YemekHane Kartlı Sistem

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
erdemhilmi
Üye
İletişim:

YemekHane Kartlı Sistem

Mesaj gönderen erdemhilmi »

mrb arkadaşlar

bir müşterim yemekhane için kartlı sistem uygulamak istiyor
herkese kart verecek ve kartı okutan yemek yiyebilecek
karta para yüklenecek, akbil ve izmirdeki kentkart mantığı diyebilirim
fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim nasıl yapılabileceği hakkında ...
teşekkürler
Erdem Hilmi KÜÇÜKKÖSE
Bilgisayar Programcısı
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

çipli kart uygulamasını bilemem ama bizde http://www.barkosoft.com un bir ürünü vardı.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
erdemhilmi
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen erdemhilmi »

sağol inceleyeceğim ama kendim yapmam gerektigi icin teknigini arastiriyorum
Erdem Hilmi KÜÇÜKKÖSE
Bilgisayar Programcısı
Kullanıcı avatarı
barutali
Üye

Mesaj gönderen barutali »

Benim lisedeki Programlama hocam da yapmıştı..
http://www.elraelektronik.com

kendisini en son gördüğümde pascal ile bilgisayar desteği olmadan kullanılan sürümünü yapıyordu ..

Yaşar Holding de suan hatta onun geliştirdiği program kullanıyor..
Bildiğim referansları içinde bi orası var..
amatör küme programcı :D
mero
Üye

Mesaj gönderen mero »

Barkosoft proximity kart ve parmak izi sistemi ile yapmış. Online çalışan bir proximity kart okuyucu veya parmak izi okuyucu aldığı bilgiyi bilgisayara gönderiyor. Bilgisayarda adamın köntörü varmı yokmu diye kontrol edip gerekli uyarıları veriyor ve turnikeye geçiş veriyor.

Köntör veya para yükleme işinide herhangi bir pcden yaptırıyordur.

Sitede yazılanlardan anladığım kadarı ile mantığı bu.Bir proximity veya paramak izi okuyucu(online çalışabilen(burda genelde satıcılarda yanlış anlayıp size online(veriyi okur okumaz pc ye gönderen) olmayan bir cihaz verebilirler. Dikkat!)), bir turnike (tabi pc kontröllü bir şey) ve bir pc ile sizde yapabilirsiniz.

Bende benzer bir iş yapacak olsam böyle yaparım veya piyasada yazılabilir proximity kart okuyucular ve yazıcılar var bunları inceler pc ye ihtiyac duymadan ne yapabileceğimi araştırırdım. 3. bir seçenekte akbillerin mantığını incelerdim çünkü akbilin aynısı bir cihazla çalışan bir yemekhane görmüştüm.
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

hocam her öğrenciye bir barkod numarası verip,barkod numaralarını bir etikete yazdırıp plastik bir karta yapıştıracaksın üzerine bide kaplama..
:)

sonra günlük giriş diye bişey olacak fatura ekranı gibi ama öncesinde öğrencilere cari kart gibi bişey açacak ve kartlara barkod numarasınıda girecek.sonra barkod okuyucudan öğrenci kartı okutup girecek,barkodu okuttuğu içinde sen hangi öğrencinin hangi tarihte,hangi saatte yemeğe girdiğini görebilirsin.Aynı öğrenci iki kez yemesin diye aynı tarihte aynı barkod okununca bu kart daha önce kullanılmış diyecek hepsi bu. sonrası raporlar öğrenci bazında aylık rapor,cari ekstre gibi.kolay gelsin
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

Bu arada hiç bir karta para yüklenmiyor tabi..sadece o karttaki ID numarasında kaç para olduğu veritabanına kaydediliyor.yani barkodlu sistemdede siz barkodu okutup 10 ytl yazdığınızda Cari kartında 10 YTL olacak.Her okuttuğunda 10 ytl den düşecek.Kartta herhangi bir veri yok yani.Kart sadece ID veya Barkod Nosunu öğrenme imkanı sunuyor bize.
cozturk
Üye

Mesaj gönderen cozturk »

Bilgisayar yakında olacaksa barkod içeren kartlar ve barkod okuyucu yeterli olur sanırım..
En son cozturk tarafından 30 Oca 2008 04:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

Bunlara gerek yok parmak izi okuyan kullanan cihazlar var sistem ile RS232 ile haberleşiyo. Bunlar kullanılarak daha pratik işler yapılabilinir.

( Bi bakıyon birisi gelmiş parmağını kesmeye koparmaya çalışıyo. -Napıyon abi. -Yemek yiyecem de benim parmağımın zamanı dolmuş ) :D:D:D
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Temassız kartlar iki çeşit.

Proximity ve Mifare (Mayfeyr) deniyor.

Proximity kartlara veri yazılamıyor, sadece üzerindeki ID numarası okunabiliyor.

Mifare kartlara ise kredi dediğiniz para yükleme gerçekleştirilebiliyor. Bu yükleme işlemi terminallerden yapılabiliyor.

Bu kartların terminallerini aldığınız yerler programlama desteğini, bilgisini gerekli dll vs yi sağlıyorlar.

Tavsiyem öncelikle bu tip terminaller ve kartlar satan bir firma ile görüşmeniz. İstediğiniz bilgiyi size sağlayacaklardır.

Programlama kısmında ise karttan gelen id ile personeli eşleştirip, kart üzerindeki krediyi okuttuğunda düşürmek için işlem yapmak başlangıç için yeterli fikri verir sanırım.