yeni macera delphi ile mysql ve zeos bileşen hataları

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kazimates
Üye
İletişim:

yeni macera delphi ile mysql ve zeos bileşen hataları

Mesaj gönderen kazimates »

merhabalar, boş vakit değerlendireyim derken delphi ile mysql veritabanına bağlanayım dedim bir çok sıkıntı çıktı önce component aradım ve ücretsiz diye zeos componentin ZEOSDBO-7.0.0-alpha versiyonunu download ettim önce kurulumda sıkıntılar çektim ve tam kurmuştum ve bağlanmıştım ki bu seferde ısrarla .inc ve .dcu dosyalarını compile ederken sormaya başladı bunları projeyi yazdığım yere kopy ettim fakat şimdi yine projemi compile ederken
[DCC Fatal Error] ZComponent.inc(54): F1026 File not found: '..\Zeos.inc'

hatası alıyorum bunu bir türlü geçemedim. bu konuda bir fikir verebilirmisiniz. şimdiden teşekkür ederim. bu arada delphi rad studio 2010 kullanmaktayım.
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

Re: yeni macera delphi ile mysql ve zeos bileşen hataları

Mesaj gönderen Lost Soul »

Şu yolları library path e ekleyiniz

Kod: Tümünü seç

sürücü:\...\ZEOSDBO700alpha\src\component
sürücü:\...\ZEOSDBO700alpha\src\core
sürücü:\...\ZEOSDBO700alpha\src\dbc
sürücü:\...\ZEOSDBO700alpha\src\parsesql
sürücü:\...\ZEOSDBO700alpha\src\plain
ertemsoft
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ertemsoft »

mrb

Eğer mysql veritabanı kullanacaksanız (Delphi ile beraber) tavsiyem ODBC üzerinden bağlanarak kullanmanız biz Zeos ile (5.x sürümü ile) oldukça sıkıntılar yaşadık. Yaklaşık 7 yıldır ODBC üzerinden bağlanarak kullanmaktayız .Client a ODBC tanımı yapmak ve BDE kurmak dışında
bir zorluğu yok veya alıştığımız için bize öyle geliyor :)

saygılar.
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

ertemsoft zeos ile karşılaştığınız sıkıntıları yazarmısın ne gibi durumlarda ne oldu ? Ben uzun süredir kullanırım daha bir sıkıntısını görmedim.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Biz de ZEOS kullanıyoruz ama fikrimce ZEOS kullanmak maceradır. Ne zaman, nasıl bir sorunla karşılaşacağınızı bilemiyorsunuz. Bazı arkadaşlar sorunsuz çalışıyor olabilir ama MySQL'in hangi sürümünü, LibMySQL in hangi sürümünü, ZEOS'un hangi sürümünü kullanıyorlar. Maalesef bunlar farklılıklar gösteriyor. Ayrıca Delphi artık Unicode u destekliyor, fakat şu anda ZEOS bileşenleri desteklemiyor ve bu konuda yapılan bir çalışma da yok. Bu ZEOS yazarlarının kendi açıklamasıdır. Size tavsiyem AnyDAC, UniDAC veya SQLDirect bileşenlerinden birini kullanmanızdır. Bizde projelerimizi AnyDAC'a geçirmeyi düşünüyoruz.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

uzun süre 6.XXX sürümünü kullandım şuan delphi2009 için çıkan 7.xxx alfa sürümünü kullanıyorum...Ben şimdiye kadar sorun denebilecek birşeyle karşılaşmadığım için merak ettim sizlerin nasıl sıkıntıları oldu diye. Öğrenelim ki önlemlerimizi alalım...Bir de Unicode mevzusuna değinmişsiniz artık ne kadar büyük bir sorundur bilmem ama bana lazım olan kodlamaları destekliyor en azından türkçede sıkıntısı yok. Ayrıca yakında Zeos'unda Unicode destekleyeceğini düşünüyorum...Bence Zeos'un üstünü çizmemek lazım ücretli rakiplerinden iyi olmayabilir(Diğerlerini kullanmadığım için aralarındaki farkları bilmiyorum) ama çok kişinin işini görüyor yapması gereken işi yapıyor...
orhancc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen orhancc »

