DataGridin captionunu deyişme ve aktif veriyi alma

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
a.mikayil
Üye

DataGridin captionunu deyişme ve aktif veriyi alma

Mesaj gönderen a.mikayil »

Arkadaşlar, ben C#ta daha yeni yazmaya başladım. Delphi den geldiğim için oradaki görsel kolaylıkları burada bulmayınca haliyle baya zorlanıyorum.
1. Delphi de bir datagridi bir datasete bağlıyorduk. Eğer tasarım zamanı dataset bir stored prosedüre, query ye yada tabloya bağlıysa alanların datasetteki caption larına rağmen dbgridde o alanlara ıstediğim captionu vere biliyorum. C sharpta bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum
2. Mesela ben Delphide şöyle bir şey yapa biliyorum.
label1.caption:=ADOTable1KullaniciIsmi.text;
yani aktif kaydın KullanıcıIsmı alanının değerini Label1 in captionuna yazıyorum. Fakat C sharpta nasıl olacak bu.
3. Burada AfterScroll, BeforePost gibi çok değerli olayları nasıl kulanacağım. Daha bulamadım da.Lütfen bana bu konularda yardımcı olun.
İstikrar sürsün, Türkiye'm büyüsün inşallah.
orhancc
Üye
İletişim:

Re: DataGridin captionunu deyişme ve aktif veriyi alma

Mesaj gönderen orhancc »

SQl için hangi teknolojiyi kullanıyorsun? Örnek kod varsa birşeyler yapabiliriz. SQLDataAdapter,LinqtoSQL,TypedDataset,Entiy Framework ?
Kullanıcı avatarı
a.mikayil
Üye

Re: DataGridin captionunu deyişme ve aktif veriyi alma

Mesaj gönderen a.mikayil »

Valla ben şimdiye kadar SQLDataAdapter dışında hiç bir şey kullanmadım. Diğerleriyle ilgili bilgim yok.Örneğin Doktorlar tablosuna yeni veri giriyorum. Doktorun uzmanlık alanı zorunlu bir alan. Ben kaydetmezden önce kontol etmek istiyorum, eğer doktorun uzmanlık alanı seçilmediyse o zaman kaydetme işlemini iptal ediyorum ve kullanıcıya uzmanlık alanının mutlaka seçilmesi gerektiğini bir mesajla bildiriyorum. Ya da mesela, ben bir datasetin, ya da Datatable ın durumunun Insert mü, Edit mi olduğunu nasıl kontrol edebilirim?
İstikrar sürsün, Türkiye'm büyüsün inşallah.