C# Türkçe karakter sorunu Çözüldü

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Javs
Üye

C# Türkçe karakter sorunu Çözüldü

Mesaj gönderen Javs »

Arkadaşlar bir windows uygulaması geliştiriyorum C# da nerdeyse sonuna geldim sayılır tüm textbox lara girilen karakterleri textBox'un CharakterCasing özelliğini Upper yaptım fakat ı ve i harfinde sorun çıkartıyor diğer türkçe karakterlerde sorun yok tüm textBox'ların keypress özelliğini kontrol etmek istemiyorum bunun daha kolay bir yolu varmı

Daha Açıklayıcı olacaksa Caps Lock kapalı iken "ı" harfine bastığımda textBox'un CharakterCasing özelliğini Upper yaptığım için büyük "I" Yazması gerekli fakat "ı" şeklinde yazıyor Caps Lock Açtığımda normal büyük yazıyor "i" harfinde ise Caps Lock kapalı iken Büyük I yazıyor Caps Lock açınca normal büyük İ yazıyor textboxların keypres özelliklerinde ı geldiğinde I yaz demek yerine daha kolay bir yöntem veya daha farklı bir yöntem varmıdır acaba.
En son Javs tarafından 14 Nis 2016 06:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Javs
Üye

Re: C# Türkçe karakter sorunu

Mesaj gönderen Javs »

Cözüm : QuAdR Nickli ustaya teşekkürler farklı bir forumda cevap verdi ben çözümü burdada paylaşmak istedim benim gibi bu konuda takılan olursa yardımcı olur.

bütün textboxları seç CharacterCasing i kaldır event sekmesinden hepsi seçili iken textchanged a tıkla
böylelikle hepsi tek eventa gidecek.
sonra o eventa codları yapıştır.düzgün çalışacaktır.

TextBox txBox = (TextBox)sender;
int pos = txBox.SelectionStart;
int slen = txBox.SelectionLength;
txBox.Text = txBox.Text.ToUpper();
txBox.SelectionStart = pos;
txBox.SelectionLength = slen;
txBox.Focus();