digital label

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

boşlukları kaldırıp bunu yaz
[img ]http://members.lycos.co.uk/mtngndz/DSC00853.JPG[ /img]
En son mege tarafından 11 May 2004 11:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

betty_tr yazdı: De bu msga resim nasıl eklenir :)
IMG butonu ile. Butona bas, resmin tam yolunu yaz, tekrar butona bas.

[img ] http://www.resmin_tam_adresini_yaz.com/resmimiz.jpg [/img]

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
şimal
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen şimal »

Önceki fotografta sol üst köşe parlamış...

[img]http://members.lycos.co.uk/mtngndz/DSC00854.JPG[/img]

birde bu var.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Gerçekten güzel görünüyor. Sanırım akaryakıt istasyonları pompa takip sistemi. Bazı istasyonlarda bu tip programlar kullanılıyor. Tabi bu işin bir de elektronik kısmı var. Elektronikçi bir arkadaşım bir ara böyle bir program yazabilir miyiz diye sorduydu ama sonu gelmediydi.
Umarım başarılı olur, Allah tamamına erdirsin dilerim.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
şimal
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen şimal »

Sağolun teşekkür ederim Recep Bey
Sağolsun elektronik tarafıyla ilgilenen 3 tane elektronik mühendisimiz var... Başka bir yazılım ile elektronik tarafı tam olarak çalışıyor. Ben Amerikayı yeniden keşfediyorum yani :)
Şu anda çok şükür çalışıyor ama biraz hız problemim var.(Seri iletişimi kullandığım için ) Birde sahada pompacıların eline düşünce napacak bilmiyorum :D

Bu formu ekran çoğullayıcıyla çoğullayıp market tarafına yerleştiriyorlar. Satışın bittiğini müşteri içeriden görebiliyor. Ödeme yapmak için dolumun bittiğini görebilmek için pompa başında beklemek zorunda kalmıyor. Pompacıların kaçaklarını önlüyor. Sistemi ilk kurduğumuzda tedirgin olan taraf pompacılar oluyor :)
Sonra onlarıda memnun etmek için üzülmeyin istenildiğinde manuele alabiliyorsunuz diyoruz...
Vs vs vs....
Artık pompacılarla arkadaş oldum :)
Benzinci güzeli diyorlar bana :cry: İstasyonlarda geçiyor bu ara günlerim...
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Zaten bildiğim kadarıyla pompalarda sayısal değerleri (lt, tutar, birim fiyat) gibi bilgisayara aktaracak çıkışlar var. Bahsettiğim arkadaş ise tüm pompaları tek bir kartta birleştirip, numaralandırıp hangi pompa ne gönderiyorsa tek hat üzerinden bilgisayara yansıtacaktı. Dolaysıyla pompa bazında da satışlar, pompacıların hesapları takip edilebilecekti. Hatta verilerden ana depo miktarlarının hesap edilmesi işi olacaktı.

Her neyse, hızdan bahsettiğin seriport hızı ise, ben de bir ara elektronik terazi ile seriport üzerinden bir program yazdığımdan biliyorum, hız konusunda herhangi bir problemim olmadıydı..
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
şimal
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen şimal »

Ama dediğiniz gibi tek hat üzerinden RS485 hat veriyorlar. Birde arada datamat adı verdiğimiz bir converterımız var. RS485 i RS232 ye çeviriyor. 7 tane pompa çift yüzlü toplam 14 tane CPU (14 adres demek bu) ile haberleşiliyor. Her birine sırayla nasılsın deniliyor timeout bekleniyor vs.. Detayları çok fazla
Yani bence yavaş. Ama aklımda bir çözüm var bunu idareye kabul ettirtmem gerek. Bilişim fuarında bir kart görmüştüm. Comport çoğullayıcı. 8 tane çıkış veriyordu 8 ayrı comport demek bu :D. Her 2 CPU yu bir çıkışla adreslersem hızım 7 kat artar diyorum.
Yada algoritmayı değiştirmem gerekebilir.
Sağlıcakla kalın iyi günler...
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

betty_tr yazdı:Ama aklımda bir çözüm var bunu idareye kabul ettirtmem gerek. Bilişim fuarında bir kart görmüştüm. Comport çoğullayıcı. 8 tane çıkış veriyordu 8 ayrı comport demek bu :D. Her 2 CPU yu bir çıkışla adreslersem .
orta halli herhangibir mcontroller ile valla istenirse değil 8, 32 tane bile seri port aynı anda kontrol edilebilir. PC tarafıda sadece bu check edilmiş 32*x bytelık veriyi alır, oh. biraz bitsel kasmak gerekecek ama neyse sizin elektronik mühendisi arkadaşlar düşünsünler :D
Kullanıcı avatarı
şimal
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen şimal »

Sanırım aynı karttan bahsediyoruz mege sağolasın...