Oracle - ADO ilişkisi

Oracle veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
csyasar
Üye

Oracle - ADO ilişkisi

Mesaj gönderen csyasar »

merhaba arkadaşlar;

sorum kısaca şu:

oracle'a delphi-ADO ile bağlantı kuruyorum. bağlantı kurmam yetmiyo ama. bunun yanında bir string gride kullanıcıları, haklarını, stored procları, tabloların adlarını yapılarını kısacası herşeyi almam gerekiyor.

:( nasıl yaparım?
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

SYS kullanıcısı altında View'lar var. Onlardan bu bilgileri çekebilirsin. Mesela ALL_USERS kullanıcıları, ALL_TABLES tabloları gösterir vb.

Bu arada ORACLE için Ado kötü bir seçim. ODAC veya DOA kullan. Sitede Linkler kısmında linkleri var.

Kolay gelsin.
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

abiciğim bunları bana tek tek anlatmanız lazım. müsadenizle tecrübelerinizden yararlanayım. biraz daha açar mısınız. biraz da kod yazarsanız hiç fena olmaz hani.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

çok zor bir olay değil ama açıp tek tek incelemen veya Oracle dökümanlarına bakman lazım. Hangisi ne işe yarar, ben de bilmiyorum. Bu ikisini hemen inceleyip yazdım.

Mesela veritabanı user'larını almak istiyorsan, bir Query'de :

select username from sys.all_users

sql'ini yazman lazım.

Kolay gelsin.
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

oracle ile ado neden kötü bi çözüm yolu? :(

ado.net de mi kötü bi çözüm yoludur acaba? :?
csyasar
Üye

Mesaj gönderen csyasar »

bir de bende oracle 8 deneme sürümü vardı. veritabanına hatasız bağlanmam için tnsnames.ora dosyasına tcp portu ayarı çekmem gerekiyodu. sanırım 1521 yerine 1610. bir de ms-dos tan veritabanının çalışmasına rağmen start yapmam gerekiyodu. bunu her oracle kullanısı yapar mı? neden ms-dos'tan start demeyince çalışmıyor? oysaki windows açıldığında veritabanı da başlıyor. :?: