edit bileşen seti..

sforgede lazarus component bölümünde var..
boreas
Üye

Re: Sizce Lazarus Proje Geliştirecek Seviyeye Ulaştımı

Mesaj gönderen boreas »

Lazarus linux platformunda windows platformundakinden daha kararlı çalışıyor. Windowsda ne zaman denersem deneyim component yüklerken çakılmalar yaşadım. Ama küçümsenecek bir yazılım değil kendi paket sistemini dahi oluşturdu ve kabul ettirmeyede başladı. Fakat delphi olduğu sürece lazarus böyle devam eder bence . Delphinin geliştirilmesi durdurulsun lazarusu 3 ayda canavar gibi bir yazılım yaparlar.
....
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Delphinin geliştirilmesi durdurulsun lazarusu 3 ayda canavar gibi bir yazılım yaparlar.
Delphiyi geliştirenlerin lazarus ile bir alakası olmadığı için lazarus'un önünü kesen bir durum yok... :)
AhmetNuri
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen AhmetNuri »

Bende lazazrus ile network cihazları ile haberleşen ve topladığı veriyi firebird e kayıt eden bir yazılım yazdım. Yazılım çalıştı. Şöyleki Daha delpihi 7 seviyesinde değil. Mesela formları inherit alamıyorsunuz. ama bu konuda çalışma var. bunun gibi bir çok eksiklik var. ama parası olmayan ve kaçak göçek progamlama dili kullanamak istemeyen yada yazdığı programı çok sayıda kişinin geliştireceği yazılımlar için uygun. hatalar var. ama çözülüyor. zeos ile veri tabanı kısımı tamam gibi. keşke jedi comp. seti port edilmesi tamamlansa o zaman durum baya değişir kanımca.
Ahmet DENİZ
boreas
Üye

Mesaj gönderen boreas »

Battosai yazdı:
Delphinin geliştirilmesi durdurulsun lazarusu 3 ayda canavar gibi bir yazılım yaparlar.
Delphiyi geliştirenlerin lazarus ile bir alakası olmadığı için lazarus'un önünü kesen bir durum yok... :)
Benim orda kastım aynı geliştiricilerin geliştirilmesi değildi, tabikide projeleri farklı geliştiriciler geliştiriyor ama şuanda delphi çok ciddi bir kitlenin legal ve illegal olarak taleplerini karşılıyor . Eğerki delphi artık geliştirilmeyecek bu proje bitti derlerse bu kitle alternatif bir delphi arar lazarus'a ciddi bir geçiş olur. Bu geçişte lazarusa hem test hem geliştirme olarak büyük destek sağlar. Bilmiyorum derdimi anlatabildim mi :)
Cevabım epey geç oldu kusura bakma :)
....
boreas
Üye

Mesaj gönderen boreas »

işte sorunun cevabı lazarus ile yapılan projelerin listesi

http://wiki.freepascal.org/Projects_using_Lazarus

Bu liste lazarus'un neler yapıp yapamadığının güzel bir dökümü bana göre
....