DataGridView'de değişen sütunlar

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

DataGridView'de değişen sütunlar

Mesaj gönderen mkysoft »

Form üzerine bir DataGridView koyuyorum. DataSouce kısmını bağlıyorum. Gerekli sütun adlarını felan ayarlıyorum. Projeyi kaydediyorum. Daha sonra tekrar açıp sütun adlarında değişiklik yapıyorum. Bazen derleme esnasında yaptığım tüm değişiklikler iptal ediliyor, sütunlar kendine göre sıralanıyor, başlıkları sıfırlanıyor. Bu nasıl bir hatadır çözemedim. 2008-sp1 kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Re: DataGridView'de değişen sütunlar

Mesaj gönderen lazio »

Benzer sorun zaman zaman bende de oluyor, design modda yaptığınız değişiklikler bileşene yansımıyor, bu durumda değişiklikleri aspx source dan yapıyorum
Resim

..::|YeşilMavi|::..
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

teşekkürler @lazio. ancak ben winforms üzerine çalışıyorum. yinede kodlar açıp değiştirebilirim ancak bu durumda IDE nin ne anlamı kalıyorki? Yaşadığım bir kaç garip durum daha var ancak çözemedim. Aynı başlık altında sorayım. sen her ne kadar aspx yapsanda yapı benzerdir.

Datagridview'de veri girişi yaparken kullanıcı kaydet butonuna basarsa girdiği son satır veri tabanına kaydolmuyor, çünkü satırın edit edildiğine dair bir uyarı henüz oluşmuyor. bunun için illaki scroll işlemi oluşması gerekiyor anladığım kadarıyla. Ben datagrid1.endedit komutunu gönderiyorum ancak yinede işe yaramıyor. ne yapmak gerekir?
unalaygun
Üye

Mesaj gönderen unalaygun »

dSet.Tables[0].GetChanges(DataRowState.Added)

ile datatable a yeni eklenenleri alabilirsiniz.
DataRowState bir enumdur. burda silinenler,değişmeyenler,eklenler ve değişmeyenleride alabilirsiniz işlemler bittikten sonra
birde acceptchanges yapın yapılan değişiklikleri onaylama manasında o zaman olur kanaatindeyim.
bunları hiç biri olmassa eğer sanmıyorum ama application.doevents i deneyin
iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

@mkysoft, bahsttiğin sorun muhtemelen gridview dan kaynaklandığı için aspx yada winform fark etmiyor bi şekilde render işleminde bug(lar) var. DesingTime da değişiklikler yapınca gösteriyor ama aspx yada resx e yazamıyor belki bir refresh yolu vardır ama hiç aramak için uğraşmadım doğrusu.

@unalaygun un dediği gibi Datagridview, dSet.Tables[0] dataseti ile offline olarak çalışır. Bu dataset üzerinden kayıtları alabilirsin sanırım.
http://social.msdn.microsoft.com/forums ... ca12b5209/
burda benzer bir sorunla karşılaşanlar olmuş.
Resim

..::|YeşilMavi|::..