C# Eğitim Önerisi

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
adelphiforumz
Üye

C# Eğitim Önerisi

Mesaj gönderen adelphiforumz »

Selamlar

Arkadaşlar uzun yıllardır delphi ile uygulama geliştiriyorum.
2008 yılında 4 ay kadar c# ile ilgili eğitim aldım fakat uzun zamandır c# tarfında hiç uygulama geliştirmedim.
Son çıkan özelliklerini ve görsel programlama tarafındaki kolaylıklar hakkında çok fazla bilgi ve tecrübe sahibi değilim.

Bu konuda internet'ten eğitim videoları buldum ve bir çoğunu izledim, genllikle temel kavramların kullanımları anlatılıyor.
Benim aradığım daha detaylı ve görsel olarak bir proje nasıl yapılır, veritabanı katmanları nasıl oluşturulur,
Bunlara görsel objelerle nasıl ulaşılır şeklinde yararlanabileceğim kaynak bilen arkadaşlarımız varsa yardımcı olmasını rica ederim.

Saygılarımla
Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.
Akıllı birisinden gelen cefa, bilgisizlerin vefasından iyidir.
Bilgiye ulaştı mı ayak, kanat olur
Biz insanı kıyafetiyle ağırlar bilgisiyle uğurlarız.
Mevlana
SelcukSZR
Üye

Re: C# Eğitim Önerisi

Mesaj gönderen SelcukSZR »

Selam,

Eğer kaynak olarak kitap arıyorsanız iki adet kitap önerebilirim;
1- Sefer Algan - Her Yönüyle C#
2- Süleyman Uzunköprü - Projeler ile C# ve SQL Server

Kitapları birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı olarak düşünebilirsiniz, ilk kitap syntax, çok kullanılan metodlar, sınıflar hakkında detaylı bilgi içeriyor
ikinci kitap ise bu bilgileri proje üretme çerçevesinde controller property bilgileri vs de ekleyerek ve satır satır kodları açıklayarak uygulamaya geçiriyor.
Kullanıcı avatarı
adelphiforumz
Üye

Selam "SelcukSZR"

Bilgi için teşekkürler "Sefer Algan"'nın kitabını alıp okumuştum.
"Süleyman Uzunköprü"'nün kitabınıda hafta sonu alıp inceleyeceğim.

Daha çok aradığım video yada özel eğitim şeklinde amacım öncedende belirttiğim gibi
IDE üzerinden nesneleri kullanarak işlem yapma yolları, daha çok veritabanı işlemleri ilgimi çekiyor.

Delphideki ADOQuery, DataSource, Dataset, Grid, Store Procedure, Fonksiyon ve View kullanımları gibi yapıları incelemek ve öğrenmek istiyorum.

Delphideki gibi kolay bir alt yapısı varmı
Mevlana
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

ORM yapısıyla delphiden daha kolay olduğu söylenebilir. C#'daki ORM'lerden biri EntityFramework. Bir çok şeyi sizin adınıza yapıyor.
SelcukSZR
Üye

Mesaj gönderen SelcukSZR »

Delphi'yi henüz öğrenme aşamasına dahi geçemediğim için farkları tam bilemiyorum açıkçası ama C#'ın ADO.NET kısmının Delphi'nin ADO işlemlerinden çok da farklılaşacağını sanmam. Database işlemleri için C#'ta türlü yollar var, Entity Framework en zahmetsiz olanı, ADO.NET söylenene göre en zahmetlisi ama ben şahsen SQL kodu yazmayı sevdiğim için sanırım genelde ADO.NET kullanıyorum. Bu ikisinin dışında Linqtosql classes yöntemi var bu da Entity ve ADO.NET arası bir yöntem sayılabilir. Süleyman Uzunköprü'nün kitabına göz attım şimdi ADO.NET connected ve disconnected mimarileri gayet ayrıntılı anlatılmış, Entity de öyle hatta Visual Studio'da adım adım Entity sınıfları oluşturulmuş ama linqtosql yöntemini göremedim. Dataset/Datatable nesneleri ADO.NET te de kullanılıyor ve result set tutma gibi bir fonksiyonları var. Stored Procedureler Entity ile modele direkt eklenip metod/fonksiyon/procedure gibi kullanılabiliyor...

Ben kitaptan çalışmayı tercih ettiğim için videolar konusunda çok bilgim yok işin açığı, ADO.NET connected yada disconnected architecture SqlDataAdapter, SqlCommand objects vs gibi biraz daha spesifik aramalar yaparsanız belki bilgilendirici videolar çıkabilir.
Kullanıcı avatarı
adelphiforumz
Üye

Selam "SelcukSZR"

bilgilendirme için teşekkür ederim.
ilk fırsatta belirttiğiniz konuları araştırıp inceleyeceğim.
İyi Çalışmalar
Mevlana
murat91
Üye

Mesaj gönderen murat91 »

Kudvenkat adlı kullanıcının eğitimlerini de tavsiye ederim Youtube'daki benim işime yaramıştı.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

Hala eğitim ihtiyacınız devam ediyor ise microsoft un açık akademisi var. internet üzerinden devam edebiliyorsunuz.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
akdatilla
Üye

Mesaj gönderen akdatilla »

Merhaba Arkadaşlar,
Çalıştığım işyeri kendimi geliştirebilmem için kendi imkanlarıyla kısa süreli bir eğitim alma şansı veriyor. Konum olarak İst.Ankara,Antalya,İzmir) . Eğitim süresi olarak 3-4 gün en fazla 1 hafta olabilir. Ben delphi ve php ile geniş çaplı uygulamlar geliştirmiş, eclips ile java kullanarak basit andoid uygulamaları geliştirmiş çok eski bir programcıyım.
Beni çok kısa sürede C# kullanarak proje geliştirebilmemi sağlayabilecek bir yazılım akademisi var mı ?
Bilgisi olan yazarsa çok sevinirim.
Not: Eğitim türkçe olmalı, sertifika aramıyorum

Hayırlı günler.