C# ile Veritabanı İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

C# (C Sharp) veya Java ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
R.K.
Üye

C# ile Veritabanı İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Mesaj gönderen R.K. »

Hepinize kolay gelsin arkadaşlar. C#' la basit bir veritabanı uygulaması yapmak istiyorum ama delphideki yapı ile C# çok farklı geliyor bana. Yapmak istediğimi yazarsam sanırım daha iyi anlayacaksınız.

Acceste hazırladığım bir tablo var elimde. Öncelikle yapısını yazayım.

Kod: Tümünü seç

TBL_ISLEMANA 
      ISLEM_ID 
      TARIH 
      SAAT 
      BOLUM     FK 

TBL_ISLEMDETAY 
      DETAY_ID 
      ISLEMANA_ID    FK 
      PERSONEL_ID    FK 
      ACIKLAMA 

TBL_BOLUM 
      BOLUM_ID 
      BOLUM 

TBL_PERSONEL 
      PER_ID 
      PER_ADI 
1-)İlk sorum şu. Access tarafında gerekli olan tablolar arası ilişkileri ve ayarları yaptım. Anlayacığınız gibi ID alanlar PK ve diğer tablolarda FK olarak tabloları birbirine bağlıyor. C# tarafında DataSource ekliyorum connection stringi ayarlıyorum ve DataSet ile databinding, tableadapter, tableadaptermanager nesnelerini C# kendisi ekliyor. Dataset Designer içine girince bağlantıları ve ilişkileri görebiliyorum. Form üzerine DataGridView nesnesini ekliyorum ve datasource ayarlayınca DataGridView'de alanları görebiliyorum. İşte sorunumda burdan itibaren başlıyor. Ben GridView üzerinde tablodaki FK olarak tanımladığım alanları görüyorum (TBL_ISLEMANA tablosundaki BOLUM alanı sayısal bir alan). Fakat sizlerinde bildiği gibi burda ilişkili tablolarda burda diğer tablodaki başvurulan değerin gösterilmesi gerekiyor fakat bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Delphide dataset nesnesine sağ tıklayıp tablo alanlarını otomatik olarak ekletip daha sonra yeni alan ekleyip bunun özelliğini lookup yaparak DataGrid gibi bu alana bağlayarak veya bu alanları form üzerine sürükleyerek direk lookup alanlara erişmiş oluyorduk.

2-)Master-Detail şeklinde birbirine bağlı iki tablo olduğunu düşünün. (TBL_ISLEMANA ve TBL_ISLEMDETAY) Şöyle düşünün : Bir form açılıyor ve benden master ve detail tablo için bilgi girmemi istiyor. Master tabloyu açıyorum bilgileri giriyorum fakat daha kaydetmedim ve detailin içine de bilgiler girmeye başlıyorum. Forumdaki kaydet butonuna basınca önce master kaydedilip ordan ISLEMANA_ID değerini alıp detail tabloya FK değer olarak benim mi göndermem gerekiyor yoksa yine delphiden örnek vericem master detail yapmak isteidğiniz 2 datasetten detailin datasource özelliğine master dataseti verince bunu otomatik yapan bu şekilde bir ayar var mı?
Elimde birçok kaynak var ama bunların hepsinde master-detail yapı sadece select sorgusu ile anlatılmış ve ekleme, silme işlemlerinin nasıl yapılacağı, databinding işlemlerinin nasıl olduğu (dataset nesnesi kullanarak), loopup alanın nasıl tanımlandığı hiç geçmiyor.

Şimdilik bu kadar ama bu konuyla ilgili aklıma gelen herşeyi eklicem buraya. Bu işi gerçekten öğrenmek istiyorum :). Hepinize kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

Re: C# ile Veritabanı İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Mesaj gönderen Lost Soul »

c# da çalışmak iiçin deneme amaçlı bir uygulama yazmaya başlamıştım sonra .net de ki son gördüğüm fiyasko yüzünden vazgeçtim.
ekte veriyorum.
umarım işimnize yarar.
Okan.rar
(191.45 KiB) 405 kere indirildi