DataSource, DataSet ve s.

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
a.mikayil
Üye

DataSource, DataSet ve s.

Mesaj gönderen a.mikayil »

Delphi'yi de bilen arkadaşlar, merak ediyorum. Şimdi Delphi'de ADO'yla veritabanına bağlanmak için bir ADOConnection olurdu. Sonra istediğimiz kadar DataSet ekleyip Connection özelliklerini o ADoCnnection seçiorduk. Bir DBGrid, navigatör, DBEdit' i dataSetlere bağlamak için DataSorce'lar kullanıyorduk. C#'taysa tamamen kafam karıştı. Yani şimdi biz görsel olarak bir Gridi bir datasete bağlayamıyor muyuz? Mutlaka kod tarafında mı bunu belirtmeliyiz? Eğer mümkünse Delphi'de yaptığımızı C# tarafta nasil yapacağımızı gösterebilir misiniz?
İstikrar sürsün, Türkiye'm büyüsün inşallah.
orhancc
Üye
İletişim:

Re: DataSource, DataSet ve s.

Mesaj gönderen orhancc »

sqldatasource,objectdatasource,entitydatasource ile kod yazmadan bağlayabilirsin. Hangi teknolojiyi kullanacağına bağlı olarak değişir. İlk zamanlar sqldatasource kullanıyordum bir sürü artıdan kod yazmam gereken durumlar oluyordu. Sonra typed-dataseti kullanmaya başladım ve objectdatasource kullandım. Entity Framework çıkınca hepsini o şekilde kullanmaya başladım ve tek bir satır sql kodu yazmadan tüm işimi linq ile hallediyorum ve de gayet kullanışlı.
Kullanıcı avatarı
a.mikayil
Üye

Re: DataSource, DataSet ve s.

Mesaj gönderen a.mikayil »

Hmmm, evet ya. Her halde ilk bakışta her ne kadar yabancı gelse de daha kullanışlı. Sadece belli bir alışma zamanı gerek. Ben yeni öğrendim, bir editi dataya bağlamak için dataedit olmasına gerek yok. Bu da çok güzel.
İstikrar sürsün, Türkiye'm büyüsün inşallah.