E-okul parse

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

E-okul parse

Mesaj gönderen haydarxxx »

Forumda parse konularını arattım okudum bazılarını denedim ama ne yaptığını anlamadım, kimisinin lik i ölü ne yalan söyleyeyim bir şey anlayamadım.

İsteğim MEB in e-okul sayfasından yönetici kullanıcı paralolası ve şifreyi girip WebBrowser la açtıktan sonra istediğimiz alanları yani öğrenci adısoyadı numarası vs. bilgilerini nasıl alıp kendi veri tabanımıza (delphi7-firebird) aktarabiliriz.Hangi bileşenler gerekli.kodlamaya nerden başlanıyor.bana bir yol gösterbilirmisiniz.Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Re: E-okul parse

Mesaj gönderen CiTiZEN »

bir konu vardı @Emin_As kodlarını vermişti saolsun inceleyebilirsiniz belki işinize yarar

http://delphiturkiye.com/forum/viewtopi ... mo#p149184
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

hocam o başlığa bakmıştım.anladığım kadarıyla bir kişi üzerinden sorgu yaptırıyorsununuz.Verdiğizniz kodları aynen denedim ama bir sonuç alamadım.e-okulda okula ait veri tabanından 500-600 kişinin bilgisini çekeceğiz.toplu olarak yada sınıf sınıf.Sorgulama değil isteğim yani bir kişinin idnosu ile onun özel biligilerini alma değil direk verilerin tümünü alma.Marmar hocamın tcsorgusunun lik i de ölmüş bakamadım belki yardımcı olur diye.
istediğim meb in veri tabanına bağlanıp verileri alma internet den bilgileri çekme işlemi
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

aslında farkeden birşey yok, o bilgileri webbrowserde komple görebiliyorsanız;

Kod: Tümünü seç

memo1.text:=WebBrowser1.OleObject.document.body.innerhtml;
ile memoya aktarabilir sonrasında o linkteki gibi istemediğiniz bölümleri siler dönüşümleri yapar döngü ile komplesinin bilgilerini alırsınız ben orda kişi olarak sorgu yaptırdım ama birden çok faturası olanlar vardı sizin durumunuzdan pek farkı yok yani.

Kolay Gelsin.
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

Hocam bu kodu denemiştim ben.Memoya attığı biligileri inceledim ama bir adsoyad yada öğrenci numarası gibi bir bilgi göremedim.bu adsoyadın memo aktarılmış olması sonrada memo içinden gerekli yerin kırpılarak alınması şeklinde değilmi parsel olayı.
Birde açtığımız web sayfasında öğrenci bilgilerini görmemiz gerekiyormu yani açılan WebBrowser ne yi gösteriyor olmalı ki memoya alalım kayıtları e-okulda bir sürü bölüm var örneğin hızlı notgiriş-sınav tarihleri gibi bir çok bölüm var sınıf listesi şeklinde bir bölüm yok WebBrowser da hangi bölüm açık olmalı.
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

merhaba, https://e-okul.meb.gov.tr/ sanırım bilgi almaya çalıştığınız site, memo ya burdan öğrenci bilgileri almaya çalışıyorsanız öğrenci listesinin bulundugu liste sayfasının webbrowser da açık olması gerekli, bu site secure socket layer (ssl) kullanmakta yani giriş işlemi yapmadan liste vereceğini zannetmiyorum siz giriş felan yapıyorsanız yani bi kullanıcı adı / şifreniz varsa verebilirseniz incelerim.
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

https://e-okul.meb.gov.tr/ bu bölüme gerekli şifreleri girdikten sonra açılan WebBrowser dan bilgiyi çekiyorum o anlamada bir sıkıntı yok.
özelden yolluyorum şifreyi inceleyip yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler şimdiden
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

kaçıncı sınıfı listelemek istiyorsunuz?
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

Hocam fark etmez.Ama tüm okulu indirip memodan istediğimiz alanları seçerek alabilirmiyiz (tc nosu-veli biligisi-vs vs).Yoksa sınıf sınıf mı seçmek gerekiyor.Bu da kullanıcı için zor olmazmı.Çünkü tüm okul bilgileri veri tabanına alınacak toplu olsa güzel olur.Sonra memo içinden istediğimiz sınıfı ayıklardık.
Daha bunu gerçekleştiremedim ama parantez içinde sormak gerekirse resimleride çekebilirmiyiz bu da mümkün müdür
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

gün içerisinde bi örnek yapıp göndermeye çalışırım ama resimler için söz veremem yinede bi bakarım
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

merhabalar, işlerin yoğunluğundan dolayı çok üzerine düşemedim ama umarım işinizi görür takıldığınız bi yer olursa yine yardımcı olabilirim.

