Delphi'den C#'a Neden Geçtiniz?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Re: Delphi'den C#'a Neden Geçtiniz?

Mesaj gönderen G.Arkas »

sadettinpolat yazdı:Delphi olmedi ama Delphiciler oldu sanirim :D Tecrubeli delphici bulamiyoruz :D
Birisi bana mı seslendi? :) Dermişim sizde beni tekme tokat dövermişsiniz :lol:
Resim
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

G.Arkas yazdı:
sadettinpolat yazdı:Delphi olmedi ama Delphiciler oldu sanirim :D Tecrubeli delphici bulamiyoruz :D
Birisi bana mı seslendi? :) Dermişim sizde beni tekme tokat dövermişsiniz :lol:
tecrubeli bir delphici bulmusken tekme tokat girisip de telef etmeyelim :D
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

vkamadan yazdı:
meron06 yazdı:bu konya bi kaç şeyde ben karalayım dedim.11 yıldır programcı olarak çalışıyorum.hem c# ,hem delphide projeler geliştirdim.tasarım rahatlığı kod kolaylığı component zenginliği ve performans konusunda delphiyle boy ölçüşecek bi dil daha keşfetmedim.keşfetsem delphiden vazgeçer ona geçerdim zaten.yalnız c# ile delphinin karşılaştırılması çok doğru deyil bence.eğer bi win32 uygulaması geliştiriyorsam neden c# la geliştireyimki.hem burda arkdaşın söylediği birşey beni çok güldürdü.c# da bir satırda yapılan delphide yüzlerce satırda yapılyordiye(webservis uygulamalarının c# geliştirilmesi taraftarıyım bu arada.).ama diğer uygulamalarda c# yüzlerce satır kodla yapılan işleri delphiyle kod yazmadan yapabilecek onlarca örnek verebilirim.
Merhaba ,
C#'ı bir kaç defa mecbur kullandım pek bilmiyorum ama Delphi de de gayet basit ve hızlı bir şekilde web servis sunucu uygulamaları yazılabiliyor bir çok projemizde delphi ile geliştirdiğimiz soap server uygulamalarını kullandık kullanıyoruz kullanmayada devam edeceğiz nasip olursa, bilmediğim için soruyorum c# ın web servisi sunucu uygulaması geliştirmek için tavsiye etmenizin başlıca nedenleri nedir ? çünkü delphinin masa üstü uygulamalarındaki gücünü web servis uygulamalarında da aynen kullanabiliyoruz.
sorun şuki bi kaç webservis uygulamasına client geliştirirken delphide bu servisleri import etmede sorunlar yaşadık.gerçi daha sonra delphi yayınlaıdğı bi guncellemeyle sorunları halletti ama yinede java yada c# la geliştirilmesi taraftarıyım.c# ve java da import edilemeyecek bi webservide yoktur diye düşünüyorum.(dediğim gibi tamamen tercih meselesi.bi ara delphide sağlık-net webservicelerini import edememiştik.daha sonra bunun için wsdl importer güncellemesi yayınlanmıştı.)
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

meron06 yazdı: sorun şuki bi kaç webservis uygulamasına client geliştirirken delphide bu servisleri import etmede sorunlar yaşadık.gerçi daha sonra delphi yayınlaıdğı bi guncellemeyle sorunları halletti ama yinede java yada c# la geliştirilmesi taraftarıyım.c# ve java da import edilemeyecek bi webservide yoktur diye düşünüyorum.(dediğim gibi tamamen tercih meselesi.bi ara delphide sağlık-net webservicelerini import edememiştik.daha sonra bunun için wsdl importer güncellemesi yayınlanmıştı.)
Merhaba ,
Siz client uygulamadan bahsediyorsunuz ama, ben web servisin kendisinden yani soap server uygulamasından bahsetmiştim,
evet importer da önceden sorunlar vardı belirttiğiniz gibi düzeltildi, .NET de geliştirilen web servis sunucu uygulamalarının herhangi bir geliştirme platformuna bağlı kalmadan web arayüzünden invoke edilebilir yapıda olması belki bir avantaj olarak görülebilir, belirttiğim gibi pek bilmiyorum ama c# ın dil olarak arka planda getirdiği bazı artılar olabilir, delphi web servis sunucu uygulamalarında da gayet sorunsuz ve hızlı geliştirme imkanı sunuyor bilmenizi isterim.
Kolay gelsin.
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

@vkamadan;
delphi ile webservisi yazımı konusunda birkaç makale bekliyoruz artık...
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
vkamadan
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen vkamadan »

aslangeri yazdı:@vkamadan;
delphi ile webservisi yazımı konusunda birkaç makale bekliyoruz artık...
çok uzun zamandır yapmak istediğim bir çalışma, biraz detaylı bir konu olduğu için , anlaşılır ve oldukça basite indirgenmiş bir anlatıma sahip makale hazırlamak istiyorum tek sorun vakit, artık başlayıp parça parça bitirecem nasipse.
Volkan KAMADAN
www.polisoft.com.tr
burhanbarakli
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen burhanbarakli »

Delphi varken başka win32 programlamaya diliyle boşuna vakit kaybetmeye gerek yok.
c# sizi çok uğraştırır.
Aynı projeyi hem delphi ile yaptım hemde c# la, c# la yaparken kriize girdim, fakat delphi ye olan aşinalığımdandır diye düşünnüyorum,
Bir de çok gereksiz bir tartışmadır hangisi olmalı sorusu?
Bildiğnle yap. birisi bilmen yeterli, değişen fazla bir şey yok. sonucunda oop mantığı ikisinde de aynı.
ikiside aynı form mantıkları, database mantıkları, run time mantıkları var.

Ama ben gene de aşina olduğum delphiyi tercih ediyorum.

f9 -> bas -> hmn karşında!
hg=herkes gidici
Burhan BARAKLI
Kullanıcı avatarı
tux
Üye

Mesaj gönderen tux »

merhabalar,

uzun ve çok detaylı bir konu aslında bu, artıları ve eksileriyle konuşmak gerekir
ayrıca işletim sistemlerine bakılırsa.. bir süreçten geçildiği gayet açık örnek vermek gerekirse net framework Windows XP ve önceki sistemlerde varsayılanda gelmiyor.
geliştirdiğiniz (örn. 1-2MB lık) uygulama için 100+ MB lık .net yükletmeniz gerekiyor.. taşınabilirlikte .net uygulamaları bu noktada zayıf

ikincil olarak sadece .net değil, java'da framework (jre) kullanıyor.. bence işlemci ile binary arasına başka bir katman girmemeli.. aksi takdirde programda yavaşlama kaçınılmaz olacaktır.. bu söylediğime katılmayanlar olabilir mantıklı bakarlarsa aradaki farkı görecekler

aracı framework kullanan uygulamamı hızlı çalışır? yoksa direk RAM/CPU yüklenip işletilenmi :)

kolay gelsin