cxcheckcombobox item seçtirme

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Kullanıcı avatarı
tuna
Üye

cxcheckcombobox item seçtirme

Mesaj gönderen tuna »

Merhaba.
cxcheckcombobox ile içindeki seçili olan items'leri veri tabanında saklıyorum
Sql_FiltreK1.AsString:=FrmRap_EnvanterHaftalikMazlemeFiltre.cxCheckComboBox1.Text; (bu kod ile);

ama veri tabanına attığım seçili olan items'leri cxcheckcombobox' a nasıl geri seçtirebilirim.

FrmRap_EnvanterHaftalikMazlemeFiltre.cxCheckComboBox2.Text:=Sql_FiltreK2.AsString; (bu kodu yazıyorum ama işe yaramıyor.)

veri tabanındaki field'a a;b;c;d;e;f diye ekliyor orada bir sorunum yok. Ama dediğim gibi geri nasıl seçtirebilirim.
bgoktas
Kıdemli Üye

Re: cxcheckcombobox item seçtirme

Mesaj gönderen bgoktas »

-Öncelikle Veritabanınızda text'i değil editvalue'yu saklayın.

-CXLookupcombobox kullanın. (listsource- comboda göstereceğiniz kayıtları sağlayan datasource, listfieldnames:listelenecek alan, keyfieldnames:database'de saklayacağınız key alanı)
Kullanıcı avatarı
tuna
Üye

Mesaj gönderen tuna »

bgoktas yazdı:-Öncelikle Veritabanınızda text'i değil editvalue'yu saklayın.

-CXLookupcombobox kullanın. (listsource- comboda göstereceğiniz kayıtları sağlayan datasource, listfieldnames:listelenecek alan, keyfieldnames:database'de saklayacağınız key alanı)
lookupcombobox kullanamam çünkü kulanıcı birden fazla items i işaretleyerek seçiyor. Ayrıca checkbox' ın içeriğini form açılırken kod ile dolduruyorum.

Ama kullanıcının daha önceden seçtiği items ları bir şekilde getirtmem lazım.
bgoktas
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bgoktas »

pardon cxcombobox diye görmüşüm. ama dbde text yerine primary keyi tutmak en mantıklısı bence.
Kullanıcı avatarı
tuna
Üye

Mesaj gönderen tuna »

bgoktas yazdı:pardon cxcombobox diye görmüşüm. ama dbde text yerine primary keyi tutmak en mantıklısı bence.
Yok siz benim sorunumu tam anlamadınız. :) Benim veri tabanıyla ilgili bir sorunum yok. Veri tabanında sadece saçili olan itemslerin bilgisini yazıyorum okadar. Daha sonra aynı itemsleri geri seçtirtmem gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Bende bu bileşen yok mantık olarak yol göstereyim...
a;b;c;d;e;f bu değerleri bir değişkene al...
copy ,pos komutları ile harfleri tek tek parse et....
örneğin <a> harfini aldın, x:=combobox.items.indexof(a) diyerekten <a> nın index ini al ve checked özelliğini true yap...
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

itemlerin item numaralarınıda yaz vt.ye sonra onları döngüye sokup post delete ile parçalar ve numaraya göre işaretlersiniz.
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
Bay_Y
Üye

Mesaj gönderen Bay_Y »

Kod: Tümünü seç

var
  AIndex: Integer;
begin
  AIndex := cxCheckComboBox1.Properties.Items.IndexByDescription('FieldByname('AlanAdı').AsString');
  if AIndex<>-1 then 
     cxCheckComboBox1.State := cbsChecked ;  // Kayıt Var 
  else
       //Kayıt Yok  ( demekki buaray bişi yazmaya gerek yok bunu sadece başka bir konuda gerekir diye ekledim. bu durumda 
                           AIndex CheckBox da ki  index numarası olacak )