Visual C# ile C# Builder arasında bir fark var mı?

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
FXERKAN
Üye
İletişim:

Visual C# ile C# Builder arasında bir fark var mı?

Mesaj gönderen FXERKAN »

merhaba bize okulda Visual Studio .Net ile C# göstermeye başaladılar.

ben biraz delphi biliyorum.

acaba C# Builder ile biz gösterdikleri arasında ne farklar var. üretici firmalar haricinde.

birde bi sorum daha olacaktı.

ya C#'da bir data dosyasına nasıl bağlantı yapılıyor.

delphide bde, sql yada interbase ile yapabiliyorum ama C#'da bir türlü çözemedim

teşkkürler.
[ F X E R K A N © - E r k a n Ç İ F T Ç İ ]
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

C# biraz java'ya benzetmeden, biraz da VB'nin bu .net olayını kaldırmaya gücü yetmeyeceğinden doğmuş bir dil (benim kişisel düşüncem bu). Zaten .net ile uğraşan hangi arkadaşa sorsam, VB'yi es geç C# diyorlar.

C# derleyicisi .net framework üzerinde çalışıyor ve Borland'da MS'in yayınladığı bu derlyiciyi kullanıyor mantıklı olanda o zaten.

Ayrıca arayüz olarakta IDE Microsoftun IDE'sine baya benziyormuş. Ben sadece resimlerini gördüm ama hattın iyi ise http://www.borland.com adresinden deneme sürümünü indirebilirsin.

peki derleyici aynı, IDE birbirine çok benziyor avantajı ne diye sorarsanız, MS araçları genelde sadece MS teknolojilerini desteklerler, Borland MS teknolojileri yanında diğer teknolojileri de desteklerler. Ben sadece MS teknolojisi kullanacam derseniz, yani .net, SQL Server, Access vs. Visual Studio daha iyi bir seçim olacaktır. Benim nihai görüşüm ise bu alanın kralının Delphi .net olabileceği. Bakalım Borland iyi iş çıkarır inşallah.

Sitedeki .net bölümündeki yazıyı okumanı tavsiye ederim. Ayrıca kardeş sitemiz http://www.evcil.net adresinden .net ile ilgili geniş kaynaklara ulaşabilirsin.

Kolay gelsin.
NightFlight
Üye

Mesaj gönderen NightFlight »

Vs .net ile borlandın ürünü arasında projesel çalışma olarak farklı ve VS.net sana daha fzla tool sunuyor. mesela Pocket pc veya Wince için program yapabiliyorsun bunlar için sana emulatörde sunuyor .

Öncelikle data base ulaşmak için şunu yapmalısın. Baglantı oluşturmalasın.
Bunu bir 2 yolu var ama ben sana en yaygınını göstereceğim

private static OleDbConnection Baglan = new OleDbConnection("Provider=SQLOLEDB.1;Password=masrafci;Persist Security Info=True;User ID=MUSER;Initial Catalog=dcl;Data Source=ADNSERV");

olarak Yaparsan baglantı oluşur Lakin kullanıcagın yerde baglantıyı acmalı ve kapmalısın

Baglan.Open();

oke bu işini görür sanırım
Kullanıcı avatarı
FXERKAN
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen FXERKAN »

abiler çok sağolun birz uğraştıktan sonra ve biraz ingilizce dökümandan sonra ben olayı anladım. ancak şimdi bir sorun daha var. database bağladım ve kullanıyorum. sorun şu şimdi bilgileri datagrid de göstermek için fill diye bir komut kullanmam gerekiyor. bu olmadan bu işi yapamazmıyım. yani delphideki gibi direk database bağlayınca ve tableyi açınca grid gösteriyor ancak C# bu olmuyor. neden?
[ F X E R K A N © - E r k a n Ç İ F T Ç İ ]
NightFlight
Üye

Mesaj gönderen NightFlight »

bunun nedeni Ado.net ve C# taki yeni sistem bu önceleri işini bozuyor gibi görünüyor ama bu sistemle bağlantı kopsa bile çalışabilirsin. Bunun açıklaması uzun ama .net framework u okursan anlarsın birazda örnek uygulamalara bak.

Birde bu metod sayesinde bir xml veya text vs.. dbgrid içinde direk gösterebiliyorsun.

mesela merkez bankası kurları gridde

XmlTextReader rdr = new XmlTextReader(" http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml");
DataSet ds = new DataSet();
ds.ReadXml(rdr);
dataGrid1.DataSource=ds;

Dediğim gibi frame workun özellikleri bunlar ama gusel bir yapı bence