adodataset1.delete sorunu

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
canavar
Üye

adodataset1.delete sorunu

Mesaj gönderen canavar »

arkadaşlar adodataset1 kullanıyorum vt access excelden tablo alıp vt yazdırıyorum işlem tamam fakat vt deki kayıtlar arasında birer boşluk var örneğin
murtaza keskin
boş
ahmet dersiz

gibi adodataset.delete yapıyorum verdiği hata
satır güncelleştirme için bulunamıyor. son okuduğundan bu yana bazı değerler değişmiş olabilir.

bu hatayı nasıl halledebilirim sizce.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Kayıt eklerken iki kere Insert veya Append demiş olmayasınız.. Ya da kod iki kez çalışıyor olmasın :?:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

s.a.
ADO bileşenleri ile kayıt işlemleri yaparken, tüm sütunları aynı değere sahip birden fazla kayıt varsa ve o kayıtlardan herhangi birisine herhangi bir işlem yapılmaya çalışılırsa belirttiğiniz hata oluşuyor. Mesela harhangi bir alana bir değer yazıldı ve hata geldi ise tabloyu açıp kaparsanız tüm o kayıtların o alanına belirttiğiniz değer yazılmış olur veya kaydı silerseniz hata aynen gelir. Tabloyu kapatıp açarsanız o kayıtların (tüm alanları aynı değere sahip olanlar) hepsinin silindiğini görebilirsiniz. Bu mesaj belirttiğim gibi tüm alanları aynı değere sahip birden fazla kayıt varsa ve bu kayıtlardan birisinin üzerinden değişiklik yapılmaya çalışılırsa tüm o kayıtların hepsi için çalıştırıldığı anlamına gelmektedir :) . İyi çalışmalar.
Şaban Şahin AKMAN

Mesaj gönderen canavar »

teşekkür ederim arkadaşlar tavsiyeleriniz işe yaradı.