ADSL Modem ile Telefon Numarası Çevirmek

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

ADSL Modem ile Telefon Numarası Çevirmek

Mesaj gönderen webaytek »

Taa ki dial-up modem'im varken yazdığım bir programıma denk geldim de... çalıştırınca hayal kırıklığına uğradım...

Kod: Tümünü seç

function tapiRequestMakeCall(DestAddress, AppName,
  CalledParty, Comment: PChar): Longint; stdcall; external 'TAPI32.DLL';

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
  PhoneNumber,AppName: array[0..255] of Char;
begin
  PhoneNumber := '0535xxxxxxx';
  StrPCopy(AppName, Application.Title);
  tapiRequestMakeCall(PhoneNumber,AppName, '', '');
end;
kod dial-up modemin kullandığı tapi32.dll üzerinden çalışıyor... ve Windows Telefon uygulamasıyla bir telefon numarasını arıyor. Zaten bilen bilir...
Benim merakım şu şekilde... ADSL Modem ile aynı işi yapabilme şansımız var mı...
Lütfen internet servisleri var demeyin.
KOLAY GELSİN
cozturk
Üye

Re: ADSL Modem ile Telefon Numarası Çevirmek

Mesaj gönderen cozturk »

ADSL modem ile telefon numarası çeviremezsiniz. imkansızdır.
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

cevabın bu kadar net olacağını tahmin etmiştim ancak durumu şu soruyla pekiştirmek isterim... acaba gerçekten imkansız mı diye...
Dial-up mantığında şu durumun sözkonusu olduğu adsl modemler var... (Connect on Demand) yani yine windows arayüzünü düşünürsek dial-up bağlantı oluşturarak kullanıcı adı ve şifre yine TAPI32 aracılığıyla ADSL modeme iletiliyor... yani bi'nevi dial-up değil midir bu...

peki o zaman bu durumun da olanaksız olduğunu düşünerek sorayım. bluetooth veya wireless özelliği olan bir telefona BİLGİSAYAR üzerinden DELPHI ile bunu yapmam mümkün müdür?

Benim derdim sonuç olarak cep telefonunu aramak, titreştirmek veya birşekilde uzaktan erişmek... Oda içerisinde olan bir telefon olduğu gözönüne alınırsa sevinirim...
PC'den telefona Delphi ile herhangi bir şekilde trigger vazifesi gördürmek mümkün müdür?
Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim...
KOLAY GELSİN
cozturk
Üye

Mesaj gönderen cozturk »

Numarayı çevirtebilmek için cihaz telefon hattını üzerine alması ( 20..60 mA civarı akım çekmesi) sonrada numarayı çevirmesi gerekiyor. (DTMF tonlarını uygun şekilde telefon hattına aktarmak)

ADSL modemin böyle bir kabiliyeti yoktur. ADSL Modem içine ek bazı parçalar takmalısın ki ozaman başka bir alete dönüşür. Bu parçaları ise cihazın bağlı olduğu ethernet veya usb portundan kumanda edebilmelisin.

Numara çevirme işlemi için , GSM şebeke yada sabit telefon hattı için gerekli elektriksel kurallarına uymak gerekir. Bu ilk şarttır. Öncelikle donanımsal bir iş gerekir. Program ile takla atsak gene çeviremeyiz.

yakındaki bir cep telefonunu bluetooth ile etkileyip arama yapması sağlanabilir kanaatindeyim. Bu tip virüsler oluyormuş, kafe vb gibi yerlerde yakınlardaki kişilere mesaj gönderilip yaylılıyormuş. Ama bir onay penceresi çıkarak bu mesajın onaylanması gerekir belki
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

@cozturk verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. :o
KOLAY GELSİN
cozturk
Üye

Mesaj gönderen cozturk »

hmm kızmışsın galiba. ne yapalım elimizde başka bilgi yok. Ama wireless özelliği ile olabilir gibi. Bu 802.11 kısmı bildiğimiz ağ dır. gerekirse cep telefonuna da ufak bir program yazarak, ağdan gelen komuta göre arama yapması sağlanır. öncelikle cep telefonundaki programımız durduğu yerden kendi kendine arama yapabilmeli .
Kullanıcı avatarı
webaytek
Üye

cozturk yazdı:hmm kızmışsın galiba.
Tam tersi...
Sadece çözümsüz kaldım, bilgim benim de bu civarlardaydı. Ama mümkün mü acep dedim. Değilmiş yoksa kızmak değil kesinlikle...