kayıt birleştirme ve kontrol

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
guduknecmi
Üye
İletişim:

kayıt birleştirme ve kontrol

Mesaj gönderen guduknecmi »

selamlar,
illerden programın datasını alarak, merkezde tüm üye kayıtlarını birleştirmek istiyorum,Ancak tayin vs. nedenler ile birden fazla ilde kaydı olan olabilir.Bunu önlemek için yani merkezdeki programa her TC Kimlik Numarasının sadece bir defa kayıt yapılması için aklıma iki yöntem geliyor ancak ikisi de kafama yatmadı.
Aklıma gelen yöntemler:
1-Kaydı aktarma sırasında bir döngü ile numarayı kontrol edeyim daha önce kaydedilmemişse kaydedeyim kaydedilmişse sonraki kayda geçeyim.(Burada gidecek zaman problem olur gibi geliyor, çünkü üye sayısı fazla)
2-iki tabloyu join ile birleştirip TC Kimlik no alanını group by ile birden fazla kaydı olanları bulup, başka bir ekrandan bu kaydın birisini silmek.(Bu da mükerrer kayıt fazla çıkarsa bezdirebilir)

Benim aklıma gelmeyen, daha kolay, basit bir çözüm yolu bilen, fikir verebilecek olan var mı?
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
tckimlik numarasına uniq index tanımladığın zaman zaten ikinci kez kayıt etmene izin vermeyecektir.
böyle bir hata ile karşılaştığın zaman bu hatayı yakalar (hangi kayıt daha güncelse onu kullanır) işleme devam edersin.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Hız konusunda Index'in varsa endişe etmeni gerektirecek bir durum sözkonusu olma ihtimali zayıf !...

Bu yüzden Aslangeri'nin söylediğini uygulayabilirsin. Yada önce sorgularsın var mı yok mu diye (ki sende bunu söylemişsin) o şekilde yapabilirsin.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
guduknecmi
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen guduknecmi »

yardımlarınız için teşekkür ederim,
sayın aslangerinin anlattığı şekilde olmaz diye düşünüyordum.Yani hata ile karşılaşınca döngü durur diye düşünüyordum, şu halde except olayında sonraki kayda geçebileceğim anladığım kadarı ile..Eh bu da kontrol için harcayacağım vakti artık harcamayacağım demektir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim...