Sorguda şarta uymayan (olmayan) 'ın seçimi

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
hbulus
Üye
İletişim:

Sorguda şarta uymayan (olmayan) 'ın seçimi

Mesaj gönderen hbulus »

S.a.
Stok hareketi ile ilgili bir tablom var ve stok hareketlerini tür adında bir alanda hareket turlerini tutuyorum. Stok hareketlerinde a,b,c,d gibi tur kodlarını kullanıyorum. Buradan yıl sonu itibariyle 01.01.2007 ile 31.12.2007 tarihleri arasında tür alanında 'c' değerinin olmadığı kayıtlar ın dökümünü almak istiyorum. Bir türlü mantığı kuramadım. ('c' değerinin olmadığı aynı stok kodundan tekrarlananları değil sadece tek kayıt döndürmek istiyorum. yani bana lazım olan 'c' olmayan tüm hareket kayıtları değil, hareket türünde hiç 'c' turu olmayan stok kodu...
Bilmem anlatabildim mi? Amma karışık anlattım ha.... :lol:
Erbab-ı kemâli çekemez nakıs olan, rencide olur Dide-i Huffaş ziyadan....
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Eşit değil operatörü kullanarak yapabildiğin gibi
select * from tbl where alan<>'c'
şartın değilini almak ta işini görecektir.
select * from tbl where not alan='c'
şartların nasıl verilebildiği konusu aslında sadece sorguların değil programlamanın temel taşını oluşturduğundan bu konuya eğilimini arttırmalısın.
Şaban Şahin AKMAN
İletişim:

Mesaj gönderen hbulus »

Teşekkürler hocam tavsiyelerinizi dikkate alacağım inş. bana lazım olan; sorgulama sonucu dönen sonucların icinde tür alanı 'c bulunmayanlar. Yani ilgili stokkodunun stok hareketi olacak, ancak stok hareket türü içinde 'c' olmayacak.
where tür<>'c' değil de where tür<>'c' ve 'c' türü olarak hiç hareket görmemiş kayıtlar.
Erbab-ı kemâli çekemez nakıs olan, rencide olur Dide-i Huffaş ziyadan....
akdatilla
Üye

Mesaj gönderen akdatilla »

select * from tbl where alan not like '%c%'
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Kod: Tümünü seç

Select * from tablo
where Stokkodu not in (Select distinct Stokkodu tablo where hrk = 'c')
içteki select ile hareketinde c olan stokları seçer, ikinci select ile bu stok kodlarının içinde olmayan stokları seçmiş olursun.
Kullanıcı avatarı
ahmethakan
Üye

Açık kaynak kod

Mesaj gönderen ahmethakan »

http://www.forxy.net adresinde sql le ilgili çok güzel örnekler var tavsiye ederim