Kolay gelsin
Dosya ekleri
e-okul.rar
e-okul örneği
(28.7 KiB) 477 kere indirildi
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

CiTiZEN hocam bir kaç sorum olacak
[Error] Project1.dpr(11): Undeclared identifier: 'MainFormOnTaskbar'
uyarısı alıyorum bende o bölümü sildim proje çalıştı.sorun olur mu
projede dll dosyası var parse yöntemleri için standart bir dll mi yoksa eokul için mi yapılmış bir dll mi
eğer siz denediyseniz ListView gelen veriler doğru gelmiyor eksik geliyor bakabildiniz mi
.WebBrowser a illaki listeleyeceğimiz sayfayı açmak mı gerekiyor şundan soruyorum mesala yazdır diye bir bölüm var buna tıkladığımızda çeşitli listeleme şekilleri çıkıyor ayrı bir explorer da burada toplu sınıf listeleri var oradan daha doğru bilgi çekilir belki ama işte dediğim gibi ayrı bir sayfa açıyor.
projde PROCEDURE LISTELE kodunda tc no alanları kapalı ben kodu açtım ama tc no çekmiyor.Yardımlarınız için teşekkür ediyorum bana şu noktadan sonra ne öneriyorsunuz.Teşekkür ediyorum
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

merhabalar, mainformontaskbar hatasını ben d2007 ile çalışıyorum siz d7 de felan açtıysanız ondan olabilir örnek olduğu için sorun çıkacağını zannetmiyorum,
-projedeki dll dosyası delphinin eklediği bir dosya proje için zorunluluğu yok, proje sadece .exe olarak çalışır
-listview e veri aktarırken webbrowser dan sisteme girdikten sonra solda bulunan menüden İlk Öğretim Öğrenci İşlemleri ne girip ordan sınıf seçtikten sonra (örneğin anasınıfı) listeleme işlemi yapmak üzere dizayn ettim.

Resim

şirketteki işlerimden dolayı çok üzerine düşemedim malesef ama ,
-webbrowser da illaki listeleyeceğimiz sayfayı açmamız gerekmeyebilir elementid ile uygulamadan iletişim kurulabilir (getelementbyid) o zaman butonların altına hangi işlemleri istiyorsanız koyabilirsiniz.bir ikincisi verileri parse ettikten sonra zaten elinizdeki verileri qreport, fastreport ile rapor tasarlayarak, veya excel yada word e atarak daha güzel sonuçlar elde edilebilir
-listeledeki tc no kapalı kalsın (büyük ihtimal denemek için yazmışım sonrada iptal etmişim) yukardaki sınıf seçme işleminden sonra listele derseniz zaten tc noyu listeye alacaktır.sorun sayfa farkından kaynaklanıyordur.

hep sisteme bağımlı kalmaktan pek hoşlanmıyorum, örneğe göre bence sayfa bazında parse procedure leri yazın, verileri alın, aldığınız veriyi nasıl isterseniz kullanın yani illaki site üzerinden yazırmaya gerek kalmasın.

Eğer sorun devam ederse tekrar yazın yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay Gelsin.
UWESIS CORPORATION
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

:bravo: Öncelikle çok teşekkür ediyorum süper olmuş eline sağlık.
Öğrenci İşlemleri ne girip ordan sınıf seçtikten sonra (örneğin anasınıfı) listeleme işlemi yapmak üzere dizayn ettim.
hocam burda dizayn ettim derken PROCEDURE LISTELE kodunuzda nasıl değişiklikler yapabiliriz ki sınıftaki öğrencilerin ana adı baba adı vs. gibi veli bilgilerinide ListView e ekleyebilelim.Yani alan adlarını PROCEDURE LISTELE kodunda nasıl tasarladınız :oops: PROCEDURE LISTELE de tcno,adısoyadı,sınıfı gibi bir bağlantı yok i ve s şeklinde döngü var.alınacak bilgileri nasıl tasarlayabiliriz kendimize göre örneğin sınıfın tüm veli biligilerini alacağım yada not biliglerini gibi.Vakit bulup anlatırsanız çok memnun olacağım

Ayrıca ListView deki sıralamada tcno-adısoyadı şeklinde olan sıralamada 1.sütuna tcnoyu yazacağını nerden biliyor kod nasıl bir eşleştirme yaptınız.
Son soru
if ((typeof(Page_ValidationVer) != "undefined") && (Page_ValidationVer == "125"))
ValidatorOnLoad();
listeleme yaptığımızda listenin en son satırında yukarıdaki kod çıkıyor
Kullanıcı avatarı
CiTiZEN
Üye

Mesaj gönderen CiTiZEN »

merhabalar, öncelikle parse olayı dediğiniz için sistemi bu şekilde yaptım yani herhangi bir veritabanına bağlantı mevcut değil, s isimli string e webbrowserdaki verileri string veri olarak (text) alıp üzerinde işlem yapıyor söylediğiniz değişikliklere gözatamadım ama müsait bir zamanımca girip bakacağım, o sondaki

Kod: Tümünü seç

if ((typeof(Page_ValidationVer) != "undefined") && (Page_ValidationVer == "125"))
ValidatorOnLoad();
ise örneği acele yaptığım için veri uzunluğunu tam ayarlayamamışım ondan kaynaklanıyor olabilir, döngüden sonra sildirilebilir.
UWESIS CORPORATION