Kullanıcının birden fazla oturum açmasını engellemek

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
habilkader
Üye

Kullanıcının birden fazla oturum açmasını engellemek

Mesaj gönderen habilkader »

S.A
Firebird Vt ile hazırladığım projede kullanıcı bilgilerinin(ad, şifre ve yetkileri) tutuduğu bi tablom var.
Programın ilk açılışında kullnıcı adı ve şifresini alarak bu tabloda sorgulama yaptırırark programa girişine izin veriyorum.

Ancak A terminalinden giriş yapmış olan bi kullanıcı aynı anda B termianlinden de giriş yapabiliyor. Bunu engellemenin yolu nasıl olmalıdır.

Ben kullanıcı tablosuna eklemeyi düşündüğüm bir boolean tipi alanı, kullnıcı giriş yaptığında TRUE yaparak, oturumu kapattığında ise FALSE yaparak bu kontrolü yapmayı düşünüyorum ancak kullanıcı giriş yaptığı bi esnada (alan TRUE) iken program kilitlenir veya elektrik kesintisi olursa bu durumda alan TRUE olarak kalacağı için ilgili kullanıcı bir daha hiç giriş yapamayacaktır.

Bu konuda fikri olan yada bunu uygulayabilen arkadaşlar var mı ?
Kullanıcı avatarı
mikser
Üye

Re: Kullanıcının birden fazla oturum açmasını engellemek

Mesaj gönderen mikser »

ben bu konuyu çözmüştüm. c builder de ki kodu aşağıya yazıyorum. hem builder hem delphi bilen arkadaslar kodu cevirebilirler.
bir login ekranı olduğunu dusunelim ve kullanıcı şifresini girip tamam düğmesine bastı...

Kod: Tümünü seç

// kullanıcı adı ve şifre gerekli dosyadan kontrol edilecek hata varsa mesaj verilecek yoksa aşağıdaki kod çalışacak.

// kullanıcının adı ve şifresinin yazılı olduğu dosyada kullanıcının RecNo su tekdir.
    (burdaki RecNo paradox daki Recno dur. Firebird deki kullanıcıları tuttuğunuz dosyada bir sıra no su varsa bunu kullanabilirsiniz. Yoksa kullanıcı adı iki    tane olamayacağı için kullanıcı adını kullanabilirsiniz)

// dosya adı birbirinin aynısı olmasın. Örneğin kullanıcı, kullanıcıların tutulduğu dosyada 4. sıradaysa;
   // dosya adı   4Tmp.bin  şeklinde olacak...  8. sıradaysa dosya adı  8Tmp.bin şeklinde olacak.
   //  (ben dosya isimlerinin aynı olmaması için bu yöntemi kullandım, kullanıcı adı da kullanılabilir )
    FileName = ExtractFilePath(Application->ExeName);
    FileName = FileName + IntToStr(User->RecNo) + "Tmp.bin";

//  login ekranında kullanıcının adını girdiği textbox ın  ( UserUSERNAME->Text ) içeriği (kullanıcı adını adını al)
   char *a[] = { UserUSERNAME->Text.c_str() };

// eger dosya varsa...
    if (FileExists(FileName))
    {
       // dosyayı aç.
       FileHandle = FileOpen(FileName, fmOpenRead);
       // eger dosya açılamıyorsa...
      if(  FileHandle == -1 )
      {
        ShowMessage("Ayni İsimde İki Kullanıcı Baglanamaz");
        Edit1->SelectAll();
        Edit1->SetFocus();
        return;
      }
      else
      {
       //dosya bir sekilde oluşturulmus ve exe nin olduğu dizinde kalmış. (anormal kapanmalar, program kilitlenmeleri v.s.)
       // dosya kapat. tekrar  oluştur ve kullanıcı adını dosyaya yaz.
        FileClose(FileHandle);
        FileHandle = FileCreate(FileName);
        FileWrite(FileHandle, (char*)&a, sizeof(char *) );
       }
    }
    // dosya yoksa, dosyayı oluştur, kullanıcı adını yaz.
    else
    {
      FileHandle = FileCreate(FileName);
      FileWrite(FileHandle, (char*)&a, sizeof(char *) );
    }

burda dosyaya kullanıcı adı yazıldıktan sonra dosya açık bırakılıyor. bu durumda dosya kullanıldığından dosyaya başka bir işlem yapılamıyor.
(hem işletim sistemi tarafından hem programın kendisi tarafından.)