mysql yerine firebird kullanmanızı tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Örneğin bir keresinde programı yazdım. Müşteriye kopyaladığımda bir "Unknown field type" diye bir hata almaya başladım. Sorunu tespit edene kadar en az 1-2 gün. Sonra libmysql.dll in farklı bir sürümünü yükleyince düzeldi. Ayrıca libmysql.dll dosyalarında sürüm bilgisi olmadığı için hangisinin eski hangisinin yeni olduğunu anlamak ancak tahminle veya boyutuna bakarak mümkün. Bu da mysql in bir sorunu.

Ya aslında bunu sana izah etmeye çalışmak hata. Sen yazarlarının alfa sürüm diye adlandırdığı şeyi nasıl cesaret edip de projelerinde kullanıyorsun, şaşırıyorum. Buradan yazdığın projelerin ciddiyeti gündeme geliyor.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Sen yazarlarının alfa sürüm diye adlandırdığı şeyi nasıl cesaret edip de projelerinde kullanıyorsun
Delphi 2009 'a kurulabilen sürümü olduğu için...Ayrıca ben sizden nasıl sorunlarla karşılaştınız diye sordum ilerde başımıza gelir diye...sadece libmysql.dll den kaynaklanan bir sorundan bahsetmişsiniz bunun Zeos'u kötü yaptığını sanmıyorum...Yani sadece bu problemle karşılaşıp milleti ücretli bileşenlere yönlendirmeyi doğru bulmuyorum.
Ya aslında bunu sana izah etmeye çalışmak hata
Zaten artık bir açıklama istemiyorum tavrınız hiç hoş değil... madem elinizde Zeos'u kullanmamıza engel şöle 3- -5 maddelik bir cevabınız yok, yazılarınızın ciddiyetine bakmalısınız ilk önce. Kullandığım sürümün ne olduğu önemli değil geliştirme aşamasında yapması gerekeni hatasız yapıyor şuanda zaten stabil sürümü çıkmasıda yakındır. Yani ben ne yazmışım önceki yazımda siz ne cevap veriyorsunuz sataşacak başka bir platform bulunuz...
ertemsoft
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ertemsoft »

mrb

biz özellikle (5.x sürümü idi sene 2003) joinle birleştirip veri girişi yaptığımız formlarda update işlemlerinde hatalarla karşılaştık. Update işlemlerini yapmıyordu bizde odbc+bde üzerinden kullandık şuana kadarda (7 yıldır) çoklu ortamlarda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Zeosla tekli düz veri girişlerinde
herhangi bir sıkıntı yaşamadık.
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

join ve iç içe sql ile birleştirdiğiniz tablolarda updatesql nesnesi kullanmanızı tavsiye ederim.
bazen pratik olsun diye kullanıcıları direk mysql user tablosuna ekliyordum, sonraki versiyonlarda bu sorun çıkarmaya başladı. normal sql komutları ile kullanıcı eklemeyi gerçekleştirin. zaman zaman bilgisayrdan kaynaklanan nedenlerle son kayıt kaydedilemeyebiliyor ve veri tabanı hatası alabiliyorsunuz. bunun için programınıza bakım bölümü ekleyin, gerekli sql ler kullanım kılavuzunda var.
AhmetNuri
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen AhmetNuri »

bende tam bu konuda soru soracaktım. firebird + zeos ile bir db bağlantısı yaptım sorun yok. ilerde aynı veri programa myssql mssql oracle de gerekebilir. onun için zeos 6.6.6 yı kurdum. firebird de normal yazıp okuyor. diğerleri hakkında geniş bilgisi olan yazabilri mi? mesela aynı projeyi seçimli olarak farklı veri tabanlarına bağlamak istesem nasıl bi tepki verir.
Ahmet DENİZ
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Her hangi bir sorun olmaz, ancak VT lerin SQL komutları bire bir aynı değil. Standart olmayan tüm SQL kodlarından (SQL92 standardı dışında) kaçınmanız gerekir.