Windows Seri No

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
vipaydin
Üye

Windows Seri No

Mesaj gönderen vipaydin »

Merhaba.
B2006 kullanıyorum.
Bir şifreleme işleminde kullanmak üzere Windows'un seri numarasını kullanmak istiyorum.
Bunu Jedi nin System Info bölümünde ComputerInfoEx.OS.ProductID component'i ile yapabiliyoruz.
Çıkan sonuç ; xxxxxx-OEM-xxxx-xxxx gibi bir şey.

Şimdi benim sormak istediğim nokta şu :
Acaba çıkan bu sonuç herhangi bir şekilde değiştirilebilir mi?
Şifreleme de bu sonucu kullanırız ve yarın bir gün birileri bu numarayı değiştirirse bir çok sorun yaşarız.

Windows un seri numarasının değiştirilip, değiştirilemeyeceği konusunda bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

Tşk.ederim kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Evet windosun seri numarası değiştirilebiliyor. Biri yaparken görmüştüm, bir programcık gibi bişey kullanmıştı (legal mi değil mi tam olarak bilmiyorum, illegal olmayanı yapılsa bile legal şekilde de yapılanı olabilir).
Kullanıcı avatarı
vipaydin
Üye

Mesaj gönderen vipaydin »

Teşekkür ederim Naile Hanım.

Peki windows seri numarasını kullanmak mantıklı mı?
Yani kullanıcı bir şekilde windows un seri numarasını değiştirirse, tekrar şifre sorulacak. Acaba bu işlem mantıklı olur mu ki???
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

harddiskin seri nosunu kullansanız..? en azından format atılmadığı sürece değişmez bu numara. hdd seri no alma vardı sanırım forumda
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

unicorn64 yazdı:harddiskin seri nosunu kullansanız..? en azından format atılmadığı sürece değişmez bu numara. hdd seri no alma vardı sanırım forumda
Formatlandığında ya da değiştirme programları ile değiştirilebilen volum seri numarasıdır. Halbuki diskin fabrika seri numarası değiştirilemez diye bilinir. Bunu kontrol edebilirsiniz forumda örnek olması lazım. Bunda da bir açık şudur: vatandaş diskin bozulduğunu söyleyip başka bir hdd ye kurulum yaptırmaya kalkabilir :roll:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!