program ilk çalıştırıldığında dosyayı oluşturup içine kullanıcı adını yazıyor ve dosyayı açık bırakıyor. ikinci kez çalıştırıldığında önceki çalışmadan dosya açık olduğundan dosyayı açamıyor ve hata veriyor. bu durumda program daha önceden çalıştırılmış demektir. (aynı kullanıcı iki kere giremez)

Not : eger program local çalışıyorsa ve makina anormal kapandıysa, tekrar açıldığında .bin dosyasına bozuluyor ve checkdisk yapıyor.

umarım işinize yarar.
Biliyorsan konuş...
Konuş da feyiz alsınlar
Bilmiyorsan tut dilini
Seni bir adam sansınlar
name
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen name »

Merhaba

Tek çözüm TimeOut mantığını kullanmak gibi geliyor. Öncelikle User tablonda zaman bilgisini takip edebileceğin bir field eklemen gerekir. Kullanıcılardan herhangi birisi login olunca zamanı bu filed'e yazar ve 10 sn'yede bir de zamanı yeniler.

Aynı user bilgisi ile başka bir terminal login olmak isterse zaman field'i ile o anki zaman arasında 10 saniyeden fazla bir süre varsa ilk kullanıcının TimeOut olduğu varsayılır ve login diğer terminal için başarılı olur. Aksi durumda diğer terminal için login başarısız olur.
name
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen name »

Unutmadan birde bütün zaman bilgilerini serverdan almanız daha sağlıklı olur.
Kullanıcı avatarı
proteknikblg
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen proteknikblg »

Merhaba

Bu konuda hiç uğraşmadım ancak mesjınızı okuduğumda aklıma şöyle bir fikir geldi kullanıcı durumunu false turu olarak tutuyorsunuz. Kullanıcı vt ye login olmak istediğinde duruma baksın durum true ise yani kullanıcı açık gözüküyorsa durumu false yapsın bu arada bir triger ile durumu takip edelim ve durum true den false dönüştürüldüğünde bağlı olan terminallere vt den mesaj gönderilsin bağlı terminaller mesajı aldığında kullanıcı adlarına bağlı olarak durumlarını true olarak doğrulasın böylece bağlantı yapmak isteyen kullanıcı başka bir terminalde oturum açtı ise durum tekrar true olacaktır. Mesajlaşma için ortalama bir süre bırakılarak durum tekrar kontrol edilsin eğer durum da bir değişiklik olmadı ise hala false ise durumu true yaparak oturumu açmasına izin versin yok durum true olmuş ise başka bir terminalde oturumun açık olduğu belli olur ve kullanıcının oturum açması engellenir.
habilkader
Üye

Mesaj gönderen habilkader »

Problemi TimeOut yöntemi ile çözdüm
İlgelenen arkadaşlar için kısaca belirteyim

Kullanıcı bilgilerinin bulunduğu tabloya Time tipinde bir alan ekledim

ve aşağıdaki stroted procedure ile bu alana o anki saat bilsini update ettim

BEGIN
 UPDATE KULLANICILAR SET SAAT=CURRENT_TIME  WHERE KULLANICIID=:PKULLANICI;
  SUSPEND;
END
Daha sonra delphi tarafında Timer nesnesi ile 10 sn de bir bu stroted prcedure tetikleyerek o anki bağlı kullnıcının zaman bilgisini güncel tutuyorum

ve program giriş kısmında da aşağıdaki başka bir stroted procedure ile kullanıcının oturum açıkken update edilen son saat bilgisi ile o anki saat bilgisini karşılaştırotum aradaki fark 10 den fazla ile OffLine, değilse OnLine olduğunu geri döndüyorum geri dönen değeri Delphi içinde kontrol ettirerek kullnıcının bağlı olup olmadığını anlıyorum

SELECT SAAT FROM KULLANICILAR WHERE KULLANICIID=:PKULLANICIID INTO PSAAT;
PSUAN=CURRENT_TIME;

IF ((PSUAN-PSAAT)<=10) THEN
    BEGIN
    ONLINE=1;  /* ONLINE */
    END
     ELSE
         BEGIN
         ONLINE=0; /* OFFLINE */
         END